Zachód słońca nad rzeką Liwiec | fot.: Fotolia

Weekend niedaleko Warszawy – gdzie warto pojechać, żeby odpocząć

Chcesz wybrać się na weekend pod Warszawą? To świetny pomysł, gdyż okolice Warszawy posiadają wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić, aby uciec od miejskiego zgiełku. W sąsiedztwie Warszawy jest wiele miejsc doskonałych do dwudniowego odpoczynku, oto niektóre z nich.

Tężnia solankowa w Konstancinie-Jeziornie

Podróż do Konstancina zajmuje około 30 minut z Mokotowa. Tężnia została wybudowana w 1978 roku, zasila się ją z odwiertu, z którego wypływa lecznicza woda o drogocennych właściwościach. Warto udać się również do Parku Zdrojowego. Sama tężnia zaś stanowi naturalne inhalatorium – zawartość składników mineralnych w powietrzu zbliżona jest do mikroklimatu nadmorskiego. Uzdrowisko z pewnością wpłynie korzystnie na wszystkich, którzy zmagają się z problemami dróg oddechowych, kłopotami ze śluzówką oraz zmniejszoną odpornością. Będąc w Konstancinie warto zobaczyć także wieżę ciśnień, amfiteatr czy targ.

Tężnia solankowa w Konstancinie | By Albertyanks Albert Jankowski [Public domain], from Wikimedia Commons

Łowicz

Wiejska chata w skansenie w Maurzycach pod Łowiczem
Wiejska chata w skansenie w Maurzycach pod Łowiczem | fot.: Fotolia

Podróż do Łowicza zajmuje około godziny (z Dworca Centralnego). To malownicze, sielskie miasteczko, które posiada wiele pięknych zabytków. Kojarzone jest zwłaszcza ze skansenem, znanymi wszędzie łowickimi wycinkami i pasiakami, a także sztuką ludową. Warto odwiedzić tam, nie tylko skansen, ale i także inne skarby Łowicza. Znajdziemy tu architekturę barokową, urbanistyczną, oraz niespotykany trójkątny rynek. Składa się on z trzech placów: Starego Rynku w kształcie kwadratu, Nowego Rynku w kształcie trójkątnym i małego Przyrynku. Na ich terenie znajduje się warto do zwiedzenia katedra z XVII wieku, kościół pijarów oraz stare klasztory jezuitów i dominikanów.

Liw

Ruina gotyckiego zamku książęcego wzniesionego w XV wieku jako strażnica graniczna w miejscowości Liw | fot.: Fotolia

Liw warto odwiedzić zwłaszcza ze względu na znajdujący się tam XV-wieczny zamek. Pamiętajmy jednak o tym, że podobno w dawnej budowli straszą duchy. Znajdzie się tam coś także dla miłośników broni, gdyż mogą oni wybrać się do zamkowej zbrojowni. Oprócz zamku warto udać się do neogotyckiego kościoła. Wielbiciele kajakarstwa mogą popływać w rzecze Liwiec.

Sochaczew

W Sochaczewie znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. To muzeum polecane szczególnie dla miłośników pociągów, można tam podziwiać 130 zabytków takich jak; wagony, drezyny, pociągi i lokomotywy. Przy okazji poznamy też całą historię kolei wąskotorowej, zobaczymy starą kolekcję biletów i narzędzi konduktorskich. Najciekawszą atrakcją jest przejażdżka pociągiem retro – w miesiącach maj – październik, w każdą sobotę o 9.00 wąskotorówka jedzie z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich mieszczących się na obrzeżach Kampinosu i z powrotem (trasa to 18 km w jedną stronę). Potem odbywa się ognisko.

Wielką atrakcją Muzeum Kolei Wąskotorowej jest możliwość dotarcia kolejką retro na skrai Puszczy Kampinoskiej | By Lichen99 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42860049

Puszcza Bolimowska

Puszcza ta, znajduje się w okolicach Żyrardowa, to przepiękny przyrodniczy teren: znajdziemy tam leśne jeziora, las i rzekę. To miejsce świetne na wszelkiego rodzaju aktywności, piesze wycieczki, sporty, wycieczki rowerowe. Dostaniemy się tutaj najszybciej przy pomocy pociągu, wystarczy wysiąść na stacji Sucha Żyrardowska. Natomiast w samym Żyrardowie, możemy zwiedzić fabryki włókiennicze.

Rzeka Rawka w Puszczy Bolimowskiej
Rzeka Rawka w Puszczy Bolimowskiej | fot.: Fotolia

Bagna Całowanie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

To idealne miejsce dla niepoprawnych romantyków i, przy okazji, jeden z największych na Mazowszu kompleksów torfowisk. Bagno to, położone jest na długości 15 kilometrów i posiada aż 3 kilometry szerokości. Znajdziemy tam tereny łąkowe i leśne. W samym środku rozciągają się wydmy. Przez Bagno Całowanie przebiega ścieżka przyrodnicza 13 Błota stóp o długości 4,6 km.

Bagno Całowanie latem | By Witold Pietrusiewicz [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Arboretum SGGW w Rogowie

Jest to, inaczej mówiąc ogród dendrologiczny. Bada się w nim i zbiera różnego rodzaju krzewy i drzewa. Rozciąga się na terenie 53 hektarów w miejscowości Rogów. Możemy podziwiać tu niezwykle cenne okazy, które żyją na tym terenie już setki lat. Ogród położony jest w otoczeniu lasów, szczyci się posiadaniem tropikalnych i egzotycznych okazów, podzielonych na grupy:

  • Kolekcje roślin drzewiastych
  • Leśne powierzchnie doświadczalne
  • Kolekcje szklarniowe
  • Alpinarium
Arboretum w Rogowie | By Polimerek [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

MLU

Sprawdź także

szkodliwy grill

Grill gorszy niż smog?

Aż 99% procent kancerogennych węglowodorów aromatycznych (WWA) trafia do naszego organizmu wraz z żywnością. Pozostały …