Internet wydaje się dobrem, bez którego trudno byłoby nam sobie poradzić w codziennym życiu. Myśl o tym, że mogłoby go zabraknąć przyprawia nas o przyspieszone bicie serca. Niewątpliwie Internet to źródło wiedzy i rozrywki. Jest niezwykle przydatny w naszym codziennym funkcjonowaniu. Jednak, jak w przypadku większości rzeczy, Internet w nadmiarze potrafi być szkodliwy. Należy zdać sobie sprawę, że to niewątpliwe dobro potrafi uzależnić.
Uzależnienia behawioralne
Uzależnienia behawioralne to inaczej mówiąc uzależnienia od czynności. Według definicji ETOH Fundacji Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych, są to „wszelkie nałogowo powtarzane czynności, w które nie są zaangażowane substancje psychoaktywne”. Do takich zachowań należą zachowania akceptowane społecznie, jak robienie zakupów, korzystanie z internetu czy też jedzenie. Miano uzależnienia otrzymują wtedy, gdy stają się zagrażające, gdy tracimy kontrolę nad wykonywanymi czynnościami oraz częstością i intensywnością ich wykonywania. Brak wykonania upragnionej czynności powoduje niejednokrotnie złość, niepokój czy rozdrażnienie, bądź też lęk i sprzeciw do wykonywania innych czynności.
Uzależnienie od Internetu
Aby łatwiej zrozumieć uzależnienie od Internetu, można je porównać, podobnie jak inne uzależnienia behawioralne, do głodu narkotykowego. Obu tym uzależnieniom towarzyszy bowiem podobny mechanizm działania. Tak jak osoba uzależniona od narkotyków doświadcza problemów w codziennym funkcjonowaniu będąc „na głodzie”, tak samo dziecko, nastolatek czy nawet dorosły uzależniony od Internetu nie potrafi poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Brak dostępu do źródła uzależnienia powoduje niechęć do innych aktywności, takich jak chociażby jedzenie.
Objawy uzależnienia od Internetu
W przypadku czynności znacznie ciężej jest zaklasyfikować ich nadmierne wykonywanie do uzależnienia niż ma to miejsce w przypadku uzależnień od substancji. Jeśli chodzi o uzależnienie od Internetu, jest kilka kwestii, które powinny zaniepokoić rodziców. Pewność, że nasze dziecko uzależniło się od Internetu wzrasta, gdy zaobserwujemy, że:
- Dziecko spędza przed komputerem, komórką lub innym urządzeniem z dostępem do Internetu kilka godzin dziennie;
- Z powodu ciągłego surfowania w sieci dziecko wagaruje i ma coraz gorsze stopnie w szkole;
- W przypadku ingerencji w wykonywaną czynność z zewnątrz, na przykład ze strony rodzica, dziecko staje się rozdrażnione, łatwiej wpada w konflikty lub przejawia agresywne zachowania;
- Dziecko kłamie gdy zostaje zapytane o ilość godzin spędzonych w Internecie;
- Dziecko zamyka przed rodzicem drzwi do pokoju, ukrywa się, gdy używa Internetu, aby nie być kontrolowane;
- Spowodowana ciągłym korzystaniem z Internetu zmiana trybu życia na siedzący może skutkować wzrostem wagi dziecka, a także problemami ze stawami związanymi z operowaniem na przykład klawiaturą.
Skutki uzależnienia od Internetu
Podstawowym skutkiem uzależnienia od Internetu jest niewątpliwie zaburzone codzienne funkcjonowanie dziecka. Pochłonięte Internetem przestaje dostrzegać rzeczywistość, przenosząc swoje życie do sieci. Brak samokontroli powoduje zarywanie nocy w celu nieustannego korzystania z Internetu, pogarsza skupienie, a także ma olbrzymi wpływ na wyniki w nauce. Dziecko uzależnione od Internetu wagaruje, nie poświęca czasu obowiązkom szkolnym. W przypadku braku dostępu do Internetu spowodowanego czy to blokadą rodzicielską czy zwykłym brakiem prądu, dziecko uzależnione wpada w panikę, staje się rozdrażnione i agresywne. Niejednokrotnie dłuższe pozbawienie Internetu może skutkować obniżonym samopoczuciem i brakiem chęci do życia, jedzenia czy wykonywania innych czynności służących codziennemu funkcjonowaniu. Wymienia się liczne przypadłości somatyczne, będące konsekwencjami uzależnienia od Internetu, takie jak chociażby bóle głowy czy pogorszenie wzroku, a także nadmierne zmęczenie. Obok zdrowotnych konsekwencji można wymienić konsekwencje psychiczne uzależnienia, takie jak: zaburzenia emocjonalne, trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami czy nadpobudliwość.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem od Internetu?
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na wszelkie sygnały. Być wrażliwym no to, co dzieje się z naszym dzieckiem. Interesować się nim i jego codziennymi sprawami. Dziecko pozostawione same sobie naturalnie będzie poszukiwało sposobu na rozładowanie napięcia czy zwykłe znalezienie sobie czegoś do roboty w czasie wolnym. Należy dbać o aktywność dziecka, znajdować mu zajęcia, które odciągną go choć na jakiś czas od Internetu. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko spędza przed komputerem czy telefonem coraz więcej czasu, spróbujmy z nim o tym porozmawiać i znaleźć mu zastępczą aktywność. Natomiast w przypadku pojawienia się objawów uzależnienia, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc. W tym celu można udać się do psychologa, pedagoga szkolnego lub bezpośrednio do terapeuty uzależnień, który będzie w stanie pomóc dziecku poradzić sobie z uzależnieniem.
Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/
Materiał partnera zewnętrznego