Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to najlepszy czas w roku dla sprzedawców – co roku wydajemy niemałe kwoty na świąteczne przygotowania. Z listopadowo-grudniowego szału zakupowego korzystają również banki i firmy pożyczkowe – jak mądrze podejść do tematu finansowania świąt?
Racjonalna kalkulacja wydatków
To pierwszy aspekt na który powinniśmy zwrócić uwagę – co roku w mediach można usłyszeć informacje o tym, iż Polacy wyrzucają po świętach sporo jedzenia, gdyż zwyczajnie kupili go za dużo. Oczywiście często przyjeżdżają goście, a nie chcemy żeby czegoś w święta zabrakło na stole, jednak warto przypomnieć sobie zeszłoroczne zakupy i przez to zweryfikować te, które dokonamy już za kilka tygodni. Być może okaże się że możemy wydać mniej, a wciąż nie zabraknie ulubionych przysmaków dla nas i gości przez całe święta.
Dobrze zwrócić uwagę również na prezenty – zazwyczaj ten aspekt stanowi najistotniejszą część wydatków oprócz jedzenia. Jeśli przykładowo mamy do kupienia konkretny prezent (np. określony zestaw klocków Lego) – porównajmy ceny – często w sklepach stacjonarnych są dużo wyższe niż w internetowych odpowiednikach. Jeśli mamy bardzo ograniczony budżet na prezenty dla bliskich, może warto pomyśleć o takich prezentach, które jesteśmy w stanie wykonać sami korzystając z naszych zdolności (np. różnego rodzaju ozdoby albo elementy zimowej garderoby – szalik, czapka, czy rękawiczki).
Dodatkowe finansowanie?
Może się jednak okazać, iż potrzebujemy doraźnego zastrzyku gotówki, aby spełnić nasze świąteczne plany. Domowy budżet nie jest z gumy, a świąteczno-noworoczny czas oznacza zazwyczaj dużo wydatków, dlatego sporo osób zaciąga w tym czasie różnego rodzaju pożyczki. Jeśli jesteśmy zdecydowanie na takie rozwiązanie, podejdźmy do tego możliwe rozsądnie – najpierw sprawdźmy ofertę i szansę otrzymania pożyczki w bankach.
Z kolei gdy bierzemy pod uwagę chwilówkę online, skoncentrujmy się na promocji darmowej pożyczki, którą oferuje wiele firm – w ten sposób można bezpłatnie pożyczyć nawet do 3000 złotych na okres 30-45 dni (RRSO=0%). Można w tym wspierać się również różnego rodzaju rankingami (np. w serwisie nowechwilowki.com).
Przede wszystkim warto jednak pamiętać o tym, iż ten czas nie powinien „kręcić się” głównie wokół pieniędzy – zdecydowanie lepiej gdy liczą się rodzinne spotkania, przeżycia religijne, odpoczynek, czy pozytywne przeżycia.
Materiał partnera zewnętrznego