Wbrew powszechnemu przekonaniu oraz zapewnieniom tzw. dyżurnych ekspertów, emerytura w Polsce wcale nie musi być niska. Jedna z gazet podała właśnie, że najwyższe wypłacane obecnie świadczenie emerytalne wynosi aż ok. 21,5 tys. złotych miesięcznie. Wynika ono przede wszystkim z bardzo długiego stażu pracy, wynoszącego ponad 60 lat. Nie brak też emerytur w wysokości od 8 do 16 tysięcy złotych: otrzymują je ludzie, którzy pracowali na kilku etatach, mają staż pracy powyżej 50 lat, a w stan spoczynku przeszli dopiero po siedemdziesiątce.
Opiekunka? Żaden problem
Takich emerytów stać oczywiście na opiekunkę lub opiekuna, podobnie jak większość seniorów w Niemczech. Praca dla opiekunek w Niemczech to zajęcie niełatwe, ale najwidoczniej opłacalne nawet dla 200 tys. Polek, które wyjeżdżają w tym celu za naszą zachodnią granicę. Polacy urodzeni przed 1949 rokiem, którzy pracowali po roku 2009 i na emeryturę przejdą późno, mają również szanse na otrzymanie świadczeń pozwalających zatrudnić kogoś do opieki, jeśli jest potrzebna.
Zdrowie i aktywność pozwalają żyć radośnie
Nie tylko pieniądze pozwalają jednak na to, by jesień życia upływała pogodnie. Liczy się przede wszystkim zdrowie, które ma szansę dopisywać u schyłku życia, jeśli przedtem systematycznie się o nie dbało. Zdrowy senior może mimo podeszłego wieku żyć aktywnie i uczestniczyć w najrozmaitszych zajęciach, w tym także sportowych, oczywiście dostosowanych do jego wieku i możliwości. Jeśli nie pływanie, wodny aerobik czy jazda na rowerze, to choćby codzienne spacery dają przyjemność, a zarazem sprzyjają utrzymaniu formy.
O „drugim życiu” mówią niektórzy seniorzy po operacji zaćmy. Ten nieskomplikowany zabieg, refundowany przez ZUS pod warunkiem wykonania go w Czechach (sic!), potrafi przywrócić zdolność ostrego widzenia na dowolną odległość bez okularów. Nie brak osób po osiemdziesiątce, które każdego dnia cieszą się sokolim wzrokiem, odzyskanym na stare lata.
Seniorzy lubią, gdy ktoś ich słucha
Pogodni są seniorzy, którzy są i czują się potrzebni. Niektórzy zajmują się wnukami, co sprawia im wiele radości. Inni, którzy takiej możliwości nie mają, lubią po prostu być słuchani. Mają przecież tyle do powiedzenia, opowiedzenia i przekazania, a ich doświadczenia życiowe są zbyt cenne, by przemijać wraz z nimi. Rozmowa jest dla każdego zdrowego mentalnie seniora niezwykle ważna: świadomość, że ktoś go uważnie słucha, że o coś pyta, że jest otwarty na jego doświadczenia, buduje i wzmacnia.
E-senior? Dlaczego nie?
Niebagatelną rolę może też odgrywać internet, o ile oczywiście senior potrafi z niego korzystać. Niejeden chętnie by się nauczył, choć może zająć to nieco więcej czasu niż w wypadku dziecka. Globalna sieć daje seniorowi nieograniczone możliwości poznawania świata bez ruszania się z ulubionego fotela. Pomaga też w nawiązywaniu kontaktów. Osobie w podeszłym wieku warto więc pomóc oswoić się z komputerem i internetem. Będą one stanowiły znakomite uzupełnienie książek, których również seniorom nie powinno brakować. Jeśli rencista lub emeryt nie jest w stanie samodzielnie odwiedzać biblioteki, rodzina wyświadczy mu wielką przysługę, zapewniając mu dostatek lektur.
Materiał partnera zewnętrznego