Masz na głowie nagłą naprawdę samochodu, który jest Twoim środkiem do zarabiania pieniędzy? Potrzebujesz dokupić ważny sprzęt do pracy, dzięki któremu zdobędziesz nowe zlecenia i utrzymasz dochody na dobrym poziomie? Nie możesz dłużej czekać i musisz dokonać zakupu już teraz? A może po prostu szykują się wakacje w atrakcyjnej cenie i chcesz szybko skorzystać z promocyjnej oferty? W życiu bywają różne sytuacje, w których kredyt gotówkowy wydaje się sensowną opcją. Zobacz, jakie aspekty Twojej sytuacji finansowej bank dokładnie przeanalizuje, decydując się na pożyczenie Ci swoich pieniędzy. Sprawdź, jakie masz szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Które kwestie będą przemawiać na Twoją korzyść, które zaś obniżą Twój scoring kredytowy?
Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje na temat tego typu oferty finansowej
Zanim zdecydujesz się zaciągnąć zobowiązanie finansowe, otwórz ranking kredytów gotówkowych online i zapoznaj się z najciekawszymi ofertami na rynku. A czym w ogóle jest ta usługa finansowa? Kredyt gotówkowy to, najprościej mówiąc, to forma pożyczenia od banku środków. Ustawa o kredycie konsumenckim zakłada, że górny limit jego sumy wynosi 255 550 zł. Poszczególne banki oferują zazwyczaj maksymalnie 200 000 złotych. W przypadku chęci pożyczenia większych kwot zachęcają zwykle do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W Polsce dynamika sprzedaży tej usługi wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Większość wybieranych przez klientów kredytów opiewała na kwoty rzędu 15-50 tysięcy złotych. Znacznie słabsze zainteresowanie wykazują natomiast kredyty na niskie kwoty, nieprzekraczające 4 tysięcy złotych.
Jakie aspekty są istotne dla banku podczas udzielania kredytu gotówkowego?
Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, bank będzie chciał poznać wysokość Twojego wynagrodzenia. Na pewno zostaniesz oceniony lepiej w sytuacji, gdy jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Jeśli jednak Twoje dochody będą niewysokie, a koszty życia owszem, bank może odmówić Ci udzielenia kredytu gotówkowego. W ocenie klienta przez pracownika banku na pewno istotny jest stosunek zarobków względem regularnie ponoszonych zobowiązań. Duża liczba wydatków przy niskich zarobkach może wiązać się z odmową. Zanim jednak podejmie decyzję, dokładnie przeanalizuje comiesięczne koszty życia i zobowiązania, które musisz pokrywać. Będą to wydatki związane z jedzeniem, transportem, utrzymaniem dzieci, alimentami czy ratą kredytu hipotecznego, jeśli taki posiadasz. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że spłacisz kredyt, bank przejrzy Twoją historię kredytową i zbada, w jaki sposób do tej pory spłacałeś swoje zobowiązania, na przykład wzięte na raty produkty. Będzie też zainteresowany kwotą Twojego aktualnego zadłużenia. Podmiot finansowy nie omieszka zasięgnąć informacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), aby zbadań wysokość zadłużenia wnioskodawcy. Ryzyko kredytowe z perspektywy banku musi być bowiem jak najniższe. Podmiot będzie wymagał od Ciebie dostarczenia zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu, deklaracji PIT czy wyciągu z konta za ostatnich kilka miesięcy.
Czym jest scoring kredytowy?
Podejmując decyzję o przyznaniu Ci kredytu finansowego bądź udzieleniu decyzji odmownej, bank uwzględni też na pewno scoring kredytowy, na który składa się Twój wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdzi, czy jesteś posiadaczem samochodu oraz czy posiadasz ubezpieczenie na życie. Będzie dla niego istotny również stan cywilny oraz to, jak długo zamieszkujesz pod danym adresem. To da mu obraz Twojej wiarygodności jako klienta.
Materiał partnera