Konto walutowe to świetne rozwiązanie dla osób, które często podróżują, ale nie tylko. Tego typu konto przydaje się także podczas wielu czynności dokonywanych bezpośrednio przed monitorem we własnym domu. Co warto wiedzieć o koncie walutowym i w jaki sposób je wybrać?
Konto walutowe – co warto o nim wiedzieć?
Współcześnie prawie każdy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy może być prowadzony w walucie obcej. Wachlarz walut zagranicznych jest też dużo szerszy niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie osoby zainteresowane otwarciem rachunku walutowego mogą wybierać między innymi spośród takich walut jak japońskie jeny, norweskie i szwedzkie korony, franki szwajcarskie, funty brytyjskie, forinty węgierskie czy kuny chorwackie. Przed wyborem konkretnego konta walutowego zawsze należy zapoznać się z różnymi ofertami, łatwo można je porównać ze sobą w portalu ikalkulator.
Konto walutowe można otworzyć oddzielnie lub „dopisać” je do bieżącego rachunku indywidualnego w walucie krajowej. Wiele banków oferuje możliwość otworzenia rachunku walutowego bez konieczności wyrabiania karty debetowej, niemniej warto rozważyć złożenie wniosku o wydanie karty płatniczej, tym bardziej jeśli planuje się np. wypłaty gotówki z bankomatów poza Polską. Najczęściej konto walutowe otwierane jest przez osoby, które planują wycieczkę za granicę. Dzięki niemu zyskuje się możliwość płatności w walucie zagranicznej bez konieczności przewalutowywania każdej transakcji po niekiedy mało korzystnym kursie i z dodatkowymi opłatami. Planując choćby tygodniowe wczasy za granicą, warto otworzyć rachunek walutowy, żeby zaoszczędzić. Co więcej, zwykle tego rodzaju rachunek można za darmo i w dowolnym momencie zamknąć.
Konto walutowe – potrzebne nie tylko turystom
Oprócz zastosowań związanych z płatnościami za granicą w walucie obcej posiadanie konta walutowego ma także wiele innych zalet. Rachunek taki przydaje się wtedy, gdy pragnie się przechowywać środki, np. oszczędności, w obcej walucie, przewidując, że kurs tej waluty będzie wzrastał. Konto walutowe może być przydatne także przy spłacaniu kredytów hipotecznych w walucie zagranicznej oraz w sytuacji, gdy otrzymuje się stałe wpływy z zagranicy – emeryturę, rentę, zwroty podatków itp. To jednak nie wszystko – w wielu przypadkach robienie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych jest bardziej opłacalne, jeśli transakcje zawiera się np. w dolarach amerykańskich, a nie w złotówkach. Dotyczy to m.in. popularnych chińskich serwisów.
Wybierając konto walutowe, należy pamiętać o sprawdzeniu i porównaniu czterech aspektów oferowanych produktów. Należą do nich wysokość kosztów przelewów wysyłanych za granicę, koszty przelewów przychodzących, możliwość wydania karty debetowej oraz kwestia tego, czy konieczne jest założenie w danym banku rachunku indywidualnego.
Materiał partnera zewnętrznego