Jest wiele osób, które lubią oszczędzać, ale które gromadzą pieniądze do przysłowiowej skarpety. Tymczasem warto założyć konto oszczędnościowe, aby móc nie tylko odkładać środki, ale i pomnażać zyski. Poznaj jeszcze więcej zalet tego produktu bankowego.
W okresie rekordowo niskich stóp procentowych konta oszczędnościowe nie cieszą się tak dużą popularnością jak jeszcze kilka lat temu. Nie warto jednak rezygnować, ponieważ odkładanie pieniędzy w taki sposób może się nadal opłacać.
Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?
Konta oszczędnościowe to produkty bankowe, z których korzystanie ma wiele plusów.
- Możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki
Nie trzeba dysponować ogromnym kapitałem, aby móc zacząć oszczędzać i zarabiać. Odsetki naliczane są już od pierwszej złotówki. Pozwala to na rozpoczęcie oszczędzania w dowolnym momencie, a i daje znacznie większą motywację do systematycznego odkładania pieniędzy.
- Stały dostęp do środków
Konta oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokat, dają stały dostęp do ulokowanego kapitału. Można z niego skorzystać w dowolnym momencie – bez obaw o utratę odsetek. W tym przypadku nie ma konieczności wypłacania wszystkich środków. Należy jednak pamiętać, że przelewy z takich kont wiążą się z reguły z dodatkowymi opłatami.
- Bezpieczeństwo kapitału
Pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym są bezpieczne, bo objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do kwoty 100 tys. euro w 100%. Dzięki temu nie musisz martwić się o odkładane środki, bez względu na sytuację na rynku finansowym.
- Gwarancja zysków
Konta oszczędnościowe dają gwarancję zysków. Otrzymasz wypracowane odsetki – niezależnie od tego, czy wcześniej wypłacisz część lub całość zgromadzonych środków. Twoje zyski będą oczywiście uwzględniały wypływy z konta, ale nie stracisz większości wypracowanych odsetek jak w przypadku lokat.
Jak wybrać korzystne konto oszczędnościowe?
Od wyboru konta oszczędnościowego będzie zależeć to, czy odkładanie środków będzie maksymalnie opłacalne. Dlatego zwróć uwagę na aspekty, takie jak:
- wysokość oprocentowania,
- opłaty za prowadzenie konta,
- opłaty za wypłaty środków z rachunku,
- pozostałe opłaty mogące wpłynąć na efektywne oszczędzanie na koncie.
Zwróć uwagę na konstrukcję tabeli oprocentowania i ewentualne progi kwotowe, po przekroczeniu których oprocentowanie może być wyższe lub niższe.
Konto oszczędnościowe – czy może być opłacalne?
Jeśli wybierzesz przypadkowe konto oszczędnościowe, odkładanie pieniędzy może nie przynieść oczekiwanych zysków. Dlatego warto porównywać dostępne oferty – wśród nich są produkty charakteryzujące się lepszym oprocentowaniem.
Przykładem może być Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. Oczywiście wysokość możliwych do wypracowania zysków zależy od zgromadzonego kapitału, co dodatkowo może motywować do systematycznego oszczędzania.
Jeżeli założenie konta oszczędnościowego będzie wiązało się z koniecznością otwarcia rachunku osobistego, nie bój się tego. Wcześniej jednak sprawdź warunki funkcjonowania takiego konta, aby na odkładanych środkach faktycznie zarabiać.
Materiał partnera