Czasami zdarza się, że studenci nie są zadowoleni z wyboru, jakiego dokonali – nie chodzi jednak o kierunek, a o uczelnię. O ile podoba im się to czego się uczą i chcą pracować w określonej branży, o tyle nie zawsze przemawia do nich forma zajęć w szkole wyższej, którą pierwotnie wybrali. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być przeniesienie studiów na inną uczelnię.
Kiedy warto rozważyć zmianę uczelni?
Nawet na najlepszej uczelni część zajęć może nie przypaść studentom do gustu – nie jest to jednak powód do przeniesienia do innej szkoły wyższej. Warto to natomiast rozważyć w momencie, gdy studentowi podoba się kierunek, na którym się uczy, ale uważa, że wykładowcy na jego uczelni prowadzą zajęcia w oderwaniu od potrzeb pracodawców, aktualnej wiedzy i trendów. Część studentów podejmuje decyzję o przeniesieniu także wtedy, gdy orientują się, że na innej uczelni kładzie się większy nacisk na praktykę, a forma zajęć jest zbliżona do formy warsztatów.
Zdarza się także, że studenci chcą przeniesienia na inną uczelnię ze względu na lepsze perspektywy po ukończeniu studiów. Wystarczy, że inna uczelnia prowadzi współpracę z partnerami biznesowymi lub umożliwia naukę na atrakcyjnych specjalizacjach, dostosowanych do potrzeb rynku. Czasami student dowiaduje się o tym dopiero w momencie, gdy już rozpoczął naukę w innej szkole wyższej.
Jak przeniesienie studiów wygląda w praktyce?
Niektórzy studenci mogą obawiać się, że przeniesienie studiów wiąże się z wieloma formalnościami i dodatkowymi obowiązkami. Wszystko zależy jednak od uczelni, na którą mają zamiar się przenieść – szkoły wyższe ustalają własne zasady. Na przykład w Wyższej Szkole Bankowej cały proces jak maksymalnie uproszczony, tak, by oszczędzić przenoszącym się studentom dodatkowego stresu. Jeśli tylko student chce się przenieść do WSB na kierunek, który studiował w innej uczelni, naukę może rozpocząć na wyższym semestrze – bez konieczności powtarzania np. całego roku. Wystarczy, że nadrobi ewentualne zaległości programowe. Sama procedura też nie jest zbyt skomplikowana – student powinien złożyć odpowiednie podanie do Biura Rekrutacji wybranej WSB i załączyć do tego potwierdzony przez poprzednią uczelnię wykaz przedmiotów i uzyskanych ocen. To właśnie na tej podstawie dziekan podejmie decyzję o przyjęciu. Jeśli będzie pozytywna, Biuro Rekrutacji skontaktuje się ze studentem. Jak wygląda proces przenosin na WSB krok po kroku można zresztą przeczytać na stronie https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/przeniesienie-z-innej-uczelni.
Jednocześnie warto pamiętać, że czasem warto przenieść się do innej uczelni na pokrewny kierunek – większość uczelni zgadza się na zaliczenie oceny z przedmiotów, które się pokrywają. Może to być interesująca alternatywa dla tych, którzy rozważają znacznie większe zmiany niż tylko zmiana uczelni.
Artykuł sponsorowany