Czy ekologia i ekonomia to rozwiązania możliwe, gdy mówimy o ogrzewaniu? Dzięki dzisiejszym technologiom i rozwiązaniom opartych na energii odnawialnej – tak! Ogrzewanie domu i wody do codziennego użytkowania dzięki energii płynącej z natury, to trend który rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Przede wszystkim w trosce o czystość środowiska.
Jednak nie tylko ekologia ma tu znaczenie. Coraz częściej argumentem przemawiającym za jej stosowaniem w gospodarstwach domowych jest ekonomia. Fotowoltaika i kocioł elektryczny, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła to rozwiązania coraz bardziej energooszczędne. Natomiast dzięki projektom dofinansowań, powszechnie dostępne.
Fotowoltaika – słońcem ogrzejesz dom i wodę
Panele fotowoltaiczne na dachach domów to coraz powszechniejszy widok. Są estetyczne i wydajne. Wykorzystują ogólnie dostępną, czystą, odnawialną energię jaką daje słońce. W określonej ilości są w stanie produkować wystarczająco dużo ciepła, by zapewnić rodzinie możliwość ogrzania pomieszczeń i podgrzania wody do mycia, prania oraz kąpieli. Udoskonalana technologia paneli fotowoltaicznych sprawia, że są one w stanie generować wystarczająco dużo energii, by zapewnić komfort cieplny rodzinie mieszkającej w domu.
Jednym z najpowszechniejszych obecnie rozwiązań przyjaznych dla środowiska jest budowa instalacji wyposażonej w kocioł elektryczny oraz zbiornik wody z buforem ciepła. Taka instalacja zasilana panelami fotowoltaicznymi stanowi w wielu przypadkach neutralna dla środowiska.
Pompa ciepła gwarantuje komfort domownikom
Pompy ciepła to urządzenia wydajne i komfortowe. Producenci i użytkownicy zachwalają również niskie koszty ich użytkowania. Pompa ciepła pobiera energię z ziemi, wody lub powietrza. Następnie oddaje ja w postaci ciepła do domowej instalacji grzewczej. To rozwiązanie gwarantujące stały dopływ energii, jest łatwe w użytkowaniu i niezawodne. Co ważne, nie zaskoczy też wysokimi kosztami, bo energia z jakiej korzysta jest odnawialna i niewyczerpalna. Jej koszty nie rosną tak jak innych, tradycyjnych paliw.
Relatywnie wysoki koszt montażu instalacji zwraca się więc szybko, dzięki niskim kosztom eksploatacji. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania inwestor jednocześnie może zyskać ciepłą wodę do codziennego użytkowania oraz ogrzać dom np. podłączając ją do ogrzewania podłogowego czy ściennego. Co ciekawe i ważne, w czasach kryzysu klimatycznego, gdy lata mamy coraz bardziej gorące, w upalne dni pompa może schłodzić powietrze w pomieszczeniach działając jak klimatyzator. Komfort jej użytkowania jest więc ogromny.
Zbiornik buforowy, by nie martwić się o temperaturę
Czysta, zielona energia pochodząca z odnawialnych źródeł – słońca, powietrza, wiatru, ziemi – jest darmowa. Kosztują instalacje do jej pozyskiwania. Te są coraz bardziej udoskonalane. Jednak by zapewniły pełne bezpieczeństwo użytkowania wymagają zbiorników buforowych. Taki zbiornik to nic innego jak magazyn energii cieplnej, pozyskiwanej z ekoźródeł. To zasobnik służący do gromadzenia wody grzewczej, czyli zabezpieczającej ogrzewanie domu. Pozwala on na sterowanie pobieraniem wody w odpowiedniej temperaturze, by zapewnić ciepło w pomieszczeniach.
Fachowcy przyznają, że posiadanie zasobnika buforowego nie jest niezbędne, ale bardzo przydatne, również ze względów ekonomicznych. Zbiornik do magazynowania podgrzanej wody zmniejsza częstotliwość uruchamiania się pompy ciepła i czas jej pracy. To natomiast wydłuża żywotność urządzenia. Przy panelach fotowoltaicznych taki bufor umożliwia natomiast korzystanie ze zmagazynowanej ciepłej wody np. nocą.
Ekoenergia – modna i ekonomiczna
Panele czy pompa, a do nich bufor gwarantują więc dzisiaj mieszkanie w ekologicznym, zdrowym domu. To instalacje łatwe w obsłudze, tanie w eksploatacji i modne. Ekotrendy w energetyce są coraz bardziej powszechne również dzięki dopłatom, jakie można uzyskać na ich instalację. Warto więc rozważyć ich montaż w nowoczesnych budynkach, chcąc zapewnić komfort i bezpieczeństwo domownikom. Szukając wysokiej jakości kotłów elektrycznych oraz zbiorników buforowych do pomp ciepła, warto zapoznać się z ofertą firmy Kospel.
Materiał partnera zewnętrznego