Kredyt to dla wielu osób jedyna szansa na zakup wymarzonego domu lub mieszkanie. Kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu finansowania przez bank ma zdolność kredytowa. Warto pamiętać, że zdolność kredytowa jest zmienna i zawsze można ją poprawić, co zwiększy nasze szanse na pozytywną decyzję banku. Sprawdź, jak to zrobić!
Czym jest zdolność kredytowa?
Zanim zastanowimy się, jak poprawić zdolność kredytową, przyjrzyjmy się, czym ona w ogóle jest. Zanim bank pożyczy komukolwiek pieniądze, musi się upewnić, czy dana osoba będzie miała możliwość je oddać. W tym celu sprawdza się szereg różnych informacji o potencjalnym kredytobiorcy, które razem składają się na zdolność kredytową.
Na zdolność kredytową wpływ mają między innymi wysokość zarobków i wydatków forma zatrudnienia, liczba osób pozostająca na utrzymaniu. Duże znaczenie ma również fakt czy poprzednie pożyczki spłacało się terminowo – jeśli ktoś ma w swojej historii kredytowej w BIK zaległości/ opóźnienia, jego szanse na przyznanie kredytu maleją.
3 sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej
Tak jak zdążyliśmy wspomnieć we wstępie, zdolność kredytowa nie jest czymś stałym. W dowolnym momencie możemy ją poprawić, jeśli zastosujemy pewne, proste i sprawdzone rozwiązania. W jaki sposób można sprawić, żeby banki spojrzały na nas bardziej przychylnym okiem przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego?
Sprawdzenie historii kredytowej w BIK
Żebyś mógł skutecznie zwiększyć swoją zdolność kredytową, powinieneś ją najpierw sprawdzić. Możesz w tym celu skorzystać z Analizatora Kredytowego dostępnego na stronie BIK. Znajdziesz tam także inną przydatną usługę, czyli raport historii kredytowej. Będą tam wszystkie informacje o swoich wcześniejszych lub aktualnych zobowiązaniach, oraz terminowości ich spłaty.
Na zdolność kredytową w kontekście historii pożyczek najgorzej wpływają opóźnienia w spłacie zadłużeń. Jeśli komuś przydarzyło się spóźnić z opłacaniem kredytu, zmniejszy się maksymalna kwota kolejnego. Warto jednak pamiętać, że brak jakiejkolwiek historii kredytowej także nie jest atutem. Dlaczego?
W sytuacji, kiedy po kredyt do banku zgłasza się osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z możliwości pożyczenia środków finansowych, bank nie jest pewien, w jaki sposób podejdzie ona do spłaty zobowiązań. Z tego powodu, jeśli brałeś już pożyczki i opłacałeś je terminowo, będzie to dobra oznaka dla kredytodawcy, który będzie bardziej chętny do udzielenia kredytu na większą kwotę.
Zwiększenie dochodów i/lub zmiana formy zatrudnienia
Kolejną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, są Twoje zarobki. Im większe będziesz miał dochody, tym chętniej bank będzie mógł udzielić Ci kredytu. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na to, że dla podmiotów udzielających pożyczek znaczenie ma nie tylko sama wysokość zarobków, ale także forma zatrudnienia.
Jeśli pracujesz na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło, uzyskanie kredytu może być bardziej problematyczne niż w sytuacji, kiedy dysponowałbyś dochodami z umowy o pracę. Te formy zatrudnienia są uznawane przez bank za mniej pewne, co sprawia, że zachowuje on większą ostrożność przy udzielaniu pożyczek osobom pracującym w ten sposób. Jeśli więc na obecny moment nie możesz zmienić swojej pracy na bardziej dochodową, postaraj się zoptymalizować chociaż rodzaj umowy wiążący Cię z pracodawcą.
Optymalizacja aktualnych wydatków
Ostatnim krokiem do zwiększenia zdolności kredytowej będzie optymalizacja wszystkich naszych kosztów. Chodzi tutaj o rachunki czy kwoty zostawiane w sklepach, jednak największe znaczenie mają tutaj wydatki związane z innymi zadłużeniami.
Materiał partnera