PiS wydaje się być partią, która ma zdecydowanie starszy elektorat. Tymczasem badania i sondaże pokazują, że w szeregach jej zwolenników jest coraz więcej ludzi młodych, po 30. roku życia. Dlaczego deklarują oni chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość? Czy uważają program partii za wiarygodny i gwarantujący im lepsze jutro?
PiS ma wśród swoich wyborców coraz więcej młodych ludzi – zwłaszcza osób około 34. roku życia, którzy deklarują chęć głosowania na partię rządzącą, ponieważ odpowiada im obecny sposób sprawowania przez nią władzy. Co więcej, tłumaczą, że dzięki niej czują się częścią prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego.
PiS odmładza elektorat
PiS doskonale zdaje sobie sprawę, że gwarancją utrzymania władzy jest, w przypadku tej partii, młody elektorat, który należy odebrać politycznym konkurentom. Należy przyznać, że faktycznie ten zamysł udaje się rządzącym wprowadzić w życie. Jeśli więc obecna tendencja utrzyma się – szanse na drugą kadencję znacznie wzrastają.
Młodzi ludzie to specyficzna grupa – dopiero niedawno weszli w prawdziwie dorosłe i samodzielne życie, w którym doświadczają wielu problemów związanych np. z pracą, zarobkami, trudnościami jeśli chodzi o utrzymanie rodziny itp. Często dochodzą do wniosku, że nikt nie zapewnia im godziwych warunków do życia, przez co chętniej kierują się w stronę tych, od których faktycznie mogą coś otrzymać. Prawo i Sprawiedliwość skrupulatnie to wykorzystuje, co widać w sondażach, przeprowadzanych przez niezależne agencje badania opinii publicznej.
Dlaczego młodzi ludzie głosują na PiS?
Młodzi ludzie głosują na PiS przede wszystkim dlatego, że ich zdaniem partia dobrze rządzi i ma na względzie dobro zwykłych obywateli. Dla młodych wyborców ważna jest wymierna pomoc, jaką mogą otrzymać m.in. darmowe podręczniki szkolne, program 500+ itp. Analizując obecny trend, należy wziąć pod uwagę, że człowiek w wieku 30 lat nie patrzy często na politykę jako na całość, a interesuje go jedynie własna grupa i wymierne korzyści. O przykład nie jest trudno. Program 500+ jest flagowym produktem PiS – wielu jego odbiorców nie dostrzega, w jakim stopniu obciąża on budżet obecnie i jak wzrosną wymagania programowe w kolejnych latach. Co więcej, młody elektorat PiS nie zdaje sobie obecnie sprawy, jak bardzo musi zmienić się gospodarka i system jej finansowania, aby na konto beneficjentów projektu wpływały co miesiąc obiecane pieniądze.
Dodatkowo pozostałe partie nie są tak barwne – to PiS skupia na sobie całą uwagę, przez co wydaje się, że nie ma żadnej innej alternatywy wyborczej. Dochodzi do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której nawet niewłaściwie prowadzona polityka partii rządzącej oraz błędne i kuriozalne decyzje, które w niedalekiej przyszłości mogą okazać się katastrofalne w skutkach, nie wzruszają już młodych ludzi, którzy mogliby zasilić szeregi opozycji.
Zobacz także: Na czym polega polityka historyczna?
Artykuł partnera