Agregat prądotwórczy w domu to świetny pomysł. Dzięki niemu uchronisz się przed nagłymi przerwami w dostawach prądu, podtrzymując pracę najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego. Warto jednak poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego agregatu. Przed zakupem koniecznie sprawdź cztery kluczowe parametry tego sprzętu. Podpowiadamy, jak je właściwie interpretować.
Rodzaj zasilania agregatu
Podstawowy podział tych urządzeń opiera się na rodzaju paliwa potrzebnego do zasilania. Agregaty prądotwórcze dzielą się pod tym względem na:
- sprzęt z silnikiem benzynowym,
- urządzenia z silnikiem Diesla,
- agregaty zasilane gazem ziemnym.
Agregaty na benzynę są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Dzielą się na urządzenia z silnikami dwusuwowymi i czterosuwowymi. W tych drugich oprócz benzyny bezołowiowej potrzebny będzie dodatek oleju. Takie agregaty pracują nieco ciszej niż te napędzane silnikiem Diesla, czyli olejem napędowym.
Agregaty na ropę cechują się jednak bardzo dużą żywotnością i bezawaryjnością. W dłuższej perspektywie mogą więc okazać się ciekawym wyborem. Mimo dość taniego paliwa niewielką popularnością cieszą się z kolei agregaty na gaz.
Moc urządzenia i pojemność zbiornika
Kiedy kupujesz agregat, zależy Ci, by ilość wytwarzanego prądu wystarczyła do zasilania kluczowych domowych urządzeń. Przed zakupem sprawdź więc, ile będą go potrzebować – zsumuj moc lodówki, komputera, zamrażarki itp.
Moc agregatu należy dobierać tak, by była o kilkadziesiąt procent wyższa niż łączna moc wymienionych urządzeń. Dlaczego? Bo lodówka, pralka i inne sprzęty potrzebują więcej mocy w niektórych momentach, na przykład przy rozruchu.
Pojemność zbiornika warunkuje z kolei czas pracy agregatu bez przerw i konieczności uzupełniania paliwa. Im większy, tym większy komfort korzystania z urządzenia. A zwykle także wydajność sprzętu.
Liczba faz
Agregaty prądotwórcze różnią się między sobą również liczbą faz. Wynika to z konstrukcji prądnicy, czyli jednego z najważniejszych elementów urządzenia. W sklepach znajdziesz sprzęt jedno- i trójfazowy. Te pierwsze generują prąd o napięciu do 230V, te drugie do 400V. Jeśli zamierzasz zasilać awaryjnie wyłącznie urządzenia domowe, wystarczy Ci agregat jednofazowy. Urządzeń trójfazowych używa się przede wszystkim w zakładach przemysłowych.
Stabilizator napięcia i dodatkowe funkcje
Komfort użytkowania agregatu zależy również od dodatkowych funkcji urządzenia. Jedną z najważniejszych jest stabilizator AVR. Dzięki niemu unikniesz skoków napięcia, które mogą mieć zgubny wpływ na działanie wielu domowych urządzeń.
Oprócz tego przydatny będzie autostart – dzięki niemu agregat automatycznie uruchomi się z chwilą przerwy w dostawie prądu z elektrowni. Takich funkcji jest zresztą więcej – dobierz je indywidualnie do swoich potrzeb i wymagań.
Podsumowanie: najważniejsze cechy agregatów prądotwórczych
Kiedy przymierzasz się do zakupu agregatu prądotwórczego, skup się na czterech krokach:
- wybierz rodzaj zasilania agregatu,
- dobierz moc urządzenia i pojemność zbiornika na paliwo,
- zwróć uwagę na liczbę faz,
- sprawdź funkcje dodatkowe.
Biorąc pod uwagę te cechy, z pewnością kupisz odpowiedni model agregatu.
Materiał partnera zewnętrznego