Blog tur-tur.pl opowiadający o życiu w dzisiejszej Turcji zdobył główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Jury przyznało również dwa wyróżnienia dla blogów aniukowepisadlo.com i riennahera.com. Na konkurs nadesłano prawie 80 zgłoszeń z wielu krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Organizatorem konkursu było Muzeum Emigracji w Gdyni.
Zwycięzca konkursu – blog tur-tur.pl – został doceniony za barwność i wielowątkowość w pokazywaniu życia nad Bosforem. Uwagę jury zwróciły cenne obserwacje, praktyczna wartość przekazywanych informacji, ale i interesujący osobisty rys opowieści oraz wysokie walory graficzne bloga. Jego autorką jest Agata Bromberek, mieszkająca w Turcji od siedmiu lat.
Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwsze otrzymał blog ze Stanów Zjednoczonych aniukowepisadlo.com – wciągający zapis życia codziennego w USA, pełen anegdot, iskrzący humorem, do którego z przyjemnością się wraca i czeka na kolejne wpisy. Drugie przyznano blogowi z Wielkiej Brytanii www.riennahera.com – za teksty (o często błyskotliwych tytułach!), które nie pozwalają czytelnikowi przejść obojętnie i zachęcają do refleksji, a także za oryginalny styl graficzny.
Autorka zwycięskiego bloga otrzyma nagrodę w postaci kursu webwritingu i karty prezentowej Empik, a wywiad z nią znajdzie się na stronie Archiwum Emigranta. Autorki wyróżnionych blogów otrzymają karty prezentowe Empik.
Blogi oceniało Jury w składzie: Katarzyna Tubylewicz – pisarka, publicystka, Ania Witowska – twórczyni strony internetowej Kobiecy Punkt Widzenia i Sebastian Tyrakowski – zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni. Jurorzy nie mieli łatwego zadania – blisko 80 blogów zgłoszonych do konkursu reprezentowało nie tylko wielką rozpiętość geograficzną – obejmującą 4 kontynenty i kraje takie jak m.in. Wielka Brytania, Egipt, RPA, Australia czy Wietnam, ale i tematyczną czy stylistyczną.
– Z nadesłanych blogów można by stworzyć ciekawą „mapę świata”, pokazującą w jak bogaty sposób doświadczają emigracji kobiety, które zdecydowały się opuścić Polskę z rozmaitych powodów. Są pisane z pasją, chęcią dzielenia się przeżyciami, obserwacjami, przemyśleniami związanymi z emigracyjną codziennością i bez wątpienia bywają sposobem na pokonanie tęsknoty za krajem – powiedziała koordynatorka projektu Anna Krajka z Muzeum Emigracji w Gdyni.
Jurorka, Katarzyna Tubylewicz podkreśliła z kolei, że
– Przeważają wśród nich historie kobiet, dla których emigracja jest przygodą, sposobem na zaspokojenie ciekawości świata, świadomym, choć nieostatecznym wyborem. To są otwarte osoby, którym chce się żyć i ciągle uczyć czegoś nowego, bez względu na wiek. (wywiad dla CJG24; 2.11.2016)
Projekt „Emigrantki własnym głosem” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Materiał partnera zewnętrznego