Dawniej zdobiły wnętrza królewskich pałaców i dworów. I choć dzisiaj dywany orientalne są ogólnodostępne, nic nie straciły na swej wyjątkowości. Misterne wzornictwo i bogata kolorystyka wprowadza do wnętrza powiew orientu, który nieustannie zachwyca i inspiruje. Jeśli Tobie również marzy się egzotyczny akcent w domu, postaw na dywan w stylu orientalnym. O tym, dlaczego warto wybrać właśnie taki rodzaju pokrycia podłogowego, dowiesz się z poniższego artykułu.
Dywany orientalne – klasyka wśród dywanów
Te kunsztowne wyroby rzemieślnicze mają bardzo długą historię, która swój początek ma na Bliskim Wschodzie. To właśnie w Iranie (dawnej Persji), Turcji oraz Pakistanie do dnia dzisiejszego tworzone są najpiękniejsze i najcenniejsze pokrycia podłogowe. Dywany orientalne, początkowo wytwarzane ręcznie, zadziwiały misternym wzornictwem, a popularne motywy roślinne i zwierzęce dodawały charakteru każdemu wnętrzu. Dywany tkano z wełny i jedwabiu, a dodatek złotej lub brokatowej nici podnosił ich wartość.
Jak to się stało, że dywany orientalne są znane na całym świecie? Pierwsze dotarły do Europy drogą handlową już w średniowieczu. Bardzo szybko doceniono ich wartość. Najpierw pojawiły się na królewskich dworach, a później w domach szlachty i najbogatszych kupców. Tak rozpoczęła się trwającą do dzisiaj fascynacja światem orientu. Dywany zmieniły oblicze wnętrz, dodając im nie tylko walorów dekoracyjnych, ale przede wszystkim użytkowych. Dywany wełniane nie tylko ocieplały podłogi, ale i wyłapywały kurz z otoczenia. Sprawiły, że możliwe stało się chodzenie boso, co doceniono w szczególności w sypialniach i łazienkach. Z uwagi na wysoką cenę, orientalne dywany były symbolem luksusu i statusu społecznego. Traktowano je jak niezwykle cenne dobra majątkowe – dbano, by długo zachowały swój doskonały wygląd i przekazywano je z pokolenia na pokolenie.
Piękno ukryte w sztuce orientu
To, z czego najbardziej zasłynęły dywany w stylu orientalnym to przede wszystkim bogate wzornictwo, nawiązujące do świata roślin i zwierząt, wzbogacone o geometryczne desenie. Współczesne dywany utrzymane w duchu wschodnim nadal zachwycają dokładnością. Mimo, że ich produkcja najczęściej odbywa się maszynowo, dywany nie straciły nic ze swej wyjątkowości. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów, kolorów oraz materiałów. Oprócz najbardziej znanych perskich dywanów, mamy możliwość zdobienia podłóg dywanami we wzory chińskie czy indyjskie.
Najpopularniejsze dywany klasyczne przedstawiają medaliony oraz misternie tkane motywy florystyczne z charakterystyczną ramką dekoracyjną. Takie dywany znajdziemy na przykład w kolekcjach polskiej firmy Dywilan. Wykonane maszynowo z przędzy wełnianej lub akrylowej, cechują się doskonałą jakością i atrakcyjną ceną. Ich różnorodna kolorystyka sprawia, że będą pasować do wielu aranżacji.
Obecnie dużą popularnością cieszą się także dywany w koniczynę marokańską, inaczej nazywaną marokańską arabeską, której wzór nawiązuje do bliskowschodniej architektury. Nowoczesna forma arabeski znakomicie pasuje do wnętrz skandynawskich oraz w stylu hampton, podkreślając elegancki charakter aranżacji.
Paski i geometryczne kształty w szerokiej palecie nasyconych kolorów to atrybuty pokryć podłogowych w stylu indyjskim. Dodają wnętrzom artystycznej nonszalancji. Coraz częściej zestawiane są z meblami w stylu mid century oraz PRL, co podkreśla retro klimat wnętrz.
Niewątpliwie oryginalnym wyglądem zaskakują także dywany patchwork. Ich design ma imitować ręcznie zszywane kawałki różnych materiałów. Zestawione ze sobą dopasowane tonacyjnie elementy tworzą ciekawy stylistycznie dywan, będący wspaniałą ozdobą w nowoczesnym salonie.
Do jakich wnętrz pasują dywany orientalne?
Bogato zdobione dywany orientalne można z łatwością dopasować do różnych stylów wnętrz, co udowadnia polski producent dywanów Agnella. W ofercie dostępne są modele pokryć podłogowych w najbardziej tradycyjnych wzorach orientalnych oraz szerokiej gamie kolorów – od klasycznego bordo przez beże i brązy po szarości i granaty, pasujące nie tylko do klasycznej aranżacji. Z powodzeniem można je wykorzystać jako element wystroju loftowego. Misterne ornamenty w odcieniach czerwieni i złota będą znakomicie przełamywać surowy charakter metalu, betonu i postarzanego drewna, dodając tak urządzonym wnętrzom odrobiny elegancji. Na tym nie koniec, ponieważ wspomniane wcześniej dywany w koniczynę marokańską mogą doskonale zdobić wnętrza w stylu glamour i art deco, podkreślając ich ekskluzywny charakter. Z kolei etniczne pasy to doskonały element do modnych wnętrz w stylu vintage oraz aranżacji w duchu boho, gdzie dominuje stonowana paleta barw w postaci bieli, beżu i brązów. W otoczeniu roślinności, litego drewna oraz plecionek z trzciny, bambusa bądź rattanu, kolorowe dywany w etniczne paski znakomicie dopełniają artystyczną wizję salonu boho, nadając mu egzotyczny wydźwięk.
Dywany orientalne o bogatej i długiej historii wbrew pozorom pasują nie tylko do klasycznych stylizacji. Doskonale komponują się we współczesnych aranżacjach, dodając im ciepła i przytulności. Jak widać, mogą zarówno podkreślić luksusowy charakter wnętrza, jak i skutecznie przełamać nowoczesne aranżacje. Szeroki wybór dywanów orientalnych dostępny jest w sklepie Arte.pl, dzięki któremu wnętrza Twojego domu zyskają modny i piękny wygląd.
Materiał partnera zewnętrznego