Granica pomiędzy piciem okazjonalnym a nałogowym jest bardzo cienka i praktycznie niewidoczna. Należy pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, której spożycie zapewnia gwarancję bezpieczeństwa.
Każdy z nas uzależnia się od innej dawki alkoholu. Dla niektórych potencjalnie niebezpieczny może okazać się już jeden kieliszek wódki. W momencie, w którym zaczynasz zastanawiać się, czy masz problem z alkoholem, czy pijesz go zbyt często, czy nie potrafisz odmówić sobie alkoholu lub czy miewasz zaniki pamięci po alkoholu należy zgłosić do po pomoc do specjalisty. Leczenie choroby alkoholowej można rozpocząć w każdej chwili. Jedną z metod, która pomaga wytrwać w trzeźwości jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal Wrocław w https://esperalwroclaw.com/.
Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa zalecana jest osobom, które zdecydowały już o zaprzestaniu spożywania alkoholu oraz zmianie swojego stylu życia. Potrzebują one jednak dodatkowej motywacji, aby wytrwać w swoim postanowieniu, kiedy nadejdą chwile słabości.
Jak długo działa wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Warto tutaj dodać, że przepicie wszywki jest zadaniem niewykonalnym. Każdorazowe spożycie alkoholu wywoływać będzie występowanie silnych nieprzyjemnych dolegliwości. Przez cały okres działania wszywka alkoholowa działa z taką samą siłą i natężeniem. Spożycie alkoholu na początku terapii jak i na końcu wywołuje identyczne konsekwencje.
Po upływie ośmiu miesięcy zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej można powtórzyć. Wszywkę alkoholową można również usunąc w każdej chwili z organizmu.
Jaki jest koszt wszywki alkoholowej?
Wszywka alkoholowa nie jest refundowana w naszym kraju. Oznacza to, że pacjent, który decyduje się na rozpoczęcie terapii Esperalem musi zapłacić za lek oraz zabieg z własnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Różnice te zależą od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który przeprowadza zabieg.
Należy jednak podkreślić niewątpliwy atut wszywki alkoholowej. Wymaga ona jednorazowego podania a jej okres działania wynosi od ośmiu do dwunastu miesięcy. Koszt Esperalu można podzielić na ilość dni jej działania, wtedy cena jest bardzo niska.
Należy również podkreślić, że w Polsce każdy obywatel, zarówno ten, który posiada ubezpieczenie zdrowotne jak i ten, który nie ma ubezpieczenia, może skorzystać z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej.
Jak wygląda zabieg podskórnego podania Esperalu?
Zabieg ten poprzedzony jest zebraniem informacji przez lekarza na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków oraz występowania ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli pacjent kwalifikuje się na zabieg, to lekarz wyznacza termin podskórnego podania Esperalu. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki jego zastosowaniu jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Osoby uzależnione obawiają się dużego bólu spowodowanego zabiegiem. W ich środowisku krąży mit, który mówi o dużym bólu podczas podawania wszywki alkoholowej.
Powstały otwór umożliwia podpowięziowe podanie od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z disulfiramem, czyli substancją czynną, która stale wydzielana jest do krwi jednostki.
To prosty i mało inwazyjny zabieg, który trwa około trzydziestu minut.
Jak działa Esperal?
Esperal hamuje rozkład alkoholu w organizmie. Działanie Esperaluprościej będzie zrozumieć, gdy omówimy najpierw uproszczony schemat rozkładu etanolu w organizmie człowieka. Dostarczony do organizmu alkohol musi zostać rozłożony do prostszej postaci. Dzieje się to podczas procesu dehydrogenazy alkoholowej, która rozkłada etanol do postaci aldehydu octowego. Powstały produkt jest jednak szkodliwy dla organizmu. Kolejnym etapem jest działanie odpowiedniego enzymu, który ma za zadanie rozpocząć proces dehydrogenazy aldehydowej. Podczas tego procesu szkodliwy aldehyd octowy zostaje przemieniony do bezpiecznej postaci kwasu octowego. Jednak kiedy w organizmie znajduje się Esperal zajście tego procesu nie jest możliwe w całości. Jest to spowodowane tym, że disulfiram, czyli substancja czynna blokuje działanie enzymu, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego zdarzenia, szkodliwy aldehyd octowy nie może zostać rozłożony do bezpiecznej postaci kwasu octowego. Nagromadzenie się szkodliwego aldehydu octowego w organizmie skutkuje powstaniem silnego zatrucia alkoholowego.
Jakie są przeciwwskazania do podskórnego podawania Esperalu?
Przede wszystkim osoba, która wybiera się na zabieg podskórnego podania Esperalu musi być trzeźwa. Zabiegu nie można wykonać również jeżeli osoba spożywała alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również posiadanie uczulenia na disulfiram lub inny składnik leku. Esperalu nie może przyjąć osoba, która posiada schorzenia sercowo – krążeniowe. Mowa tutaj między innymi o nadciśnieniu tętniczym czy chorobie niedokrwiennej serca. Wszywki alkoholowej nie można zastosować również u osób, które próbowały popełnić samobójstwo. Przeciwwskazaniem do podania Esperalu są zaburzenia psychiczne, myśli samobójcze czy psychozy. Wyjątek stanowią ostre psychozy alkoholowe. Stosowanie wszywki alkoholowej nie jest zalecane u kobiet, które są w ciąży, karmią piersią lub planują posiadanie dziecka w najbliższej przyszłości. W tych przypadkach ostateczna decyzja należy jednak do lekarza.
Osoby, które pomimo schorzeń takich jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca czy choroby układu oddechowego zdecydują się na wszywkę alkoholową mają całkowity zakaz spożywania alkoholu.
Terapie Esperalem najlepiej jest rozpocząć równolegle z terapią leczenia uzależnień. Pomoże to jednostce wytrwać w trzeźwości na długie lata, gdyż dzięki rozmową ze specjalistami zrozumie swoje uzależnienie oraz nauczy się postępować w sposób społecznie akceptowalny. Choroba alkoholowa to nieuleczalna choroba, która pozwala osiągnąć wieloletni okres abstynencji.
Materiał partnera zewnętrznego