Coraz więcej osób zastanawia się nad sensem podjęcia psychoterapii. Psychoterapia staje się terminem coraz częściej powtarzanym w przestrzeni publicznej. Coraz więcej osób też otwarcie przyznaje się, że uczęszcza na psychoterapię i chwali sobie ten stan rzeczy. To wszystko bardzo ważne – o problemach psychicznych i emocjonalnych warto rozmawiać. Im więcej osób o tym mówi, tym mniejsze poczucie wstydu i strachu osób, które potrzebują pomocy. A co w Twoim życiu może zmienić psychoterapia? Czytaj dalej!
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to termin, który dosłownie można przetłumaczyć jako „leczenie duszy”. To forma terapii, która czerpie pełnymi garściami z filozofii, nauk humanistycznych czy psychologii, a nawet medycyny. Celem jest pomoc pacjentowi (w niektórych nurtach zwanych po prostu Klientami), w uporaniu się z problemami.
Psychoterapeuci to osoby, które mają wyższe wykształcenie – humanistyczne, psychologiczne lub ukończyły studia medyczne i kontynuowały naukę, by nabyć uprawnienia do samodzielnego prowadzenia psychoterapii.
W pomocy pacjentom psychoterapeuci stosują różnorodne formy i nurty psychoterapii, by pomóc w sposób jak najlepszy i kompleksowy. Co ważne, warto zdawać sobie sprawę też z tego, że psychoterapeuci, choć służą wsparciem i pomocą, nie rozwiążą cudzych problemów za kogoś. Jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej z psychoterapii, bardzo ważne jest to, by samodzielnie pracować nad sobą i nad tym, by faktycznie wypracować w sobie zmiany. Dlatego motywacja do działania i chęć do zmian są tutaj bardzo ważne.
Co zmienia psychoterapia?
Istnieje bardzo wiele powodów, by udać się na psychoterapię. Czasami to może być po prostu zwyczajna chęć zmiany i rozwoju, chęć uwolnienia własnego ukrytego potencjału. To może być też chęć uporania się z problemami z przeszłości, większego zrozumienia samego siebie lub też rozwiązanie konkretnych problemów z emocjami, uzależnieniami, zaburzeniami emocjonalnymi czy psychicznymi.
Psychoterapia jest w stanie pomóc wyjść z nałogów, zaburzeń odżywiania, pozwala pracować nad zaburzeniami emocjonalnymi czy relacjami z innymi ludźmi. Co jest w stanie zmienić psychoterapia? Ogólnie można powiedzieć, że całe życie człowieka – psychoterapia dostosowana do potrzeb danego człowieka i taka, podczas której ciężko pracujesz nad tym, by faktycznie osiągnąć zmianę i faktycznie osiągnąć sukces. A na co wpływa psychoterapia?
Relacje z ludźmi
Nieśmiałość, fobia społeczna, problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów z innymi ludźmi, problemy emocjonalne, problemy z bliskością, toksyczne relacje, problemy z zaufaniem – to wszystko problemy, które mogą bardzo zahamować czy wręcz uniemożliwić podejmowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Podczas psychoterapii możesz pracować z fachową pomocą i na nowo otworzyć się na ludzi i na kontakty z nimi. Poza terapią indywidualną w takim przypadku dobre efekty przynosi też psychoterapia grupowa i trening umiejętności społecznych.
Poczucie własnej wartości
Zmaganie się z niską samooceną, poczuciem, że jest się gorszym od innym, życie w ciągłym poczuciu winy – to wszystko sprawia, że życie nie układa się tak dobrze jakby mogło. Jeśli zmagasz się z tego typu problemami możesz nie czerpać z życia pełni satysfakcji. Problemy z tym związane bardzo często kryją się gdzieś głęboko, gdzieś w odległej przeszłości.
Psychoterapia może pozwolić na zrozumienie istoty tych problemów i przepracowanie ich. Odbudowa własnego poczucia wartości to nierzadko zadanie trudne, ale możliwe – a fachowa pomoc jest w tym przypadku nieoceniona.
Zdrowie
Zaburzenia emocjonalne, zaburzenia depresyjne, zaburzenia osobowości, nadmiar stresu w życiu, choroby psychiczne – to wszystko może wpływać też na zdrowie fizyczne. Nie można bowiem rozpatrywać kwestii psychiki danego człowieka w oderwaniu od jego fizyczności. Psychoterapia może pomóc zredukować wiele problemów psychicznych i emocjonalnych, co jest w stanie przełożyć się na lepsze zdrowie fizyczne. Podczas psychoterapii też człowiek uczy się radzić sobie z problemami, które powodują wyniszczenie fizyczne organizmu – zaburzenia odżywiania czy uzależnienia to tylko niektóre przykłady.
Podczas psychoterapii psychoterapeuta może też zauważyć problemy somatyczne i skierować pacjenta do odpowiedniego lekarza-specjalisty. Może się też okazać, że problemy somatyczne biorą swój początek w psychice, dlatego żeby je rozwiązać trzeba skupić się właśnie na aspekcie psychicznym problemów.
Praca
Nierzadko różnego rodzaju problemy osobiste, problemy z emocjami czy umiejętnością trzymania uwagi na jednej kwestii przez dłuższy czas są w stanie zaburzyć możliwość zawodowego rozwoju. Podczas psychoterapii możesz pracować nad swoimi problemami tak, by nie były one dla Ciebie przeszkodą podczas budowania własnej kariery zawodowej.
Rozwój osobisty
W każdym człowieku drzemie potencjał. Nie wszyscy mogą od razu uwolnić jego pełnię. Nie wszyscy też są świadomi tego, że ich potencjał jest w jakiś sposób blokowany. Ludzka psychika jest niezwykle złożona i do każdego przypadku należy podchodzić w sposób indywidualny.
Dzięki psychoterapii masz szansę odkryć i odblokować Twój potencjał, co znacząco zwiększy Twoją satysfakcję z życia, poszerzy Twoje horyzonty i jest w stanie pomóc Ci wieść lepsze życie w przyszłości.
Zmiana nie przyjdzie sama – praca podczas i po psychoterapii
Psychoterapia może przynieść wiele bardzo pozytywnych zmian w Twoim życiu. Nic jednak nie przyjdzie samo i nawet najlepszy psychoterapeuta nie będzie w stanie rozwiązać Twoich problemów za Ciebie.
Dlatego tak istotne jest podejmowanie samodzielnej pracy nad tym, by osiągnąć i utrzymać pozytywne zmiany w swoim życiu. Psychoterapeuta będzie Ci służył swoim wsparciem i pomogą, wyposaży Cię w narzędzia, które będą dla Ciebie bardzo pomocne nie tylko podczas terapii, ale również już po jej zakończeniu.
Dlatego jeśli czujesz motywację do zmian, chcesz się zmienić, chcesz uporać się ze swoimi problemami i rozpocząć nowy, lepszy etap w Twoim życiu to pomoc psychoterapeutyczna może okazać się nieoceniona. Nie wahaj się, zajrzyj na naszą stronę: https://psychoterapiacotam.pl/ i rozpocznij walkę o nowe, lepsze i bardziej komfortowe życie.
Materiał partnera