media społecznościowe a młodzież
Media społecznościowe ukierunkowane są najczęściej dla młodszych użytkowników internetu | fot.: Fotolia

Lajk za lajka, czyli wpływ social mediów

Portale społecznościowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Każdy użytkownik internetu kojarzy takie potęgi, jak Facebook, Twitter czy Instagram nie wspominając, że większość z nich ma aktywne konto co najmniej na jednym z tych portali. Nie wszyscy są zwolennikami korzystania z social mediów, jednak nie zmienia to faktu, że dzisiejsze społeczeństwo jest narzędziem w rękach ich właścicieli i dyrektorów. Wystarczy przytoczyć tutaj przykład Facebooka i jego twórcy Marka Zuckerberga, który został najmłodszym miliarderem świata dzięki potężnym zyskom, jakie jego portal czerpie dzięki aktywności jego użytkowników. Warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki wpływ wywierają social media na codzienne życie ich użytkowników?

Social media w świecie gwiazd

Gwiazdy ekranu, muzyki i sportu w większości mają swoje konta na portalach społecznościowych. Wyznacznikiem ich popularności są tak zwane „followersy” czy „lajki”. Na swoich kontach często relacjonują swoje życie, dzielą się przeżytymi wrażeniami czy komentują bieżące wydarzenia. Fani gwiazd mają swoich idoli na wyciągniecie ręki. Mogą nie tylko obserwować ich codzienne życie na podstawie udostępnionych zdjęć czy napisanych postów, ale także istnieje możliwość kontaktowania się z nimi. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak w social mediach zdarzają się przypadki stalkingu ze strony fanów, nierzadko padają również groźby. Takie sytuacje należy jak najszybciej zgłaszać odpowiednim organom, bo nawet w mediach społecznościowych nie jest się bezkarnym.

Media społecznościowe w Polsce

Fenomen social mediów można dostrzec nie tylko na świecie, ale także w Polsce, gdzie konta na Facebooku ma ponad 15,5 miliona użytkowników, z czego średnio 11 milionów korzysta z tego portalu społecznościowego codziennie – około 30% wszystkich mieszkańców naszego kraju! Jest to dowód fenomenu Facebooka wśród Polaków. Najwięcej zarejestrowanych osób przeważa w grupie wiekowej 19-25 lat. Nie jest to żadnym zaskoczeniem. Media społecznościowe ukierunkowane są najczęściej dla młodszych jego użytkowników. Starsze osoby sprzed ery internetu prędzej czy później zostaną wyparte z statystyk i w następnych latach liczba seniorów z kontami na portalach społecznościowych będzie rosła.

Zagrożenia czyhające na użytkowników social mediów

Codzienne korzystanie z portali społecznościowych nie powinno pochłaniać zbyt dużego czasu całego dnia. Tak, jak alkohol, narkotyki czy seks, także media społecznościowe potrafią uzależnić człowieka. Wspomnieć także należy, że social media są idealnym miejsce dla tak zwanych hejterów, którzy czerpią satysfakcję z obrażania innych osób. Oczywiście niektórzy zdają sobie sprawę z tego, że hejterzy byli, są i będą w internecie, jednak nie wszyscy radzą sobie z obelgami i złośliwymi uwagami skierowanymi w ich stronę. Może prowadzić to nie tylko do depresji, ale także być nawet przyczyną samobójstwa. Polskie prawo staje się w kwestii hejtowania coraz bardziej radykalne, które za zniesławienia w internecie może wymierzyć nie tylko karę grzywny, ale także pozbawienia wolności.

Social media stworzone są dla ludzi w każdym wieku. Nie ma nic złego w publikowaniu swoich zdjęć, tworzeniu wydarzeń, na które zapraszamy wybrane przez nas osoby, reklamowaniu produktów czy udostępnianiu różnych rzeczy znalezionych w internecie. Jednak trzeba znać umiar.

KSA

 

 

Sprawdź także

doświadczenie traumy

Trauma i jej długoterminowe skutki

Przeżycie traumy, może mieć wyniszczający wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne osoby, która jej doświadczyła. …