Szybkie pożyczki przez internet to wygodny sposób na pozyskanie pieniędzy. Korzystamy z nich, gdy pojawiają się niezapowiedziane wydatki, a także gdy planujemy zakup sprzętu elektronicznego czy wycieczki wakacyjnej. Nie należy jednak zapominać, że prawie każda pożyczka ma określony koszt, który zmienia się w zależności od czasu na spłatę czy liczby rat. Porównanie kosztów pożyczek o różnych warunkach może być trudne… O ile nie skorzystamy z RRSO. Czym dokładnie jest RRSO i jaki jest jego wpływ na koszt pożyczki?
Jakie są rodzaje kosztów pożyczki?
Każda pożyczka przez internet składa się z dwóch rodzajów kosztów: odsetek oraz prowizji. Wysokość odsetek jest ustalana przez Narodowy Bank Polski w ramach stóp procentowych, co zostało uregulowane w ustawie o kredycie konsumenckim. Natomiast prowizja może wynosić tyle, ile zażyczy sobie pożyczkodawca. Zazwyczaj stanowi ona większość kosztów pożyczki, a przy droższych ofertach może być nawet wyższa, niż pożyczona kwota!
Od czego zależy koszt pożyczki?
Wysokość kosztów pożyczki zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest okres zawartej umowy. Zasada działania jest prosta – im więcej czasu na spłatę zobowiązania, tym większe koszty trzeba będzie ponieść. Dotyczy to zarówno popularnych, krótkoterminowych chwilówek, jak i pożyczek ratalnych, które z reguły są udzielane na dłuższy okres. W przypadku tych drugich istotna jest też liczba rat – im ich więcej, tym większy jest koszt pożyczki. Ponadto istotny wpływ na koszt pożyczki ma wysokość stóp procentowych NBP. Wpływają one bezpośrednio na wysokość odsetek, których wysokość może rosnąć lub spadać w zależności od decyzji podejmowanych przez NBP. W większości przypadków będą to niewielkie zmiany, ale przy większych pożyczkach ratalnych mogą okazać się istotne.
RRSO – czym jest i jak wpływa na koszt pożyczki?
By ułatwić porównywanie ze sobą ofert pożyczek o różnych warunkach, firmy pożyczkowe informują klientów o RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania pożyczki. Jest to wyrażany w procentach wskaźnik, który pokazuje koszt pożyczki w ujęciu rocznym. Nie będziemy wchodzić w zbędne szczegóły – najważniejsze jest, by wiedzieć, że im wyższe RRSO, tym większy koszt pożyczki, a więc tym mniej opłacalna jest jej oferta. Zgodnie z polskim prawem każda firma pożyczkowa musi poinformować klientów o RRSO pożyczki już na etapie przekazu marketingowego, a także przedstawiając ofertę.
Jak zmniejszyć koszt pożyczki?
Zmniejszenie kosztów pożyczki przed podpisaniem umowy jest proste – wystarczy poprosić o alternatywną ofertę z krótszym czasem spłaty i mniejszą liczbą rat. W ten sposób spłata zobowiązania będzie bardziej wymagająca, ale za to poniesie się dużo mniejsze koszty. Warto też korzystać z różnego rodzaju rabatów – firmy pożyczkowe chętnie organizują promocje, by przyciągnąć do siebie nowych klientów, ale też by zachęcić starszych klientów do dalszego korzystania z ich usług. Jeśli pożyczka została już udzielona, to zawsze istnieje możliwość jej wcześniejszej spłaty. W takim wypadku pożyczkodawca musi zwrócić część kosztów wprost proporcjonalną do niewykorzystanego okresu umowy. Wcześniejsza spłata zobowiązania to prosty sposób na obniżenie kosztów pożyczki.
TBO