W ramach programu Interreg V-A 2014-2029 Polska-Słowacja do kieszeni obu rządów trafiło 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Unia wyznaczyła trzy priorytetowe kierunki wydawania pieniędzy. Kwota ok. 77 mln euro ma zostać zainwestowana w takich kierunkach, jak: ochrona, promowanie i rozwój zasobów środowiska i dziedzictwa kulturalnego. Nieco mniej, ok. 56 mln euro, ma pójść w tym czasie na wsparcie rozwoju infrastruktury drogowej usprawniającej komunikację pomiędzy Polską i Słowacja. Tylko lub aż 12 mln euro zasili rozwój edukacji zawodowej w strefie przygranicznej.
► Chcesz poznać realizowane projekty w ramach programu Interreg? Zajrzyj do chociażby dostępnych online materiałów w języku polskim i słowackim. A jeśli masz problem z ich tłumaczeniem, skorzystaj z oferty tłumaczenia na język słowacki – Supertlumacz.pl
Interreg – czyli Europejska Współpraca Terytorialna
Europejska Współpraca Terytorialna (EWT), szerzej znana jako Interreg, jest jednym z dwóch celów polityki spójności i zapewnia ramy dla realizacji wspólnych działań i wymiany polityk między krajowymi, regionalnymi i lokalnymi podmiotami z różnych państw członkowskich UE.
Nadrzędnym celem EWT jest promowanie harmonijnego rozwoju gospodarczego, społecznego i terytorialnego unii jako całości.
Program Interreg opiera się na trzech obszarach współpracy:
- transgranicznej: Interreg A,
- transnarodowej: Interreg B,
- międzyregionalnej: Interreg C.
Ma również 5 okresów swojego działania. Pierwszy program ruszył już w 1990 roku i trwał do 1993 roku. Obecnie działa jego piąta edycja – Interreg 2014-2020.
Interreg A-V Polska-Słowacja 2014-2020
Interreg A-V Polska Słowacja 2014-2020 dotyczy najważniejszych wyzwań transgranicznych związanych z realizacją strategii o nazwie „Europa 2020” i obejmuje polsko-słowackie tereny przygraniczne.
Na lata 2014-2020 przeznaczono budżet w wysokości 155 mln euro. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W czym ma pomóc?
Jego ideą jest wsparcie rozwoju infrastruktury transportowej. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność dostępności transgranicznej oraz ułatwić dostęp do sieci TEN-T – Transeuropejskiej Sieci Drogowej.
Ponadto jego zadaniem polega na tym, aby wspomóc sprawy środowiska oraz wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Działaniem uzupełniającym ma być położenie nacisku na edukację transgraniczną i tzw. uczenie się przez całe życie.
► Główne założenia programu Interreg A-V Polska-Słowacja 2014-2020 to:
- zintegrowana sieć ruchu, która ma się przełożyć na wzrost gospodarczy i skrócenie czasu podróży między Polską a Słowacją,
- podniesienie atrakcyjności polskiego i słowackiego dziedzictwa naturalnego i kulturowego,
- dopasowanie edukacji zawodowej do wymagań pracodawców i potrzeb rynku transgranicznego.
► Program kładzie nacisk na działania w 3 obszarach:
- ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza,
- zrównoważony transport transgraniczny,
- rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie.
Szczegółowy opis działań kwalifikowanych do dofinansowania w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 można znaleźć w serwisie programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa pod adresem www: ewt.gov.pl.
Współpraca polsko-słowacka
Interreg nie jest pierwszymi wspólnymi działaniami Polski ze Słowacją. Już 24 lata temu nawiązano pierwsze oficjalne działania dyplomatyczne, które zapewniły obustronną współpracę gospodarczą.
18 sierpnia 1994 roku podpisano 2 umowy, które do dziś funkcjonują i definiują wiele spraw. Są to: „Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków i majątku” i „Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji”.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zajrzyj do dostępnych materiałów w języku polskim i słowackim.
Materiał partnera zewnętrznego