Emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będą coraz niższe. Według prognoz ekspertów, dzisiejsze pokolenie 30- i 40-latków może liczyć na świadczenia w wysokości zaledwie 30% wcześniejszych zarobków. Oszczędzanie na dodatkową emeryturę staje się więc koniecznością. Pieniądze można odkładać na lokacie, wpłacać na indywidualne konto emerytalne lub zainwestować.
Lokaty bankowe, czyli bezpieczny zysk
Lokata bankowa to propozycja dla osób, które chcą oszczędzać na emeryturę w sposób pewny i bezpieczny. Pieniędzy zdeponowanych na lokacie nie można utracić wskutek nieudanych inwestycji czy polityki skarbu państwa. Ekonomiści zalecają, żeby odkładać na dodatkową emeryturę około 10% swoich rocznych zarobków – taka kwota powinna zapewnić podobny poziom życia po zakończeniu kariery zawodowej. Należy jednak pamiętać, że lokata nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby pomnażać zgromadzony kapitał. Średnie oprocentowanie lokat bankowych wynosi około 3-5%, co nie przyniesie dużych zysków.
Indywidualne konta emerytalne: IKE i IKZE
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to rozwiązania w ramach tak zwanego III filaru emerytalnego. Jest to więc produkt pośrednio kontrolowany przez skarb państwa. Zachętą do oszczędzania w IKE i IKZE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki). Konta emerytalne dają różne możliwości odkładania pieniędzy – mniej i bardziej ryzykowne. Rachunki mogą być prowadzone w formie konta w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, lokaty bankowej, rachunku maklerskiego, zakupu obligacji lub ubezpieczenia na życie. Środki zgromadzone na kontach są wypłacane bez dodatkowych kosztów w wieku 60 (IKE) i 65 lat (IKZE). Podlegają też dziedziczeniu.
Inwestycje z myślą o emeryturze: jak samodzielnie zainwestować pieniądze?
Osoby, które zgromadziły już część kapitału na emeryturę, mogą go zainwestować i maksymalnie zwiększyć swoje zyski. Jest to też dobry sposób na to, żeby wypracować niezależność od zmiennych rynków finansowych. Warto zainwestować między innymi w nieruchomości, złoto lub inne szlachetne kruszce. Koneserzy mogą się także pokusić o inwestycje w dzieła sztuki, wykwintne alkohole czy przedmioty kolekcjonerskie – wymaga to jednak znajomości danej dziedziny.
Materiał partnera zewnętrznego