Zazdrość w związku jest czymś zupełnie normalnym i zazwyczaj nie wzbudza nadmiernego dyskomfortu u partnera. Zdarza się jednak, że przyjmuje ona chorobliwe formy, przez którą cierpi zarówno osoba zazdrosna, niepotrafiąca sobie pojawić z przytłaczającymi uczuciami, jak i jej towarzysz lub towarzyszka życia, którzy mimo iż nie dają najmniejszych powodów do braku zaufania, stale są poddawani kontroli, przepytywani, a zdarza się, że nawet śledzeni. W skrajnych przypadkach, niezdrowa zazdrość stanowi główny objaw zaburzenia psychicznego – jednym z takich schorzeń jest zespół Otel
Czym jest zespół Otella?
Zespół bądź syndrom Otella jest zaburzeniem psychotycznym, polegającym na odczuwaniu patologicznej zazdrości o partnera. Bywa także nazywany obłędem zazdrości albo obłędem alkoholowym, z tego względu, że często jego występowanie obserwuje się u mężczyzn po spożyciu alkoholu – partner zaczyna sobie wówczas wmawiać, że kobieta próbuje uwieść innych mężczyzn, stroi się dla nich i flirtuje z nimi, a następnie podejrzewa ją o zdradę i nawiązywanie romantycznych relacji z osobami z jej otoczenia. Charakterystyczne dla zespołu Otella jest to, że osoba zaburzona najpierw zauważa, że partner podoba się innym i dobrze czuje się w ich towarzystwie (co faktycznie może mieć miejsce), kompletnie nie przyjmuje jednak do wiadomości, że kobieta jest wierna i nie dopuściła się zdrady – wręcz przeciwnie, chory staje się coraz bardziej podejrzliwy i wkrótce wyimaginowana niewierność staje się jego obsesją.
Przyczyny zespołu Otella
Bardzo częstą przyczyną występowania zespołu Otella jest alkoholizm, co nie oznacza jednak, że każdy mężczyzna nadużywający alkoholu będzie chorobliwie zazdrosny. Naukowcy są zgodni, że samo zaburzenie ma podłoże genetyczne, natomiast alkohol jest jednym z czynników wyzwalających i przyspieszających jego wystąpienie. Syndrom Otella może być także uwarunkowany przez czynniki społeczne i wartości wpojone w dzieciństwie oraz negatywne doświadczenia z poprzednich relacji – u jego podstaw leży bardzo silny i irracjonalny lęk przed samotnością oraz byciem porzuconym, często w połączeniu z niską samooceną.
Konsekwencje zespołu Otella
Osoba będąca w związku z partnerem dotkniętym syndromem Otella często zaczyna zauważać, że dzieje się coś niedobrego, tłumaczy sobie jednak, że ukochany ją kocha, w związku z tym na pewno jej nie skrzywdzi. Jest to niestety błędne myślenie, bowiem jest to schorzenie na tle urojeniowym, a jego konsekwencje mogą być naprawdę poważne dla obu stron. Mężczyzna dotknięty zespołem Otella staje się wyjątkowo podejrzliwy, zaczyna kontrolować partnerkę, czytać jej prywatną korespondencję, a nawet śledzić. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wynajmuje on nawet prywatnego detektywa bądź angażuje osoby ze swojego otoczenia w obserwowanie każdego ruchu ukochanej. Wszelkie codzienne sytuacje, w których uczestniczy partnerka i jakikolwiek mężczyzna, stanowią podstawę do jeszcze większej zazdrości i patologicznych zachowań, które mogą prowadzić nawet do agresji czy popełnienia czynów zabronionych prawem.
Leczenie syndromu Otella
Leczenie syndromu Otella jest żmudne i często może trwać nawet przez całe życie osoby dotkniętej schorzeniem, której stan cyklicznie się poprawia, choroba nie ulega jednak zupełnej remisji. Jeśli wywołana jest przez nadużywanie alkoholu, podstawowym krokiem jest detoksykacja i podtrzymywanie pacjenta w stanie trzeźwości, zawsze niezbędne jest natomiast skomplikowane leczenie psychiatryczne, będące kombinacją psychoterapii i farmakologii.
DHA