Sprzątanie domu czy mieszkania wiąże się ze stosowaniem dziesiątek różnych specyfików i detergentów, które mają za zadanie usunąć zabrudzenia i przywrócić przedmiotom ich pierwotny wygląd. Jednak większość stosowanych detergentów zawiera ogromną ilość substancji chemicznych, które mogą zaszkodzić zdrowiu ludzi i zwierząt przebywających w pomieszczeniu. Znacznie bezpieczniejszym i tańszym rozwiązaniem będzie więc eko sprzątanie domu z wykorzystaniem produktów, które z pewnością posiadasz w swojej kuchni. Sprawdź, jak zrobić naturalne środki czystości w domowych warunkach!
Czyszczenie bez chemii – niezbędniki każdej pani domu
Podczas sprzątania większość z nas stawia na detergenty i środki czystości znanych firm, zapominając o tym, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie naturalne sprzątanie domu bez chemii. Co najważniejsze, aby zrobić własne naturalne środki myjące, potrzebujesz specjalistycznych umiejętności czy drogich i skomplikowanych składników. Większość domowych detergentów przygotujesz z rzeczy, które masz na co dzień w domu. Każda pani domu będzie więc w stanie wyczarować domowe środki czystości ekologiczne z takich produktów, jak ocet winny biały, soda oczyszczona, sól, cytryna czy kwasek cytrynowy. Jeśli więc chcesz zadbać o czystość swojego mieszkania bez chemii, miej te produkty zawsze pod ręką.
Naturalne środki do sprzątania mieszkania – jak ich używać?
Naturalne środki czystości są szybkie i ekonomiczne w produkcji, ale wymagają specyficznego zastosowania. Nie każda naturalna alternatywa jest wszechstronna. Odpowiedni wybór składników jest kluczowy dla skuteczności, na przykład:
- Ocet winny to jeden z najlepszych produktów, jeśli chodzi o eko sprzątanie domu. Jest to uniwersalny i naturalny środek czystości, który znacznie ułatwia sprzątanie mieszkania. Doskonale sprawdzi się jako preparat do dezynfekcji, radzi sobie również z trudniejszymi zabrudzeniami, jak klej, tłuszcz czy pleśń. Ocet winny możesz wykorzystać też jako środek do odkamieniania oraz do niwelowania nieprzyjemnych zapachów.
- Soda oczyszczona to najlepsza przyjaciółka każdej pani domu. Ten biały proszek świetnie radzi sobie z usunięciem tłuszczu, problematycznych plam z kawy i herbaty, kamienia, a nawet rdzy. Z jej użyciem można wykonać też naturalne środki myjące, które jednocześnie niwelują przykre zapachy.
- Sól pomaga w usuwaniu najbardziej uporczywych zabrudzeń – z odrobiną soli bez problemu pozbędziesz się plam po winie, przywrócisz srebrnej biżuterii dawny blask, a nawet wybielisz zasłony i firanki.
- Cytryna, a konkretniej świeżo wyciśnięty sok z cytryny, to doskonały środek niwelujący przykre zapachy. Świetnie sprawdzi się w usuwaniu osadów węglowych, tłuszczu, kamienia i rdzy. Ponadto, kwasek cytrynowy skutecznie przywraca biżuterii pierwotny blask i srebrną barwę.
Choć nie każda naturalna opcja jest wszechstronna, każda z nich ma unikatowe właściwości skuteczne w konkretnych zastosowaniach, od usuwania plam po dezynfekcję i neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Jednak właściwości każdego z tych produktów można zwielokrotnić, jeśli je ze sobą zmieszać i stworzysz przyjazne dla środowiska środki czystości.
Jak zrobić naturalne środki czystości? Poznaj popularne przepisy na ekologiczne preparaty
Wymienione wyżej produkty to niezwykle skuteczne naturalne środki do sprzątania mieszkania, ale kiedy połączysz je ze sobą, stają się nawet bardziej efektywne. Co ważne, odpowiednie proporcje to klucz do sukcesu. Z pomocą codziennych produktów możesz więc wykonać:
- Intensywny peeling oczyszczający. Połącz sok z cytryny z sodą oczyszczoną w proporcji ½ cytryny na 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej. W ten sposób powstanie gęsta pasta do usuwania uporczywych plam, w tym również rdzy;
- Delikatny peeling z sodą oczyszczoną i solą. Składniki wymieszaj ze sobą do uzyskania konsystencji gęstej pasty, którą możesz wykorzystać do czyszczenia plam z rdzy, osadów mydlanych i brudów z linii fug. Pasty i peelingi z użyciem soli i sody oczyszczonej to najlepsze domowe środki czystości ekologiczne do sprzątania łazienek;
- Naturalny środek do mycia powierzchni szklanych. Biały ocet w połączeniu ze spirytusem tworzą ekologiczny preparat do czyszczenia luster i innych powierzchni szklanych, który, w przeciwieństwie do popularnych środków myjących, nie pozostawia smug na szybie;
- Uniwersalny środek czyszczący. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić domowe środki czystości o uniwersalnym przeznaczeniu, postaw na mieszankę białego octu winnego lub płynu do naczyń z wodą. Taki preparat sprawdzi się w większości sytuacji;
- Pasta do mebli. Mieszanka białego octu winnego z oliwą z oliwek w proporcji 1:2 to doskonały sposób na przywrócenie swojej komodzie czy ławie pierwotnego blasku i nieskazitelnego wyglądu. Pasta z oliwy i octu świetnie sprawdzi się także jako naturalny impregnat do drewna.
Korzystając z tych ekologicznych alternatyw, nie tylko przyczyniasz się do zdrowszego środowiska domowego, ale także znacznie zmniejszasz swój wpływ na środowisko.
Naturalne środki myjące w marketowym wydaniu
Zarówno dla środowiska, jak i zdrowia Twojego i Twoich bliskich, najlepszym wyjściem byłoby czyszczenie bez chemii. Takie środki myjące z łatwością i niewielkim kosztem wykonasz samodzielnie z użyciem codziennych produktów w domowych warunkach. Jeśli jednak nie wiesz, jak zrobić naturalne środki czystości, brakuje Ci na to czasu lub chęci, istnieją również alternatywne możliwości.
W wielu marketach oraz w Internecie dostępne są środki czyszczące oznaczone etykietą „przyjazne dla środowiska”. Takie detergenty nie zawierają w składzie szkodliwych substancji chemicznych, dzięki czemu nie uczulają i nie wywołują podrażnień. Co ważne, są one wykorzystywane przez większość profesjonalnych firm, które wykonują sprzątanie mieszkania i domu, jak np. Eskurro Clean. Pracownicy takiego serwisu doskonale wiedzą, jak używać tych detergentów i zadbają o to, by wszystkie prace zostały przeprowadzone w zgodzie z naturą. W wielu przypadkach może więc okazać się, że współpraca z profesjonalną firmą sprzątającą będzie łatwiejszym i bardziej skutecznym rozwiązaniem.
Naturalne środki czyszczące, ekologiczne sposoby na sprzątanie mieszkania i podejście eco-friendly pozwalają nam utrzymać nasze otoczenie w czystości, jednocześnie chroniąc je przed negatywnym wpływem substancji chemicznych. W codziennym sprzątaniu warto więc korzystać z domowych preparatów myjących – stanowią one nie tylko bezpieczniejszą, ale również tańszą i często skuteczniejszą metodę sprzątania w łazience, kuchni czy sypialni. Jeśli jednak nie wiesz, jak zrobić naturalne środki czystości, nie masz czasu ani chęci, ale wciąż zależy Ci na ekologii, zaufaj profesjonalistom, którzy w przyjazny dla środowiska i skuteczny sposób posprzątają Twoje mieszkanie za Ciebie.
Materiał partnera zewnętrznego