Rosnące ceny to coraz bardziej doskwierający problem, przez który w naszych koszykach znajduje się coraz mniej produktów. Tymczasem dzięki kilku drobnym zmianom i wartościowym nawykom konsumenckim możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy. Tym samym kupujemy znacznie taniej wybrane artykuły, co korzystnie przekłada się na całość zakupów. Jak w praktyce wyglądają takie sprytne sposoby na zakupy? Podpowiadamy.
Gazetki promocyjne
Większe sklepy spożywcze co tydzień wydają specjalne gazetki, w których znaleźć możemy wybrane artykuły tańsze nawet o połowę. Sprytny konsument zamiast szukać na już na miejscu w sklepie korzystnych cen produktów, powinien każdorazowo tworzyć listę zakupów właśnie w oparciu o gazetki promocyjne. Znaleźć możemy je nie tylko w sklepach w wersji papierowej, ale także w internecie w formie elektronicznej. Co ważne, nie musimy wchodzić na strony wszystkich sklepów w poszukiwaniu gazetki promocyjnej. Wystarczy wejść na stronę zbierającą gazetki promocyjne największych sklepów. Wartą uwagi stroną zbierającą tego typu oferty jest gazetka-24.pl.
Sprytny konsument korzystając z tego typu rozwiązań może więc kupić nieco więcej przecenionych produktów, szczególnie takich, których używamy na co dzień. Daje to możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy.
Część sklepów że sprzętem AGD również reklamuje swoje promocje w gazetkach. Wydawane są one z nieco mniejszą częstotliwością, zwykle raz w miesiącu. Warto jednak śledzić promocje, gdyż co prawda nie kupujemy tego typu sprzętu zbyt często, jednak czasami może okazać się, że nasze stare urządzenia można wymienić na inne w korzystnej cenie.
Również sklepy kosmetyczne oraz apteki, a nawet drogerie i perfumerie oferują swoim klientom różnego rodzaju promocje zawarte w gazetkach. Niektóre sklepy stworzyły nawet specjalne aplikacje, dzięki którym na bieżąco możemy śledzić oferty promocyjne.
Karty lojalnościowe
Niektóre sklepy oferują swoim stałym klientom karty lojalnościowe, dzięki którym na zakupy można otrzymać rabat. Szczególnie opłacalne jest to w przypadku sklepów spożywczych, w których na bieżąco robimy zakupy. Karty te działają na różnych zasadach.
W niektórych przypadkach przy każdych zakupach otrzymamy mały rabat – co prawda jego wysokość nie jest duża, ale obejmuje on wszystkie produkty, które kupujemy.
W innych sklepach dla posiadaczy kart dostępne są specjalne rabaty w większej wysokości, ale tylko na wybrane produkty. Mimo wszystko warto posiadać tego typu kartę. Promocje dostępne dzięki niej często łączą się z promocjami dostępnymi w gazetce, dzięki czemu kupujemy jeszcze taniej.
Wyprzedaże sezonowe i nie tylko
Sklepy odzieżowe i ze sprzętem AGD oferują swoim klientom wyprzedaże sezonowe produktów. Na tego typu akcjach udaje się zazwyczaj sporo zaoszczędzić – wybrane ubrania i sprzęty możemy kupić nawet do 70 procent taniej. Wyprzedaże te zwykle obejmują sezon letni i zimowy, zatem warto wybrać się do sklepów w styczniu i w czerwcu. Pamiętajmy jednak, żeby dokładnie sprawdzać ceny – najlepiej w sezonie. Niestety zdarza się, że takie posezonowe przeceny są iluzoryczne – celowo zawyżane na krótko przed wyprzedażą, aby w momencie wielkiej akcji sezonowej otrzymały swoją starą cenę. Na szczęście konsumenci coraz częściej zauważają i piętnują podobne zachowania, co z kolei skutkuje zmianą strategii sklepów. Pamiętajmy jednak, że zakupy impulsowe nie są raczej pożądane jeśli chcemy rozsądnie dysponować budżetem. Oczywiście zdarza się tak, że robiąc nieplanowane zakupy trafiamy na jakąś perełkę. Częściej jednak kupujemy w ten sposób rzeczy zupełnie nam niepotrzebne tylko dlatego, że ulegamy magii chwili. Każde zakupy warto wcześniej przemyśleć, prześledzić gazetki promocyjne i oferty innych sklepów.
Zakupy impulsowe mają sens w pewnej konkretnej sytuacji. Większość sklepów spożywczych również organizuje różnego typu akcje, mające na celu niemarnowanie jedzenia. Dzięki rosnącej w siłę akcji zero waste przeceniają one produkty z krótkim terminem ważności, które jednak nie muszą być zjedzone tego samego czy następnego dnia. Mięso czy produkty gotowe można przecież zamrozić. W sklepach spożywczych często możemy także znaleźć przecenione produkty, które znajdują się w sekcji promocyjnej nie ze względu na krótki termin przydatności do spożycia, ale ze względu na to, że są to końcówki serii, mają lekko zniszczone opakowanie, albo sklep wycofuje się z danego produktu.
Istnieje wiele sposobów na to, aby kupować taniej. Rosnące ceny nie muszą oznaczać, że klienci będą ograniczać swoje zakupy. Wystarczy tylko kupować mądrze i szukać różnego rodzaju rabatów i promocji.
OLi