Pożyczka czy kredyt? To pytanie najczęściej zadają sobie ci, którzy muszą pozyskać sporą ilość gotówki. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę z tego, czym tak naprawdę różnią się te produkty finansowe. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć kluczowe różnice, które decydują o tym, czy mamy do czynienia z kredytem, czy z pożyczką gotówkową.
Regulacje prawne
Jedną z najważniejszych kwestii, które różnicują kredyty oraz pożyczki, jest prawo, a konkretniej – stosowne regulacje. Zapisy, które jasno określają zasady udzielania kredytów, zawarte są w tzw. Prawie Bankowym. Zawieranie umów pożyczkowych reguluje natomiast Kodeks Cywilny, w którym wspomniane zagadnienie opisuje art. 720. Dzięki takim zabiegom chronione są interesy obu stron: i dłużnika, i podmiotu użyczającego własnych środków.
Udzielanie kredytów zarezerwowane jest wyłącznie dla banków i to wyłącznie tego rodzaju instytucje mogą stać się kredytodawcami. Pożyczki dopuszczają znacznie większą dowolność – tutaj nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Oznacza to, że pożyczkodawcą może zostać zarówno osoba prywatna, jak i podmiot gospodarczy.
Dokumentacja pożyczki i kredytu
Każdy kredyt powinien być odpowiednio udokumentowany, a sama umowa kredytowa musi być zawarta w formie pisemnej. To, jak powinna ona wyglądać, opisane jest we – wspomnianym już – Prawie Bankowym. Inaczej jest w przypadku pożyczki gotówkowej, której spisanie jest konieczne tylko w przypadkach, gdy pożyczana kwota jest większa od 1000 zł. Szczegóły takiej umowy mogą być bez żadnych problemów dowolnie ustalane przez obie strony.
Skorzystaj z kalkulatora rat kredytu takiego jak na stronie Expander | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Co może być przedmiotem umowy pożyczkowej i kredytowej?
W przypadku kredytu sprawa jest prosta: kredytobiorca może pozyskać wyłącznie środki finansowe. Kwestia ta jest bardziej skomplikowana, gdy rozważymy pożyczkę. Jak się okazuje, na jej drodze można pozyskać nie tylko pieniądze, ale także obiekty oraz rzeczy, które mogą być oznaczone co do gatunku (np. według miary czy masy).
Koszty pożyczania środków finansowych
Wzięcie kredytu zawsze związane jest z ponoszeniem dodatkowych kosztów: prowizji, oprocentowania czy innych opłat, które niekiedy znacznie podnoszą całkowity koszt przedsięwzięcia. W tym aspekcie również i pożyczki są bardziej liberalne – jeśli strony są ze sobą zgodne, ponoszenie dodatkowych kosztów nie jest obligatoryjne.
Materiał partnera zewnętrznego