Angelika Szymańska
Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata w judo w Abu Zabi w kategorii -63 kg | fot.: stock.adobe.com

Wielki sukces judo: Angelika Szymańska wicemistrzynią świata

Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata w judo w Abu Zabi w kategorii -63 kg. To pierwszy taki sukces polskiego judo od 25 lat. Reprezentantka KS Szczepańska Judo Team Włocławek wywalczyła miejsce na podium, pokonując w drodze do finału czołowe zawodniczki. Szymańska przegrała w finale przez waza-ari z Holenderką Joanne Van Lieshout.

Angelika Szymańska i droga do finału

Angelika Szymańska stoczyła pięć walk, z których cztery wygrała przed czasem. Jej rywalkami były Wenezuelka Anriquelis Barrios, Kazaszka Esmigul Kuyulova, Australijka niemieckiego pochodzenia Katharina Haecker oraz Słowenka Andreja Leski. Dzięki tym zwycięstwom awansowała do finału, co już samo w sobie stało się wydarzeniem o randze historycznej w polskim judo.

Walka finałowa

Finałowy pojedynek z Holenderką Joanne Van Lieshout był niezwykle wyrównany. Szymańska, choć wcześniej przegrywała z Van Lieshout, tym razem stoczyła walkę jak równa z równą. Ostatecznie, pół minuty przed końcem walki, rywalka wykonała akcję zaliczoną jako waza-ari, co ustawiło wynik walki. Pomimo porażki w finale, srebrny medal Mistrzostw Świata to ogromne osiągnięcie dla Angeliki Szymańskiej i olbrzymi sukces polskiego judo w ogóle. Pamiętajmy, że ostatnie złoto wywalczyła Beata Maksymow w 1999. roku, a wcześniej – w 1997 roku Paweł Nastula i Rafał Kubacki.

Angelika Szymańska: przygotowanie

Angelika Szymańska, trenowana przez Anetę Szczepańską (srebrną medalistkę olimpijską z Atlanty, z 1996 roku), wcześniej zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Montpellier. Polka ma już zapewnioną kwalifikację olimpijską na igrzyska w Paryżu. Przed Mistrzostwami Świata Szymańska ograniczyła liczbę startów, koncentrując się na intensywnych przygotowaniach w Japonii i w Spale.

Inni reprezentanci Polski

Na Mistrzostwach Świata w Abu Zabi startowali także inni polscy judocy. Natalia Kropska w kategorii -63 kg pokonała w pierwszej rundzie Niemkę Denę Pohl, jednak w drugiej uległa Francuzce Clarisse Agbegnenou. Paweł Drzymał w kategorii -81 kg przegrał w pierwszej rundzie z Austriakiem Wachidem Borchashvilim.

Czekamy na igrzyska

Srebrny medal zdobyty przez Angelikę Szymańską to fantastyczny prognostyk przed nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Fani polskiego judo z pewną nadzieją oczekują tego startu olimpijskiego. Tym większą, że od czasów wspomnianej wyżej trenerki – Anety Szczepańskiej i olimpijskiego mistrza Pawła Nastuli, a więc od Atlanty 1996, Polacy nie mieli medalu w judo na imprezie tej rangi.

W środę na tatami pojawią się kolejne reprezentantki Polski, co pozwala mieć nadzieję na dalsze osiągnięcia naszych judoków.