Funduszy inwestycyjnych jest naprawdę sporo. Skąd wiedzieć, który z nich oferuje dokładnie to, czego poszukujemy? Który z nich będzie najlepszy, by osiągnąć postawione przed sobą cele? Ta sprawa wcale nie jest prosta, ale całe szczęście, nie jest również tak trudna, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy skupić się na kilku bardzo ważnych wskazówkach, które pozwolą nam zdecydować, który fundusz będzie dla nas najbardziej odpowiedni.
Przede wszystkim: powściągnij emocje. Podobnie jak w życiu, tak i w inwestowaniu, emocje to najgorszy ze wszystkich doradców. Nie wolno dać im się porwać, bo może się to skończyć stratą wypracowanego wcześniej kapitału, który teraz chcieliśmy pomnożyć.
Podobnie powinniśmy unikać „okazji” oraz „super ofert”. Każde towarzystwo oferujące fundusze inwestycyjne osiągające ponadprzeciętne zyski powinno być przez nas wnikliwie sprawdzone. Szybkie i trudne do wytłumaczenia wzbogacanie się to raczej nie dziedzina inwestycji. By zarobić musimy mieć przemyślaną strategię, cel oraz racjonalne, chłodne spojrzenie.
Przed dokonaniem wyboru należy przyjąć dokładną strategię inwestycji. Musimy wiedzieć, po co inwestujemy, co chcemy osiągnąć i w jakim czasie ma się to wydarzyć. Inaczej, próbując wybrać odpowiedni fundusz inwestycyjny, będziemy poruszać się jak w ciemnościach, zupełnie po omacku. Jest to o tyle niebezpieczne, że może prowadzić do utraty wypracowanego kapitału.
Nie wolno również zapomnieć o rozmowie z ekspertem, chociażbym pracownikiem TFI. Jego zadaniem będzie nie tylko dobranie odpowiedniej strategii inwestycyjnej, zaproponowanie dywersyfikacji (aby obniżyć ryzyko do absolutnego minimum), ale również wskazanie, jakie trendy na rynkach mogą wspierać nasze działania. Ta wiedza jest bezcenna i naprawdę nie powinniśmy jej pod żadnym pozorem ignorować. Dla pewności możemy również poprosić o rozmowę z innym ekspertem. Ich propozycje powinny być w miarę spójne.
Pamiętajmy również o tym, że inwestowanie to nie zabawa. Choć możemy i powinniśmy korzystać z pomocy specjalistów oraz ekspertów, nie możemy zapomnieć również o tym, że to naszym zadaniem jest wiedzieć w tej sprawie jak najwięcej. Bez wiedzy nie ma racjonalnych decyzji, a tylko takie prowadzą do zysku.
Materiał partnera zewnętrznego