Święta w Toruniu
Finałem Orszaku Trzech Króli, już na Rynku Nowomiejskim, będzie wyjątkowy koncert Joszko Brody z 25-osobową grupą dziecięcą, „Dzieci z Brodą” | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zimowy, świąteczny czas w Toruniu

Prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii, słodkie upominki i spektakl teatralny dla najmłodszych, warsztaty artystyczne i koncerty kolęd przy toruńskiej szopce, sylwestrowa zabawa z polską i zagraniczną muzyką rozrywkową, akustyczny koncert znanej polskiej rodziny Cugowskich podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej i barwna parada Orszaku Trzech Króli — to tylko niektóre z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych, które w okresie świąteczno-noworocznym czekają na mieszkańców Torunia.

Koniec starego i początek nowego roku obfitują w różnego typu wydarzenia, w których warto wziąć udział mimo chłodu za oknem. Niezwykle ciekawie zapowiada się Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Staromiejskim, który już 11 grudnia zacznie wprowadzać nas w atmosferę magicznych świąt. W ramach oprawy artystycznej jarmarku nie zabraknie warsztatów tworzenia ozdób choinkowych, stroików i kart świątecznych, a także związanych z bożonarodzeniową tematyką gier i zabaw dla najmłodszych. Mowa tu chociażby o konkursie na najdłuższy łańcuch choinkowy, poszukiwaniu pierwszej gwiazdki na Rynku Staromiejskim czy Wielkim Slalomie Świątecznym.

Podczas warsztatów artystyczno-edukacyjnych uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować ozdoby świąteczne, a także prezenty, które osłodzą im chłodne grudniowe dni — zapewnia Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Dla odwiedzających jarmark atrakcją będą tradycje kulinarne z różnych krajów i motywy białych świąt w znanych i mniej znanych kulturach, omawiane podczas wspólnego pieczenia pierników. Z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Będzie to dobry wstęp do tegorocznego spotkania wigilijnego dla mieszkańców Torunia, które odbędzie się na Rynku Nowomiejskim 19 grudnia w godzinach od godziny 16.00 do godziny 18.00. Dzięki wspólnym staraniom Urzędu Miasta Torunia i Konsula Honorowego Republiki Finlandii, Pana Tadeusza Pająka, uczestników wieczerzy odwiedzi najprawdziwszy Święty Mikołaj, który przybędzie do grodu Kopernika prosto z Laponii.

Dla najmłodszych mieszkańców Torunia spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem to wydarzenie niezwykłe. Dzieci zostaną obdarowane słodkościami i będą mogły upamiętnić wizytę wspólnym zdjęciem, a także — co ważniejsze — poprosić Świętego o wymarzone prezenty, które chciałyby znaleźć pod świąteczną choinką — dodaje Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Oczywiście, prezentów nie zabraknie już na Wigilii Miejskiej. Dla najmłodszych przygotowano symboliczne paczki ze słodyczami, a także ciekawe konkursy i warsztaty świąteczne, podczas których będzie można wykonać oryginalne ozdoby choinkowe czy własnoręcznie przygotować karty bożonarodzeniowe. Po skończonej pracy można będzie przejechać się świąteczną elektryczną kolejką czy pobawić wraz z Teatrem Objazdowym „Pomarańczowy Cylinder”. Ci trochę starsi będą mięli okazję zgłębić tajniki wypieku pierników i przygotowywania typowych świątecznych potraw w towarzystwie toruńskich kucharzy. Nie zabraknie świątecznego poczęstunku, wspólnego śpiewania kolęd — nagradzanego pięknymi choinkami — i tradycyjnych, świątecznych życzeń.

Organizatorami Wigilii Miejskiej są Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Toruńska Agenda Kulturalna. Wsparcie plenerowej Wigilii Miejskiej na Rynku Nowomiejskim zadeklarowało kilkunastu toruńskich sponsorów. Finansowo wsparli przedsięwzięcie: „Geofizyka Toruń” S.A., EDF Toruń S.A., Firma Handlowo-Produkcyjna „Lux”, Nord Partner Sp. z o.o., Infocomp Sp. z o.o., Optiguard Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane Bud-Tech Sp. z o.o. i Konsul Honorowy Peru, dr Stanisław Rakowicz. Natomiast pomoc rzeczową przekazały firmy: Bresse Pol Sp. z o.o. — operator sklepów sieci handlowej POLOmarket, Fundacja „Bank Żywności” w Toruniu, „Nova Trading” S.A., Super-Pharm Poland Sp. z o.o., RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A., Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., a także Cukiernia Lenkiewicz, Cukiernia „Sowa”, Hotel Karczma „Spichrz” oraz Pierogarnia „Stary Toruń”.

W organizację Wigilii Miejskiej zaangażowane są również miejskie jednostki: przede wszystkim Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Straż Miejska, „Targi Toruńskie” Sp. z o.o., a także Miejski Zarząd Dróg i Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Pomocą przy rozdawaniu paczek służyć będą skauci z Kręgu Wędrowników Św. Wojciecha Sieci Samodzielnych Zastępów „PuSzcza”, natomiast świąteczne łazanki z makiem serwować będą uczestnicy Klubu Integracji Społecznej prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Wigilia Miejska zainauguruje coroczny cykl „Kolędowania przy szopce”, który potrwa do 6 stycznia 2016 roku. Będzie to zachęta nie tylko do słuchania, ale także wspólnego śpiewania znanych wszystkim kolęd. Kulturalne wydarzenia starego roku w Toruniu 31 grudnia zakończy tradycyjny, plenerowy Sylwester Miejski na Rynku Staromiejskim. Wzorem lat ubiegłych na scenie zagoszczą zespoły, które umilą wszystkim przybyłym muzyczną zabawę. Początek już o godzinie 22.30. Jako pierwszy w sylwestrową muzyczną atmosferę wprowadzi publiczność zespół „Hands up!”. Grupa zaprezentuje wiązankę rockowych, tanecznych utworów, wśród których publiczność będzie miała okazję przypomnieć sobie znane i lubiane hity lat 80. i 90. 1,5-godzinne widowisko wypełnione przebojami polskiej i zagranicznej muzyki sprzed lat sprawi, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Podczas koncertu wykonywanego w pełni na żywo przez 7-osobowy zespół nie zabraknie muzyki latynoskiej, disco, pop oraz rocka. Dzięki wspaniałym tancerkom ten wieczór będzie nie tylko muzyczny, ale też taneczny — podkreśla Agnieszka Marecka, koordynatorka wydarzenia.

O północy nie zabraknie zwyczajowych życzeń Prezydenta Miasta Torunia i tak lubianych sylwestrowych fajerwerków. Bezpośrednio po symbolicznym przywitaniu Nowego Roku swój koncert rozpocznie „Formacja Nieżywych Schabuff” — rockowo-popowa grupa powstała w pierwszej połowie lat 80., będąca laureatem wielu ogólnopolskich nagród muzycznych i zdobywcą Złotych Płyt.

Niemal wszyscy znają i nucą do dziś niezapomniane słowa piosenki: „Lato, lato wszędzie. Zwariowało, oszalało moje serce” czy „Ja nie kocham Ciebie, Ty nie kochasz mnie”. Będzie to zatem dobra okazja do wspólnego śpiewania hitów zespołu, jak również zabawy przy mniej znanych utworach „Formacji Nieżywych Schabuff”. Pogoda może być mroźna, ale na scenie na pewno będzie gorąco — dodaje Agnieszka Marecka.

Muzyczna sylwestrowa noc na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Staromiejskim zakończy się o godzinie 1.30. Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w sylwestrowym wieczorze na Rynku Staromiejskim przypominamy, iż jest on organizowany w trybie imprezy masowej: wiąże się to z zakazem wnoszenia na teren wydarzenia fajerwerków i napojów alkoholowych.

Nowy Rok w Toruniu przywitamy tradycyjnym Prezydenckim Koncertem Noworocznym, który 1 stycznia 2016 roku o godzinie 18.00 odbędzie się w nowym miejscu — w sali koncertowej CKK Jordanki. Na scenie prawdziwa gratka — popularna, znana i lubiana rodzina Cugowskich. Podczas koncertu usłyszymy akustyczne aranżacje „Braci” z gościnnym udziałem Krzysztofa Cugowskiego. W ten wyjątkowy wieczór nie zabraknie uroczystego noworocznego toastu, a także — jak co roku — ogłoszenia nominacji do Piernikowej Alei Gwiazd 2016 oraz przedstawienia sylwetek laureatów medali „Thorunium”, wraz z wręczeniem medali przez Prezydenta Miasta Torunia.

Zamknięciem bloku świąteczno-noworocznych wydarzeń będzie Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia 2016 roku przejdzie z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski między godzinami 14.30 a 17.00.Świąteczna parada składać się będzie z trzech kolorowych orszaków — Króla Kacpra, Melchiora i Baltazara, trzech orkiestr dętych, grup rekonstrukcyjnych i śpiewających aniołów. Na najmłodszych czekać będą królewskie korony i — na wzór hiszpański — słodkości.

Orszak Europejski Króla Kacpra, Orszak Azjatycki Króla Melchiora oraz Orszak Afrykański Króla Baltazara wzbogacą grupy dziecięce z toruńskich szkół, Młodzieżowego Domu Kultury i Domu Harcerza. Nie zabraknie ponadto trzech orkiestr dętych, chorążych z flagami, husarii i rycerstwa — informuje Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Finałem Orszaku Trzech Króli, już na Rynku Nowomiejskim, będzie wyjątkowy koncert Joszko Brody z 25-osobową grupą dziecięcą, „Dzieci z Brodą”.

Organizatorami cyklu świąteczno-noworocznych wydarzeń w Toruniu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

@infoWire

Sprawdź także

stylizacja świąteczna

Bluzki na święta – z czym je zestawić, by wyglądać elegancko i czuć się swobodnie?

Boże Narodzenie to czas magii, ciepła, radości i spełniania marzeń. Jak co roku pragniemy, aby …