Wilanów świateł
Zachwycająca wystawa plenerowa w królewskim Wilanowie | fot.: ana

Królewski Ogród Światła dla małych i dużych

Ponury zwykle listopad kojarzy nam się z mokrymi parasolkami i nagimi konarami drzew, ale to tylko część prawdy. Przedostatni miesiąc roku to także czas wielu niespodzianek kulturalnych i rozrywkowych – Królewski Ogród Światła w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie świeci przykładem i to dosłownie!

Wyjątkową wystawę plenerową udostępniono już pod koniec października, a tuż po otwarciu pierwsi eksploratorzy magicznego ogrodu dali się zaczarować baśniowym postaciom, kształtom i kolorom, którymi zachwycają się nie tylko dzieci, lecz także ich rodzice.

Co zobaczymy podczas wieczornego spaceru po wilanowskim parku? W dużej mierze zależy to od zasobów naszej wyobraźni i skojarzeń, które uruchamia zachwycająca gra świateł. Kiedy przejdziemy już rozjarzoną Promenadą Światła i miniemy rząd nastrojowych kandelabrów, dotrzemy do Złotego Dziedzińca, gdzie już z daleka jaśnieje rozświetlona karoca. Każdy maluch może do niej wejść i poczuć się królewskim potomkiem albo Kopciuszkiem, pędzącym do pałacu na bal. Okazuje się jednak, że baśniowy pojazd nie stoi w przypadkowym otoczeniu, bowiem tu właśnie odbywały się odświętne parady, na które Jan III Sobieski przyjeżdżał strojną karetą.

Królewski Ogród Światła
Królewski Ogród Światła | fot.: ana

Jeśli odwiedzimy Wilanów w weekend i znajdziemy się przed pałacową fasadą, czeka nas seria odbywających się co godzinę mappingów, czyli trójwymiarowych pokazów, efektownie łączących spektakularne wizualizacje, grę świateł i dźwięk. To wyjątkowa atrakcja również dla dorosłych, którzy mają okazję spojrzeć na dostojną rezydencję jak na pałac z krainy czarów. Z każdą chwilą barokowa fasada zmienia się nie do poznania: mury obrastają winoroślą i kwiatami, w oknach powiewają zwiewne firanki, pojawia się w nich para królewska, a po chwili między kolumnami snuje się wielki kocur, rozsypuje się talia kart, po czym front staje się sceną, a my widzami pokazu iluzjonistycznego. Stukot podkutych butów i głośny śmiech to z kolei tańczący dworzanie, którzy wesoło przemykają przez parter. Lekko udramatyzowanym miniscenkom towarzyszą fluorescencyjne fantazje i przepływające szybko abstrakcje, tworzące psychodeliczną feerię barw. Sekwencje zmontowane są w angażującym, teledyskowym wręcz tempie, które potęguje wrażenia, ale najmłodszym może dostarczyć zbyt wiele bodźców naraz.

Po olśniewającym mappingu możemy ostudzić się sensorycznie w nastrojowym Ogrodzie Wyobraźni, w którym jaśnieje ponad 300 tys. diod. Na końcu szerokiej barokowej ścieżki, za wielkimi fioletowymi nenufarami i stożkami drzew, stoi postać kobiety w długiej sukni i kwiatowym kapeluszu. Czyżby była to królowa Marysieńka na spacerze? Zamiast odpowiedzi usłyszymy jednak klasyczne utwory Czajkowskiego czy Griega, w rytm których rozświetlają się roślinne instalacje.

Królewski Ogród Światła
Królewski Ogród Światła | fot.: ana

Na koniec wizyty Wilanów zaprasza do Magicznego Ogrodu Króla przy Oranżerii, gdzie każdy gość w wieku od lat 5 do 105 poczuje się jak Doktor Muchołapski albo Alicja w Krainie Czarów. Zobaczymy tu eksplodującą kolorami faunę i florę, na którą spoglądał sam Jan III Sobieski – tulipany, dzwoneczki, lilie wodne, ślimaki, motyle czy pszczoły. W niektórych potężnych okazach można się nawet schować i zrobić sobie zdjęcie, które już zawsze będzie nam przypominać, że nie tylko mały człowiek może być dzieckiem.

Godziny otwarcia:

16.0021.00 do 12 marca 2017 r. (oprócz 24 i 31 grudnia 2016 r.)

Wstęp:

  • bilet zwykły: 10
  • bilet ulgowy: 5
  • dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny

ana

Sprawdź także

2 linia metra

Budowa metra w Warszawie – na jakim etapie są teraz prace?

Warszawa jako jedyne miasto w Polsce ma linię metra. W 1903 r. powstały pierwsze szkice …