kancelaria frankowa
W ostatnich latach coraz więcej kancelarii prawnych ma specjalną ofertę dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, którzy zdecydowali się wkroczyć na drogę sądową | fot.: materiał partnera

Jak wybrać kancelarię frankową?

Frankowicze, którzy decydują się na walkę z bankiem na drodze sądowej stoją przed arcyważnym wyborem – kancelarii, która poprowadzi ich sprawę. Nie jest to łatwe, bo rynek został niemal zalany ofertami typu pomoc frankowiczom.

Porównanie ofert kancelarii frankowych 

W ostatnich latach coraz więcej kancelarii prawnych ma specjalną ofertę dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, którzy zdecydowali się wkroczyć na drogę sądową. Z jednej strony to dobrze – jest w czym wybierać, ale z drugiej już samo ich zgromadzenie rodzi trudności. 

Poza tym nie każda kancelaria, do której zgłosi się frankowicz zdecyduje się podjąć się jego sprawy. Wiele kancelarii ma określone wymagania i nie podejmuje się wszystkich spraw frankowych. 

Frankomat to narzędzie dedykowane dla osób, które poszukują najlepszej dla siebie kancelarii frankowej. To kalkulator, a także porównywarka ponad 120 ofert firm oraz kancelarii, które specjalizują się w prawie bankowym. Aby otrzymać najbardziej pasujące oferty wystarczy podać kilka podstawowych danych z umowy kredytowej – wyjaśnia Joanna z frankomat.com.pl. 

Porównywarka podaje nie tylko te kancelarie, które mogą się zająć daną sprawą frankową, ale i także przedstawia koszty usługi prawnej, określanej często jako pomoc frankowiczom. Warto wspomnieć, że są również takie oferty, które nie wymagają od frankowicza wpłacenia tzw. opłaty wstępnej sięgającej niejednokrotnie nawet kilku tysięcy złotych. 

Porównywarka kancelarii frankowych
Porównywarka kancelarii frankowych |fot. frankomat.com.pl

Kancelarie frankowe często proponują wynagrodzenie w modelu success fee. Płatność za usługę ma wówczas miejsce dopiero po zakończeniu sprawy, a w zasadzie po wygranej sprawie. W zdecydowanej większości przypadków jest to określony procent, który liczy się od kwoty uzyskanych korzyści. 

Ile może uzyskać frankowicz? Oblicz za pomocą kalkulatora

Frankowicz, który zdecyduje się na ścieżkę sądową może w kilka minut obliczyć, ile może zyskać wygrywając w sądzie z bankiem. Służy do tego tzw. kalkulator dla frankowicza

Aby otrzymać szacunkowe kwoty wystarczy na frankomat.com.pl podać takie dane jak: data wypłaty kredytu, ilość wypłaconych transz kredytu, wysokość kredytu, wysokość marży banku, okres kredytowania oraz informację czy kredyt został spłacony wcześniej. 

Z pomocą kalkulatora frankowego można obliczyć zarówno kwotę nadpłaty kredytu – w przypadku odfrankowienia umowy kredytowej, jak i korzyści które niesie ze sobą całkowite unieważnienie umowy z bankiem. 

To są oczywiście orientacyjne wyliczenia, ale jasno wskazują kredytobiorcy że naprawdę jest o co walczyć na drodze sądowej. Niejednokrotnie kwota korzyści wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych – mówi Joanna z frankomat.com.pl. 

Dlaczego nie warto zwlekać z pozwem? 

Ostatnie lata pokazują, że to frankowicze są górą w sądach. Nie było i z dużym prawdopodobieństwem nie będzie lepszego sposobu na rozwiązanie problemu frankowego. 

Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc w polskich sądach przybywa pozwów złożonych przez posiadaczy kredytów w CHF. Jeszcze w 2017 roku takich spraw było zaledwie około 2 tysięcy, a obecnie liczba ta zbliża się do około 100 tysięcy. Tak ogromny skok świadczy o tym, że frankowicze w końcu wzięli sprawy w swoje ręce, nie czekają na żadne systemowe rozwiązanie i wierzą w to że mogą wygrać z bankiem. 

Dynamiki wzrostu pozwu nie zmienił proponowany przez Komisję Nadzoru Finansowego program ugód z frankowiczami. Już początkowy kształt ugód nie wróżył większej popularności programu wśród kredytobiorców. Wielu ekspertów podkreślało, że jest to zaledwie ⅓ tego, co można uzyskać na ścieżce sądowej. Obecnie, w sytuacji rosnących stóp procentowych taka opcja wydaje się jeszcze mniej atrakcyjna dla frankowicza.  

Materiał partnera

Sprawdź także

Nieprzejrzysty projekt ustawy frankowej

Przyjęte przez Sejm propozycje zasad restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych mają sporo wad – przestrzegają prawnicy. Wątpliwości …