Uścisk dłoni i serce
W podstawowym zakresie polisa na życie nie będzie chronić od poważnych chorób, urazów czy wypadków. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Najlepsze ubezpieczenie na życie – jak wybrać?

O przyszłość powinniśmy być spokojni, jeśli zadbamy o nią odpowiednio wcześnie. Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie na życie. Nie każdy z nas jednak wie – jaka polisa będzie najlepsza.

Kilka podstawowych informacji ułatwi nam podjęcie decyzji. Nie musimy być biegli w dziedzinie ubezpieczeń, by wiedzieć – która polisa będzie naprawdę dobrze dopasowana do naszych potrzeb.

Polisa na życie – podstawowe funkcje

Wielu osobom zdaje się, że polisa na życie może zabezpieczać nas na różnych płaszczyznach – nie jest to błąd, ale również nie jest to do końca prawdą.

Umowa ubezpieczenia na życie zawierana jest na określony czas – może to być zarówno 5, jak i 30 lat. Przez ten czas gromadzone są środki na naszym koncie ubezpieczeniowym, a na koniec umowy – ubezpieczyciel wypłaca zgromadzoną sumę. Jeśli jednak nie dożyjemy końca umowy – suma ubezpieczenia wypłacana jest osobom uposażonym, czyli wskazanym w umowie jako upoważnione do odebrania świadczenia. Podstawową funkcją ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe na przyszłość – przy zakończeniu umowy, jak również na wypadek naszej śmierci – dla naszych najbliższych.

W podstawowym zakresie polisa na życie nie będzie chronić od poważnych chorób, urazów czy wypadków.

Rozszerzenia w ubezpieczeniu na życie

Ochronę, jaka będzie nas obejmować – możemy skonstruować według swoich indywidualnych potrzeb. Przypuszczamy, że w najbliższych latach możemy trafić do szpitala, przejść operację lub poważnie zachorować? Możemy zdecydować się na rozszerzenie zdrowotne lub szpitalne. Jeśli dużo podróżujemy, spędzamy wiele czasu za kierownicą – możemy wybrać rozszerzenie zapewniające ochronę od wypadków.

Umowy dodatkowe zwiększają zakres ochrony w wybranym kierunku. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają bardziej i mniej rozbudowane opcje dodatkowe, zatem warto wcześniej oferty porównywać ze sobą. Jedno towarzystwo może oferować osobne umowy do poszczególnych chorób, jak nowotwór, cukrzyca czy astma – inne z kolei zawsze kompleksową ochronę w jednej umowie. Możemy zabezpieczyć się również na okres wakacyjny – na wyjazdy rowerowe, przed pogryzieniem przez zwierzęta lub na wypadek, gdy ugryzie nas kleszcz. Mamy zatem naprawdę spory wybór.

Cena składki a suma ubezpieczenia

To od nas zależy – ile kosztować będzie składka miesięczna oraz jak wysoka będzie suma ubezpieczenia. Na cenę polisy składa się kilka czynników. Są to przede wszystkim: nasz wiek, ilość umów dodatkowych, wysokość sumy ubezpieczenia oraz… brak porównania. Im jesteśmy starsi – tym wyższe ryzyko zachorowania, a co za tym idzie – również śmierci. Ubezpieczyciel z każdym naszym rokiem będzie zatem podwyższał cenę składki. Nie powinniśmy zatem odkładać zakupu ubezpieczenia na później.

Nie powinno nas również zdziwić, że przyjdzie nam sporo zapłacić za ubezpieczenie, jeśli zdecydujemy się na wszystkie możliwe umowy dodatkowe. Te ryzyko, które możemy śmiało wykluczyć z naszego życia – niech nie wpływa na nasze ubezpieczenie. Wybierzmy tylko te rozszerzenia, które są nam faktycznie potrzebne.

Suma ubezpieczenia też ma wpływ na cenę składki, ponieważ decydując się na wysoką kwotę – zapłacimy analogicznie wysoką składkę. Mierzmy siły na zamiary – określmy swój budżet, zastanówmy się jaką kwotę miesięcznie jesteśmy w stanie poświęcić na ubezpieczenie – czy to raczej 30 zł, czy może bardziej 150 zł – i trzymajmy się tej kwoty podczas szukania odpowiedniej oferty.

W obliczaniu sumy ubezpieczenia bardzo pomocny może okazać się kalkulator ubezpieczeń na życie (https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator), który w oparciu o wiek oraz wysokość sumy – pomoże obliczyć wysokość składki.

Kluczowy wpływ ma również brak porównania. Jeśli zdecydujemy się na polisę najbardziej nam znanej firmy ubezpieczeniowej, nie będziemy mieć świadomości, że pozostałe firmy ubezpieczeniowe posiadają znacznie niższe ceny za podobną ochronę. Możemy wówczas przepłacić. Przed zakupem sprawdźmy zatem wszystkie dostępne oferty, a gdy nie wiemy jak takich ofert szukać – skorzystajmy z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej.

Wyłączenia odpowiedzialności i karencja

Przed zakupem sprawdźmy zawsze treść umowy, a przede wszystkim – jakie ubezpieczyciel stosuje ograniczenia odpowiedzialności i jaki przewiduje czas karencji dla konkretnych zdarzeń.

Wyłączenie odpowiedzialności to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odstąpić od wypłaty świadczenia. Są to zdarzenia, gdy ubezpieczony działał świadomie na własną niekorzyść np. gdy doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku brania udziału w bójce.

Karencja to czas pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony nad konkretnym zdarzeniem. Dobrym przykładem jest tutaj świadczenie z tytułu narodzin dziecka – najczęściej okres karencji to 9,5 miesiąca. W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe zabezpiecza się przed nieuczciwymi klientami, którzy chcąc otrzymać świadczenie, mogą zataić informacje na temat swojego stanu zdrowia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ubezpieczenie utrata dochodu

Ubezpieczenie od utraty dochodu – realna pomoc w życiowych sytuacjach

Ubezpieczenie kojarzy się na ogół z polisą OC dla samochodu, ewentualnie ubezpieczeniem mieszkania. Tymczasem wachlarz …