Umiejętność porozumienia się w języku obcym jest bardzo istotna. Szczególnie w większych miastach można spotkać zagranicznych przyjezdnych, z którymi nie sposób dogadać się po polsku. Biegłe używanie języka obcego w mowie i piśmie bywa kluczową umiejętnością wpisywaną w CV i zdecydowanie ułatwia znalezienie dobrej pracy. Jak osiągnąć zadowalający poziom zaawansowania?
W polskich szkołach jako pierwszego obcego języka nowożytnego naucza się języka angielskiego. Obecnie lekcje przeprowadza się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jednak poziom kształcenia bywa różny. Narzucone przez nauczyciela tempo nie wszystkim odpowiada, dla jednych bywa zbyt wolne, dla innych za szybkie. Nauka języka obcego jest dla niektórych po prostu trudna. Jednak w każdym wieku można nauczyć się go od podstaw lub podnieść swój poziom zaawansowania. Jak tego dokonać?
Zainwestuj w szkołę języków obcych
W miastach wojewódzkich jest ogromny wybór szkół językowych i każda z nich chwali się różnego typu metodami mającymi pomóc w przyswojeniu wiedzy. Wybierając miejsce dla siebie warto zasięgnąć opinii bliskich znajomych oraz członków rodziny. Jeśli interesuje cię przykładowo nauka angielskiego Poznań, weź pod uwagę różne kryteria – dobre wyniki obecnych uczniów, metodę odpowiadającą na twoje potrzeby i odległość od miejsca zamieszkania. Nie powinno się kierować niską ceną zajęć, bo może ona niestety świadczyć o niskiej jakości lekcji. Dodatkowym atutem szkoły językowej jest organizacja półkolonii i obozów dla dzieci, a także dodatkowych zajęć konwersacyjnych.
Oglądaj filmy w oryginale
Oglądanie filmów w oryginalnym języku – czy to angielskim, hiszpańskim, francuskim, czy innym, pomaga osłuchać się z odpowiednią wymową i jest świetnym urozmaiceniem tradycyjnych lekcji. Bywają nawet takie osoby, które uczą się języka oglądając zagraniczne bajki dla dzieci. W krótkich kreskówkach dla najmłodszych słownictwo jest bardzo proste, a bohaterowie mówią powoli i wyraźnie. Dzięki temu da się nauczyć podstaw komunikacji ze słuchu. Następnym krokiem może być oglądanie filmów z polskimi napisami (bez dubbingu czy lektora), a następnie całkowicie w oryginale.
Korzystaj z aplikacji na telefon
Za pomocą smartfona można znaleźć wiele darmowych jak i płatnych aplikacji, które umożliwiają regularną naukę języka obcego. Bazują one na różnego typu metodach, ale zazwyczaj łączą ze sobą naukę języka w mowie, piśmie i ze słuchu. Zadania są często urozmaicone, a za zdobywanie kolejnych poziomów otrzymuje się punkty, które stanowią dodatkową motywację do systematyczności. Istnieją też aplikacje wspomagające czytanie obcojęzycznych książek.
Czytaj artykuły na zagranicznych portalach informacyjnych
By jeszcze mocniej osiąść w realnym języku używanym na co dzień w innym kraju warto korzystać np. z zagranicznych portali informacyjnych. Jest to opcja dla osób co najmniej średniozaawansowanych, które potrzebują przyswoić więcej nowych słówek, ale znają już podstawy, dzięki czemu rozumieją kontekst i główny przekaz artykułu.
Materiał partnera