Backrooms to bardzo ciekawa miejska legenda i creepypasta opisująca niekończący się labirynt losowo generowanych pomieszczeń biurowych i zadziwiających miejsc, z których nie ma wyjścia. Choć na pozór trudno ją sobie wyobrazić, to znaki charakterystyczne tej przestrzeni od razu pobudzają naszą wyobraźnię: zapach wilgotnego dywanu, ściany w monochromatycznym odcieniu żółci i brzęczące jarzeniówki. Słowem: koszmar.
Creepypasta i legenda miejska – trochę teorii
Internetowe legendy (zwane również creepypastami) potrafią wywoływać skrajne emocje i dzielić użytkowników sieci. Tak stało się w przypadku słynnej fikcyjnej historii związanej z Piekarnią ,,Pawełek” w Wołominie. Według relacji internautów, właściciel zakładu miał mordować dzieci, by potem sprzedawać pączki z ich mięsem. Opisywana sytuacja oczywiście okazała się zmyślona, jednak przysporzyła wiele problemów właścicielom piekarni.
Inną, kultową już miejską legendą jest Slenderman, który rzekomo miał polować na samotne dzieci. Postać wywodziła się jednak z konkursu na najlepsze fikcyjne opowiadanie z wykorzystaniem zjawisk paranormalnych. Idealnymi przykładami takiej opowieści są również The Backrooms.
The backrooms – co znaczy w legendzie miejskiej
Po angielsku backrooms znaczy zaplecze czy miejsce na zapleczu. Pomieszczenie czy miejsce do którego nieupoważnieni ludzie nie mają wstępu, co więcej – wcale nie chcą się w nim znaleźć.
Jak powstała historia o The Backrooms?
W 2019 roku jeden z użytkowników pewnego forum zachęcił pozostałych czytelników strony, by ci podzielili się zdjęciami wywołującymi uczucie niepokoju i przerażenia. Jeden z komentujących wątek, załączył zdjęcie obskurnego biura, sprawiającego wrażenie opuszczonego. Kolejny internauta podjął temat i postanowił dopisać do fotografii straszną historię. Opis pobudził wyobraźnię.
Jak wejść do The Backrooms?
Według jego opowieści, nieostrożni eksploratorzy mogą opuścić rzeczywisty świat i wpaść w pułapkę losowo generowanych pomieszczeń. Ta opowieść rozpoczęła lawinę memów i klipów, wykorzystujących ideę The Backrooms. Na kanwie internetowej legendy zaczęły powstawać także gry komputerowe, filmy na youtube. I właśnie na YouTube kanale użytkownik Kane Pixels pozwala zobaczyć serię horrorów, których akcja rozgrywa się w uniwersum Backrooms. Wszystkie zaprezentowane filmy są stylizowane na materiały found footage. Zatem film stylizowany jest na znalezione amatorskie nagranie, a wydarzenia prezentowane są z perspektywy kamery. Więcej informacji znaleźć można także na wiki Backrooms.
Teoria spiskowa o The Backrooms – Ile poziomów ma Backrooms?
Wyznawcy spiskowej teorii, utrzymują, że istnieje 8 kanonicznych poziomów The Backrooms. Pozostałe poziomy mają według niech niepotwierdzone istnienie. Levele różnią się od siebie bezpieczeństwem, stworzeniami i strukturą. Poziom 0 składa się przede wszystkim z pieców, sieci rur i bojlerów. Stworzeniami, które można spotkać na tym etapie eksploracji są beztwarzowce, istoty humanoidalne. Zazwyczaj noszą oni standardowe ciuchy robotnicze. Nie przejawiają agresywnych zachowań, nawet w przypadku prowokacji. Wyjść z poziomu 0 możemy na wiele sposobów- przez żółtą klapkę, dziurę w ścianie, czy też za pomocą okna. Poziom 1 to zbiór korytarzy w tematyce steampunkowej, natomiast poziom 2 nie został szerzej opisany. Przyjmuje się, że składa się z ciemnych tuneli, gdzie panuje wysoka temperatura.
W poziomie 3 wędrowiec musi zmierzyć się z kosmiczną otchłanią. Największe zagrożenia stanowią dla niego odłamki kosmiczne. Może jednak również zdarzyć się sytuacja, w której dojdzie do rozszczelnienia kombinezonu, czy odwodnienia.
Poziom 4 jest dość specyficzny, ponieważ przestrzeń przypomina opustoszałe miasto, a konkretnie Dublin podczas powstania Irlandzkiego.
Następny level to podróż przez labirynt złożony z kanalizacji. Poruszanie się nimi jest utrudnione ze względu na ich niewielki rozmiar.
Jednak to w poziomie 6 na eksploratora czeka prawdziwe niebezpieczeństwo. Nastąpi bowiem teleportacja do bunkru z czasów I wojny światowej. Podobnie jak poziom 2, poziom 7 nie posiada opisu. Natomiast level 8 dotyczy przetrwania w iglastym lesie.
Czy da się wyjść z Backrooms?
No cóż, przyjmuje się, ze z The Backrooms tak naprawdę wyjść się nie da. Niemniej kolejne informacje, gry ze świata The Backrooms, kolejne filmy found footage i szaleństwo, jakie rozkręca się przy tworzeniu tego coraz bardziej znanego motywu sugeruje, że jednak wyjść się da. Naprawdę backrooms stanowią świetną pożywkę dla wyobraźni.
Podsumowując, The Backrooms to niezwykle ciekawa, jednak dość irracjonalna teoria. Wielu internautów traktuje ją po prostu z przymrużeniem oka. Nie można jednak odmówić jej twórcom, kreatywności oraz talentu do popularyzacji swojej opowieści. The Backrooms na stale zapisały się w internetowej kulturze, mrożąc krew w żyłach i inspirując do tworzenia kolejnych internetowych legend.
RED