Pik Lenina
Szczyt Lenina (Szczyt Awicenny, 7134 m n.p.m.) to szczyt w Górach Zaałajskich w Pamirze, w Azji, na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu, drugi co do wysokości w górach Pamiru | fot.: Fotolia

Śnieżna Pantera dla Polaka

Nieważne ile razy byłeś na Evereście, powiedz czy wszedłeś na Pik Pobiedy – wspinacze byłych Republik Radzieckich mają dość jasny pogląd dotyczący najtrudniejszych gór do zdobycia. 14 sierpnia o 12.35 czasu lokalnego Polak – Andrzej Bargiel stanął na najwyższym szczycie pasma Tienszan, tym samym zamykając zmagania o tytuł Śnieżnej Pantery – górskiego odznaczenia przyznawanego dla alpinistów, którzy weszli na 5 siedmiotysięczników leżących w granicach dawnego ZSRR.

Bargiel nie tylko zdobył wszystkie wymagane szczyty, ale uczynił to także w rekordowo krótkim czasie 30 dni.

Zakopiańczyk kolejno wchodził na: Pik Lenina (7134 m n.p.m.), Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Szczyt Ismaila Samaniego (dawniej Pik Komunizma 7495 m n.p.m.) i Chan Tengri (7010 m n.p.m.). Z każdego ze szczytów zjeżdżał na nartach.

13 sierpnia, pomimo niesprzyjającej pogody, ruszył w kierunki Piku Pobiedy. To niezwykle góra charakteryzująca się ogromną surowością klimatu, dlatego zjazd i zejście do bazy zabrały Polakowi najwięcej czasu – 10 godzin.

Andrzej Bargiel Śnieżna Pantera
Zakopiańczyk Andrzej Bargiel w rekordowym czasie zdobył tytuł Śnieżnej Pantery | fot.: screen shot https://www.facebook.com/Jedrek.Bargiel/?fref=ts

Według Russian Climb do końca 2015 roku Śnieżną Panterę zdobyło 626, wśród nich było 31 kobiet. Dotychczasowy rekord wejścia na siedmiotysięczniki należał do utytułowanego alpinisty i himalaisty Denisa Urubko, który wraz z Andriejem Mołotowem skompletował szczyty w ciągu 42 dni (1999 rok).

Źródła:

Sprawdź także

Wysokie Tatry ,Skrajny Granat,Dolina Gąsienicowa,Kościelec,Czarny Staw Gąsienicowy

Najtrudniejsze trasy wspinaczkowe w Polsce

Wspinaczka staje się coraz popularniejsza, również w Polsce. Oprócz odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i kondycji, duży wpływ ma również wybór …