Posiada różną granulację, wartość opałową i wilgotność. Spełnia wszystkie normy, które są wyznaczone przez Unię Europejską. Jest zakwalifikowany jako surowiec ekologiczny. Mowa o ekogroszku, który coraz częściej jest wybierany przez Polaków.
Jaki ekogroszek wybrać?
Ogrzewanie tym paliwem jest wciąż znacznie tańsze, niż gazem czy olejem. Atutem ekogroszku jest forma, w jakiej jest on sprzedawany. Można go kupić luzem lub w workach. To sprawia, że nie trzeba się w niego zaopatrywać jednorazowo na cały sezon. Wiele osób sukcesywnie zaopatruje się w niego latem, kiedy nie ma problemu z jego dostępnością, a cena też jest wtedy korzystniejsza. Ekogroszek workowany można w łatwy sposób magazynować, w oczekiwaniu na chłodniejsze dni…
Przy wyborze ekogroszku warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze powinien charakteryzować się wysoką wartością opałową – wynosi ona około 24-30 MJ/kg. Powinien zawierać również niską zawartość siarki do 0,6 proc. oraz popiołu (poniżej 10 proc.). To podstawowa wiedza, która pozwoli ustrzec się przed nieuczciwymi sprzedawcami i sprawi, że w domu będzie ciepło za rozsądne pieniądze.
Co z piecem?
Ceny ekogroszku tak bardzo kuszą, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoich domach pieców na to paliwo. Na rynku jest w tej chwili bardzo szeroka oferta nowoczesnych pieców, które są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa. Szacuje się, że sprawność takich nowoczesnych palenisk dochodzi nawet do 85 procent.
Jeśli chcemy, by nasz piec spalał dokładnie tyle paliwa, na ile określimy temperaturę w różnych porach dnia i nocy, najlepiej zaopatrzyć się w automatyczny kocioł z paleniskiem bezrusztowym. Specjalny podajnik odpowiednio porcjuje potrzebną ilość paliwa. Taki kosz napełnia się paliwem tylko raz na kilka dni. Ogromną wygodą przy tego typu rozwiązaniach jest zamontowany w mieszkaniu elektroniczny regulator, który daje swobodę ustalenia dokładnych temperatur w okresie dobowym. Ceny kotłów na ekogroszek są zbliżone do gazowych czy olejowych. Za to koszt ciepła jest o ok. 30% niższy od ciepła uzyskanego z gazu i o ok. 50% niższy od ciepła z oleju opałowego.
Materiał partnera zewnętrznego