Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania Warszawskiego | fot.: Fotolia

72 rocznica Powstania Warszawskiego – pamiętamy

Dokładnie 72 lata temu, 1. sierpnia 1944 roku wybuchło w stolicy Powstanie Warszawskie. W jego wyniku życie straciło ponad 200 tysięcy ludzi, a lewobrzeżna część Warszawy została zrównana z ziemią. Jak co roku, o godzinie 17:00, czyli Godzinie W, warszawiacy oddadzą hołd poległym. Tradycyjnie miasto zamiera wówczas w bezruchu, słychać jedynie syreny i dźwięk klaksonów samochodowych.

Według planów miało potrwać kilka, kilkanaście dni – trwało 63. Stanowiło niezwykły wyczyn zważywszy na to, że powstańcy dysponowali przede wszystkim bronią ręczną, a przeciw regularnemu wojsku występowali często  ochotnicy z brakami w przeszkoleniu. Pomimo trwających do dziś dyskusji o zasadności zrywu narodowego, Powstanie Warszawskie jest jednym z najdonioślejszych wydarzeń w historii Polski.

Jak co roku Warszawa hucznie obchodzi rocznicę tych wydarzeń. Od 9:00 rano składane są kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela, „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Następnie uroczystości przeniosą się na Mokotów, m.in. o godz 12:00 w parku im. gen. Orlicz-Dreszera rozpocznie się Marsz Mokotowa – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Powstańców będzie można także wspominać  podczas zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza czy składaniu wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego, „Grota”, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej i przy grobie gen. Antoniego Chruściela, „Montera”.

Tradycyjnie kluczowym wydarzeniem podczas upamiętniania Powstania jest oddanie hołdu Powstańcom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach o godzinie 17:00, czyli godzinie „W”. To wówczas zatrzymuje się cała Warszawa i rozlegają się dźwięki syren i klaksony samochodów.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego potrwają do 5. sierpnia, a dokładny harmonogram uroczystości znaleźć można na stronie http://powstanie44.um.warszawa.pl/

RED

Sprawdź także

mochi

Japońskie kultowe słodycze: podróż przez smaki Kraju Kwitnącej Wiśni

Japońska kuchnia jest znana na całym świecie, ale jej słodycze są często niedoceniane. Od tradycyjnych …