W listopadzie – Black Friday, w grudniu – poświąteczne, w styczniu – noworoczne. Wyprzedaże. Z pozoru idealny moment na zakupy. Faktycznie, mogą bardzo rozczarować nabywcę. Szczególnie, gdy często działamy instynktownie, nie sprawdzając de facto ile dana rzecz kosztowała przed wyprzedażą, lub kupujemy impulsywnie, bojąc się utracić okazję.
W ostatnich latach, a już na pewno miesiącach, niesamowicie wzrosła liczba osób kupujących w sklepach internetowych. W strefie online kupimy już właściwie wszystko – meble, zabawki, artykuły chemiczne, jedzenie. No i oczywiście ubrania. I choć wciąż znajdą się tradycjonaliści, dla których zakupy liczą się tylko wtedy, gdy upatrzoną rzecz mogą obejrzeć i przymierzyć w galerii, to jak nie kupić przez Internet, gdy na ekranie wyświetlają się wielkimi literami hasła: „WYPRZEDAŻ DO -70%” „TYLKO DO JUTRA – 80% I DARMOWA DOSTAWA? Skoro jednak już kupować, to rozsądnie, żeby się nie żałować.
Kupuj od sprawdzonych sprzedawców
Jeśli już ulegniesz i dasz się zwabić obniżkom cen, to pamiętaj, żeby zweryfikować sprzedawcę. Warto zacząć od przejrzenia strony sklepu, przeczytania regulaminu dostawy i ewentualnych zwrotów, sprawdzenia dostępnych form płatności. Dobrze też poszukać opinii na portalach aukcyjnych, forach i w komentarzach. Jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, przed dokonaniem zakupów, a już na pewno – przedpłaty, podejmij próbę kontaktu ze sprzedawcą. Sprawdź też adres strony, na której dokonujesz zakupów. Czasem może Ci się wydawać, że przez kliknięcie w reklamę trafiasz na stronę znanego sklepu, a faktycznie jesteś na witrynie oszusta. Zanim wejdziesz do wirtualnego sklepu, którego link przesłano Ci w e-mailu reklamowym, wpisz jego nazwę do wyszukiwarki, sprawdzisz w ten sposób, czy link odsyła do prawdziwej domeny.
Warto też sprawdzić, czy e-sklep posiada certyfikat zaufania, sprawdzany przez niezależnych audytorów, potwierdzający stosowanie dobrych praktyk oraz gwarancję zwrotu pieniędzy w razie niewywiązania się z umowy przez sprzedawcę.
Przemyśl, czy warto
Korzystając z wyprzedaży, pewnie zastanawiasz się czasem, czy w ogóle warto im ulegać? Jeśli jesteś świadomym konsumentem, to oczywiście tak. Twoim mottem podczas zakupów na wyprzedażach, czy to w sklepach stacjonarnych, czy online, powinno być: Kupuję, jeśli potrzebuję. Obniżki powinny być przez Ciebie traktowane jako drugorzędny czynnik decydujący o zakupie. Idealnie jeśli wypatrzona przez Ciebie rzecz, jest Ci potrzebna i akurat została przeceniona.
Dobrze jeśli, wstrzymujesz się z zakupami do czasu promocji. Najgorzej, jeśli kupujesz produkt, tylko ze względu na promocję. Często bowiem tak impulsywnie kupowane ubrania, czy buty, trafiają na dno szafy i prawie nigdy nie są noszone.
Warto też poczekać na końcówki wyprzedaży, ponieważ im bliżej ich końca, tym większe obniżki można znaleźć. Niestety, jest druga strona tego medalu. Pod koniec promocji wiele produktów jest już wyprzedanych, co nieco ogranicza wybór. Największy problem może być wtedy z ubraniami w standardowych rozmiarach, bo zwykle zostają albo bardzo małe rozmiary, albo bardzo duże.
Korzystaj ze stałych promocji
Dobrą opcją dla łowców promocji, wyprzedaży i obniżek są tzw. karty członkowskie, klubowe, zniżkowe. Zazwyczaj działa to tak, że dany sklep oferuje specjalne warunki dla stałych klientów. Niektórzy dają, przy zakupie konkretnej ilości sztuk, dodatkowy produkt gratis, darmową dostawę powyżej określonej kwoty lub rabat na powitanie, inni proponują kumulowanie punktów za dokonane zakupy i potem wykorzystanie ich na kolejne. Jeszcze inni np. outlety oferują znaczne obniżki cenowe i promocje czasowe, atrakcyjne vouchery i kody rabatowe drogą mailową, lub bezpośrednio na stronie dla użytkowników -> znajdź je tutaj. U takich sprzedawców wyprzedaż trwa cały rok.
Bezpieczna płatność
Jeśli zdecydujesz się na finalizację transakcji metodą online, poza sprawdzeniem wiarygodności sprzedawcy (np. poprzez sprawdzenie w Internecie danych firmy, np. w rejestrze KRS., warto pamiętać o zasadach decydujących o tym, czy dokonywana przez Ciebie płatność jest bezpieczna. Sprawdź, czy Twój bank współpracuje z danym dostawcą-sklepem. Szukaj zielonej kłódki przy adresie strony, która oznacza, że strona www jest szyfrowana SSL. Koniecznie zweryfikuj, czy dostępna jest kilkuetapowa weryfikacja, wymagająca wpisania Twojego loginu, kodu, a potem jeszcze potwierdzenia z SMS.
W przypadku dokonywania płatności online z użyciem BLIK czy innych metod wymagających korzystania z aplikacji bankowej np. przelew natychmiastowy, upewnij się, że jest ona jest w stu procentach bezpieczna. Zazwyczaj sam bank zapewnia bezpieczeństwo korzystania z takich aplikacji, ale użytkownik także ma wpływ na to, jak bezpieczne będzie jej wykorzystanie. Warto wybrać opcję logowania biometrycznego (odcisk palca, skan twarzy). Można też zostać przy indywidualnym kodzie PIN mającym od 4 do 8 cyfr.
Jak widać, kupowanie przez internet może być nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Warto zwrócić uwagę na to, aby kupować w sprawdzonych, odpowiednio zabezpieczonych sklepach, które oferują wysokiej jakości produkty po (faktycznie) okazyjnych cenach. Wówczas mamy pewność, że otrzymamy dokładnie ten produkt, który kupiliśmy w sieci. Ponadto sklepy szanujące klienta dbają także o szybki czas wysyłki i odpowiednie zabezpieczenie paczki. I choć mogłoby się wydawać, że to szczegóły – jednak rzetelny sklep internetowy dba o każdy etap sprzedaży aż do otrzymania zakupów przez klienta.
OLI