salon przeszklenia
Jeśli dobrze przemyślisz swój wybór, nie będzie powodów do zmartwień, a komfort będzie odpowiedni | fot.: materiał partnera

Duże przeszklenia w pokoju dziennym a utrata ciepła. Czy powinieneś się martwić?

Salon z dużymi oknami to bezsprzecznie przestrzeń, która robi wrażenie. Przeszklenia optycznie ją powiększają, a ogród staje się niejako przedłużeniem wnętrza. Do pomieszczenia wpada też znacznie więcej światła. Brzmi świetnie! Co jednak z utratą ciepła? Czy duże przeszklenia nie wpływają na izolację termiczną i nie sprawiają, że straty są znacznie większe?

Inwestorzy mogą spać spokojnie! Jeszcze kilkanaście lat temu obawy o znaczne straty ciepła przy dużych przeszkleniach mogły być uzasadnione. Dziś technologia pozwala już na zastosowanie rozwiązań, które nie tylko wyglądają efektownie, ale też spełniają najbardziej restrykcyjne normy. Niezależnie od tego, czy wybierasz okna nieotwieranie, otwierane czy popularne ostatnio okna podnoszono-przesuwne (HST). Jeśli dobrze przemyślisz swój wybór, nie będzie powodów do zmartwień, a komfort będzie odpowiedni.

Jak dopasować odpowiednie parametry okien do Twoich potrzeb?

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna do domu? Przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Obecnie do produkcji ram okiennych wykorzystuje się drewno, tworzywa sztuczne oraz aluminium. Jeśli w planach mamy duże przeszklenia, aluminiowa stolarka okienna to najlepsze rozwiązanie — jest lekka i daje więcej możliwości konstrukcyjnych z uwagi na trwałość i sztywność tego materiału.

To jednak nie wszystko, co trzeba wziąć pod uwagę, gdy decydujemy się na okna otwierane, okna nieotwierane czy okna HST. Konieczny będzie też wybór kolorystyki i stylistyki, ale i tak najważniejsze są parametry, które wpływają na właściwości izolacyjne okien.

Co ma wpływ na właściwą izolację termiczną?

Jedną z obaw osób, które decydują się na duże przeszklenia czy okna narożne, jest obawa przed znaczną stratą ciepła. Tak naprawdę parametry izolacyjne okien nie zależą od wielkości przeszklenia czy umiejscowienia okna. Możemy zamontować okna podnoszono-przesuwne (tzw. okna lub drzwi HST), które będą zajmowały całą powierzchnię ściany, i nie stracimy na komforcie cieplnym. Jak to możliwe?

Wpływ na właściwości termoizolacyjne okien i drzwi (wyznaczaną współczynnikiem Uw określającym straty ciepła) mają:

  • rodzaj zastosowanego w konstrukcji okna profilu— jego zdolność do zatrzymywania ciepła określa zależny m.in. od grubości ścian profili współczynnik Uf, który w oknach energooszczędnych utrzymuje się na poziomie 1,4 – 1,3 W/m2K;
  • ilość szyb — do niedawna najpopularniejsze były okna wyposażone w dwie szyby, dziś standardem są już pakiety trzyszybowe (a nawet mające 5 lub 7 komór), które często są dodatkowo zabezpieczane powłokami niskoemisyjnymi;
  • gaz wypełniający przestrzenie międzyszybowe— najlepsze parametry izolacyjne mają okna HST wypełnione kryptonem (ale są najdroższe), nieco gorsze te wypełnione argonem, a najmniej efektywne jest wypełnianie powietrzem;
  • ciepła ramka— znaczenie ma też dobór ramek dystansowych oddzielających tafle szkła, które najczęściej robi się z aluminium, ale można wymienić je na ramki np. z tworzywa sztucznego, które zapobiegają ucieczce ciepła.
nowoczesne wnętrze
Na co zwrócić uwagę, wybierając okna do domu? Przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane | fot.: materiał partnera

Duże przeszklenia. Jakie okna wybrać?

Jeśli zależy nam na dużym przeszkleniu w pokoju dziennym, najlepszy wybór to okna podnoszono-przesuwne. To system, który cechuje się najlepszą wytrzymałością, dzięki czemu możemy zamontować okna o wymiarach sięgających nawet 6,5 m szerokości i do 3 m wysokości. Jakie zalety mają drzwi HST? Tego typu okna prowadzące na taras zapewniają komfort użytkowania dzięki możliwości szerokiego otwarcia i niskim progom. Otwiera się je poprzez przesunięcie za skrzydło stałe umieszczone na specjalnych rolkach skrzydła ruchomego — płynność ruchu zapewnia wygodny system szyn.

Przy nieco mniejszych przeszkleniach możemy wybrać system odstawno-przesuwny lub uchylno-przesuwny, tu jednak szerokość nie może przekraczać 3 m. Duże przeszklenie i więcej światła dziennego zapewniają też okna narożne oraz okna nieotwierane (tzw. fixy), których minusem jest jednak brak możliwości otwierania.

Pamiętajmy o jednym: duże przeszklenia najlepiej montować od południa!

Czemu? Im większe okna, tym więcej wpadającego do środka światła dziennego. Ma to znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również komfortu cieplnego — duże okna podnoszono-przesuwne HST zapewniają lepsze nasłonecznienie i zimą naturalnie dogrzewają pomieszczenia (choć ma to też swoje minusy, bo latem konieczne będzie zamontowanie zewnętrznych rolet zaciemniających).

Producent okien aluminiowych — Talmet

W domach energooszczędnych bardzo dobrze sprawdza się aluminiowa stolarka okienna. Kiedyś stosowana wyłącznie w obiektach przemysłowych, dziś wkracza do naszych domów. Jej minimalistyczna estetyka pasuje zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz. Co jednak z parametrami izolacyjnymi, jakie mają okna aluminiowe?

Okna i drzwi HST od Talmet to świetny przykład, że duże przeszklenia nie oznaczają dużych strat ciepła. Wykonane są z materiałów zapewniających nie tylko trwałość i odporność na przeciążenia, ale też wysoką klasę termiczną np. dzięki zastosowaniu w profilach wypełnień z materiałów izolacyjnych, przekładek termicznych i uszczelek na stykach ościeżnic — dzięki nim z pozoru chłodne aluminium może osiągnąć naprawdę dobre parametry termoizolacyjne, a my uchronimy swój dom przed niepotrzebną utratą ciepła.

Firma Talmet oferuje okna podnoszono-przesuwne typu HST w dowolnych rozmiarach, bogatej gamie kolorystycznej, różnej klasie izolacji termicznej i różnych typach szyb. Znajdziesz tu idealne rozwiązania dla siebie!

Materiał partnera

Sprawdź także

Podczas regulacji i serwisu okien

Sygnały, że czas zamówić serwis okien

Szczelne i dobrze wyregulowane skrzydła okienne pomagają utrzymać komfort termiczny w mieszkaniu, a regularne przeglądy …