Międzynarodowe Targi Sztuki Warszawa program
Na targach zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac zarówno z malarstwa, fotografii, jak i nowoczesnego wzornictwa | fot.: materiały partnera zewnętrznego

Program wydarzeń International Art Fair Warsaw 2016

7 – 10 kwietnia na stadionie PGE Narodowym odbędą się międzynarodowe targi sztuki International Art Fair Warsaw 2016. To pierwsze zorganizowane na taką skalę targi z udziałem artystów nie tylko z Polski, ale także z wielu innych krajów. Na targach zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac zarówno z malarstwa, fotografii, jak i nowoczesnego wzornictwa. Odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące – warsztaty, prezentacje i spotkania, w tym ze Zbigniewem Liberą czy Rachel Libeskind. Bilety na targi są już w sprzedaży. Gościem honorowym IAFwarsaw 2016 będzie Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Program wydarzeń International Art Fair Warsaw 2016

Czwartek, 7 kwietnia 2016

  • 14:00-15.00
    Sztuka w przestrzeni miasta – rozmowa
    Czy prezentowanie sztuki w przestrzeni miejskiej ożywia miasto i czy zmienia nasze patrzenie na otaczającą nas rzeczywistość? Czy polepsza jakość życia mieszkańców? Czy kształtuje wśród mieszkańców wiedzę o sztuce i czy sztuka staje się przez to łatwiejsza w odbiorze?
    Moderacja: Patrycja Jastrzębska, historyk sztuki, twórczyni inicjatywy Tu było, tu stało poświęconej architekturze, przestrzeni miejskiej i dziedzictwu Warszawy
    Gość: Marlena Happach, architektka, urbanistka, prezes oddziału warszawskiego SARP, prezes i założycielka Stowarzyszenia ODBLOKUJ
  • 16:00-17:00
    Jak zbudować kolekcję sztuki współczesnej na światowym poziomie – rozmowa
    Jak funkcjonuje międzynarodowy rynek sztuki? Dlaczego internacjonalizm jest nieodzownym, ciekawym i ważnym aspektem dzisiejszego kolekcjonowania?
    Moderacja: Marianna Otmianowska, historyk sztuki, edukatorka, społecznik.  Kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wieloletnia współpracowniczka Domu Aukcyjnego DESA
    Gość: Dr Marta Gnyp, holenderska krytyk sztuki polskiego pochodzenia, międzynarodowy doradca do spraw sztuki współczesnej, kolekcjonerka, właścicielka galerii w Berlinie. Autorka książki “The Shift: Art and the Rise to Power of Contemporary Collectors”, która ukazała się nakładem Art and Theory
    Publishing w roku 2015 i została entuzjastycznie przyjęta przez ekspertów. Łącząc gruntowną wiedzę o sztuce współczesnej ze znajomością międzynarodowego rynku, Marta Gnyp asystuje w budowie wysokiej jakości prywatnych kolekcji i współpracuje z czołowymi artystami, galeriami i muzeami w wielu krajach świata.
     
  • 17:30-18:30
    Zapach w przestrzeni sztuk wizualnych – prezentacja
    Prezentacja firmy Aromacorp specjalizującej się w aromamarketingu.Tworzenie przyjemnej, komfortowej atmosfery dla Klientów w miejscu artystycznych prezentacji jest dużym wyzwaniem, stojącym również przed właścicielami galerii sztuki. Niebagatelną rolę w tym zakresie odgrywa odpowiednio dobrany zapach. Wpływa na podkreślenie prestiżu miejsca, wysokiej jakości i wyjątkowości dzieł sztuki, wyróżnia na tle konkurencji, buduje emocjonalną więź z odbiorcami.
    Prowadzący: Jakub Kmieciak, Aromacorp

Piątek,  8 kwietnia 2016

  • 11:00-12:00
    Historia kolekcjonerstwa w Polsce – wykład
    Sztuka i biznes zawsze szły w parze, choć pod nieco innym nazewnictwem. Mecenat symbolizował dobrobyt, konstytuował pozycję społeczną, świadczył o szerokich horyzontach. Medyceusze, Habsburgowie, Czartoryscy – wszyscy byli biznesmenami swoich czasów i rozumieli, jak ważna w realizacji ich celów jest sztuka. Kim są współcześni mecenasi? W jakich celach wykorzystują sztukę? Jak sztuka procentuje dla biznesu?
    Katarzyna Wąs, historyczka sztuki,
    kuratorka prywatnej kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej Jankilevitsch Collection, znajdującej się pod opieką Fundacji Zwierciadło
  • 13:00-14:00
    Zapach w przestrzeni sztuk wizualnych – prezentacja
    Prezentacja firmy Aromacorp specjalizującej się w aromamarketingu.Tworzenie przyjemnej, komfortowej atmosfery dla Klientów w miejscu artystycznych prezentacji jest dużym wyzwaniem, stojącym również przed właścicielami galerii sztuki. Niebagatelną rolę w tym zakresie odgrywa odpowiednio dobrany zapach. Wpływa na podkreślenie prestiżu miejsca, wysokiej jakości i wyjątkowości dzieł sztuki, wyróżnia na tle konkurencji, buduje emocjonalną więź z odbiorcami.
    Prowadzący: Jakub Kmieciak, Aromacorp
  • 15:00-16:00
    Rachel Libeskind – rozmowa
    Prowadzenie: Aleksander Hudzik, krytyk i dziennikarz artystyczny, kurator wystaw, redaktor Art&Business
    Gość: Rachel Libeskind, amerykańska artystka specjalizująca się w tworzeniu collage’u i sztuce performance
  • 17:00 Rachel Libeskind – performance live
  • 20:00
    “WALSER”, reż. Zbigniew Libera – pokaz filmu i spotkanie z autorem zdjęć
    Kino Muranów
    “WALSER”, PL 2015, reż. Zbigniew Libera, wersja oryginalna z napisami angielskimi, czas trwania 78’
    Zbigniew Libera to bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych polskich artystów. W latach 80. obracał się w środowisku łódzkiej sceny alternatywnej, kontestującej komunistyczny reżim, ale zdystansowanej również wobec głównego nurtu antykomunistycznej opozycji. W latach 90. wyszedł z podziemia, by zaproponować radykalne przedefiniowanie języka sztuki. Jego pełnometrażowy film “Walser” jest projektem, którego nie da się jednoznacznie zaszufladkować. Z jednej strony mocno flirtuje z kinem gatunkowym, sprytnie wykorzystuje tropy z post-apokaliptycznych filmów s-f oraz ironicznie nawiązuje do stylistyki filmów o jaskiniowcach czy Indianach, gdzie prymitywizm i „glamour” były nierozłączne.
    Z drugiej nie ukrywa, że ta gatunkowość jest tylko pozorna. Klisze znane z kina gatunkowego służą Liberze jako klocki w stworzeniu o wiele bardziej skomplikowanej układanki. “Walser” jest bowiem filmem z co najmniej kilkoma dnami, podszytym aluzjami do literackich figur utraconego raju, filozoficznych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.
    /na podst. materiałów dystrybutora/
    Po filmie rozmowa z gościem i dyskusja z widzami.
    Moderacja:Karol Szafraniec, filmoznawca, animator kultury filmowej i stały współpracownik MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Koordynator programowy i prowadzący zajęcia edukacyjne z zakresu kultury filmowej
    Gość: Adam Sikora, reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych oraz fabularnych, fotografik, malarz, pedagog, doktor sztuki filmowej, kierownik Zakładu Realizacji Obrazu Telewizyjno – Filmowego i Fotografii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Współpracował m.in. z Lechem Majewskim, Jerzym Skolimowskim i Piotrem Dumałą.
    Pokaz biletowany, ilość miejsc ograniczona.
    Bilety do nabycia w kinie Muranów.

Sobota, 9 kwietnia 2016

  • 11:00-12:00
    Między sztuką a designem – rozmowa
    „Sztuka musi poruszać. Design niekoniecznie, chyba że projektujesz autobus.” – to zdanie wypowiedziane przez Davida Hockneya – jednego z najwybitniejszych artystów przełomu tysiącleci, próbuje budować relację pomiędzy sztukami pięknymi i użytkowymi, coraz częściej określanymi mianem „sztuk projektowych”. Być może można by się nawet zgodzić na ironiczny ton tej wypowiedzi gdyby nie to, że najwięcej ciekawego dzieje się obecnie na pograniczu. Jeśli bowiem skupimy się na intelektualnych i technicznych podwalinach obu wskazanych wyżej obszarów kreacji, okaże się, że nie istnieje żadna prosta linia, żadna przepaść, która jednoznacznie i ostatecznie oddzielałaby je od siebie. Wielcy polscy projektanci, do jakich należą zarówno Marek Cecuła jak i Oskar Zięta, dowodzą swoją twórczością i postawą artystyczną, że słowa Charlesa Perraulta, iż każdy mistrz jest poetą w swoim zawodzie, są i będą wciąż aktualne.
    Moderacja: Mateusz Wróblewski, Kierownik III Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, współtwórca pierwszego w Polsce kierunku studiów wyższych Projektowanie Mebla.
    Goście:
    Marek Cecuła, artysta, projektant, kurator, założyciel Modus Design, kierownik artystyczny Ćmielów Design Studio
    Oskar Zięta, architekt i projektant procesów, założyciel i dyrektor Zieta Prozessdesign
  • 13:00-14:00
    Artinfo prezentuje: Sztuka street art-u – rozmowa
    Street art – niezależność i spontaniczność zamknięta w przestrzeni ekspozycyjnej. Czy jest to możliwe i jak się objawia? Jakie media wykorzystuje sztuka ulicy, by pozostać autentyczną? Co to znaczy  kolekcjonować street art?
    Moderacja: Rafał Kamecki, absolwent SGH, założyciel portalu o rynku sztuki Artinfo.pl, propagator fotografii polskiej, członek zarządu Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich
    Gość: Łukasz Greszta, znawca street artu, twórca portalu internetowego sosm.pl poświęconego sztuce miejskiej
  • 15:30-16:00
    Oskar Zięta o prospołecznym charakterze designu, jego roli w kształtowaniu gustów i wpływaniu na estetykę otaczającego nas świata – wykład
    Oskar Zięta, architekt i projektant procesów, uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zürychu. Założyciel i dyrektor Zieta Prozessdesign, studia projektowo-inżynieryjnego, tworzonego przez interdyscyplinarny zespół architektów, inżynierów, technologów oraz naukowców i specjalistów z wielu dziedzin, którzy dzięki synergii wiedzy tworzą innowacyjne rozwiązania zgodne z potrzebami współczesnych i przyszłych odbiorców. Działalność projektowa Oskara Zięty była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi wyróżnieniami w dziedzinie designu, m.in.: Designpreis der Bundesrepublik Deutschland, Red Dot oraz Audi Mentor Preis, a także nominacją do Schweizer Design Preis. Jego prace znajdują się w m.in. w kolekcjach Museum für Gestaltung w Zürychu, Pinakoteki w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu. Oskar Zięta jest również jurorem w międzynarodowych konkursach projektowych oraz wykłada na kierunku Industrial Design w School of Form.
  • 17:00-18:00 / 5:00-6:00 pm
    Performance w przestrzeni marketingu – rozmowa
    Rozmowa o sztuce performance w kontekście targów sztuki, to rozmowa o przeciwieństwach, niemożności kompromisu i próbie nazwania nierozpoznanej przestrzeni „pomiędzy”.
    Targi sztuki stawiają przedmiotowe wymagania, wobec których konieczna jest aktualizacja definicji takich pojęć jak dokumentacja, archiwum i przedmiotowy, materialny ekwiwalent wydarzenia jakim jest performance. Uczestnicy zastanowią się nad specyfiką istniejących w Polsce i na świecie archiwów sztuki performance, kolekcji sztuki performance, a także możliwością pomieszczenia jej przejawów w intermedialnej przestrzeni muzeów sztuki najnowszej.
    Moderacja: Janusz Bałdyga, artysta, performer, autor obiektów i instalacji, uczestnik międzynarodowego ruchu sztuki performance, członek Akademii Ruchu, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie prowadzi autorską Pracownię Sztuki Performance
    Goście:
    Tomasz Plata, teatrolog, wykładowca na Wydziale Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej, współtwórca Instytutu Sztuk Performatywnych, kurator, założyciel BWA w Warszawie, redaktor naczelny Art & Businness
    Waldemar Tatarczuk, artysta, performer, dyrektor Galerii „Labirynt” w Lublinie, kurator, twórca Ośrodka Sztuki Performance w Lublinie, inicjator powstania kolekcji sztuki performance w ramach lubelskiej „Zachęty”
     
  • 21:00
    Real Dancing i koncert All Stars Dansing Band w składzie: Michał Zadara, Sean Palmer, Dominik Strycharski, Jacek Szymkiewicz vel Budyń, Wacław Zimpel
    bar Studio, wstęp: 10 zł.

Niedziela, 10 kwietnia 2016

  • 12:00-13:00
    Oprowadzanie po targach w języku polskim
  • 13:00-14:00
    Sztuka wideo, sztuka filmu, czyli ruchome obrazy w galerii – rozmowa
    W świecie współczesnych sztuk wizualnych projekcje wideo stały się czymś oczywistym. Nie tylko wrosły już w krajobraz wystawienniczy, ale wręcz można mówić o pewnym nadmiarze ruchomych obrazów. Wciąż jednak ciężko jest opisać ich faktyczną rolę i znaczenie. Niełatwo jest również o właściwą ocenę, gdyż nie do końca wiemy, jakimi kategoriami mamy się posługiwać. Niektóre projekcje są jedynie uzupełnieniem właściwej twórczości danego artysty lub stanowią swoisty środek zastępczy, będąc wizualizacją pewnych konceptów lub rejestracją konkretnych działań. W innych przypadkach mamy do czynienia z dziełami autonomicznymi, nierzadko wyświetlanymi w osobnych pomieszczeniach, co czyni odbiór zbliżonym do kinowego. Mamy wreszcie dzieła będące przedłużeniem tradycji sztuki wideo,
    w którym to użyte medium staje się tematem artystycznej refleksji. Jasność powyższego podziału jest pozorna, gdyż w rzeczywistości poszczególne kategorie nachodzą na siebie, a status projekcji filmowej w ramach sztuk wizualnych nieustanie się komplikuje. W ostatnich latach spotykamy się z projekcjami coraz dłuższymi, o bardzo wyrafinowanej formie, czerpiącej z rozmaitych tradycji sztuki filmowej. Możemy również zaobserwować proces coraz śmielszego wychodzenia artystów poza galerie i tworzenia przez nich pełnometrażowych produkcji kinowych. Czym zatem jest dziś sztuka wideo? Co sprawia, że dany materiał przynależy do świata sztuk wizualnych, a inny jest już uważany za pełnoprawne dzieło filmowe? Czy kino i galeria mogą upodobnić się do siebie? Czym różni się podejście współczesnego artysty od nastawienia filmowca? Czy wreszcie termin wideo jest w obecnej sytuacji właściwy, a jeśli tak, to kiedy?  Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z zaproszonym gośćmi: artystami, teoretykami, kuratorami.
    Moderacja: Karol Szafraniec, filmoznawca, animator kultury filmowej i stały współpracownik MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Koordynator programowy i prowadzący zajęcia edukacyjne z zakresu kultury filmowej
    Goście:
    Anna Konik – artystka współczesna łącząca w swojej praktyce twórczej wideo, instalację, performance
    i rzeźbę.
    Prof. dr hab.Ryszard W. Kluszczyński, medioznawcza, kulturoznawca, kurator wystaw, autor książek
    i publikacji poświęconych historii filmu awangardowego, video-artowi, multimediom i przemianom kultury w dobie komunikacji elektronicznej.
    Prof. dr hab. Andrzej Pitrus,  filmoznawca, medioznawca, zajmuje się nowymi mediami i ich wykorzystaniem w sztuce współczesnej, kinem autorskim i eksperymentalnym. Autor m.in. monografii twórczości Billa Violi.
  • 14:00-15:00
    Oprowadzanie po targach w języku angielskim
  • 15:00-16:00
    O sztuce kolekcjonowania fotografii – rozmowa
    Zdjęcie może być dziełem sztuki oraz inwestycją. Jednak co o tym decyduje? Od czego zależy wartość fotografii? W jaki sposób ocenić, które obiekty będą zyskiwać na wartości i na co zwracać uwagę, budując własną kolekcję?
    Moderacja: Wiktoria Michałkiewicz, dziennikarka,  producentka sesji zdjęciowych,  projektów fotograficznych,  filmów dokumentalnych i wydarzeń kulturalnych
    Goście:
    Wojciech Nowicki, pisarz, kurator wystaw fotograficznych, recenzent kulinarny. Członek Rady Miesiąca Fotografii w Krakowie
    Katarzyna Sagatowska, fotografka, kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych. Specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej w Polsce

@Smile PR

Sprawdź także

targi reklamowe

Jak przygotować się do targów reklamowych?

Targi branżowe to świetny sposób na zaprezentowanie swoich usług szerszej publiczności. To również okazja do …