Już wkrótce, 20 maja 2020 roku, wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką w filtrze. Niewielu palaczy wie o zbliżającym się zakazie. Co zakaz mentoli oznacza dla palaczy?
W Polsce jest 9 mln palaczy. Jak się okazuje, niemal połowa z nich sięga po papierosy mentolowe, czyli te, które od 20 maja 2020 roku znikną całkowicie z rynku. Większość palaczy nie jest jednak tego świadoma.
Wycofanie papierosów mentolowych w 2020. Dlaczego mentole znikną z rynku?
Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i papierosów z klikiem to efekt unijnej dyrektywy tytoniowej przyjętej w 2014 roku. Dyrektywa ma w założeniu przyczynić się do spadku liczby nałogowych palaczy. Nowy przepis będzie obowiązywał nie tylko w naszym kraju, ale na terenie całej Unii Europejskiej.
Jak tłumaczy Komisja Europejska, takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć ochronę zdrowia obywateli. Mentolowy aromat służy bowiem m.in. do maskowania prawdziwego smaku papierosów. Jak szacują specjaliści z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) do 2025 roku na świecie będzie paliło miliard ludzi.
Zgodnie z unijną dyrektywą, oprócz zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, zabronione będzie także sprzedawanie tytoniu do samodzielnego skręcania o charakterystycznym aromacie. Mowa tu o zapachu lub smaku innym niż tytoń, a więc także mentolowym.
Co zamiast papierosów mentolowych i z kapsułką?
Po 20 maja 2020 roku jedyną możliwą, legalną alternatywą dla tytoniu o mentolowym aromacie będą tzw. podgrzewacze tytoniu. Urządzenia te podgrzewają specjalne wkłady tytoniowe, np. mentolowe, do wysokiej temperatury. Z uwagi na to, że nie dochodzi do procesu spalania, nie powstaje dym. W tych bezdymnych urządzeniach tytoń nie jest bowiem spalany, a jedynie podgrzewany.
Zdaniem naukowców i specjalistów tego rodzaju rozwiązanie jest właściwe dla ochrony zdrowia publicznego. Aerozol, który wydobywa się w trakcie użytkowania podgrzewacza, nie zawiera bowiem tak dużej ilości groźnych substancji jak dym papierosowy.
Jak zamierzają radzić sobie w nowej sytuacji palacze papierosów mentolowych? Z badań przeprowadzonych przez Fundację Forum Konsumentów wynika, że po wejściu w życie przepisów unijnej dyrektywy blisko 90 proc. palaczy nie zamierza zrezygnować ze swojego nałogu. Około 50 proc. konsumentów produktów mentolowych twierdzi, że będzie palić zwykłe papierosy zaś 16 proc. zamierza przejść na produkty alternatywne, czyli e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Niestety, niemal 20 proc. twierdzi, że będzie szukać produktów na czarnym rynku.
Więcej informacji na temat zakazu sprzedaży papierosów mentolowych znajdziesz na stronie https://maszwybor.pl/.
Materiał partnera zewnętrznego