Gdyby kilkanaście lat temu ktoś nam powiedział, że z łatwością można wybudować dom, w którym światła będą zapalały się automatycznie tam, gdzie akurat znajdują się domownicy, lodówka sama będzie kontrolowała swoją zawartość, a inteligentne gniazdka będą odstraszały włamywaczy, popatrzylibyśmy na taką osobę z politowaniem.
Jednak technologia nieustannie idzie naprzód i dostępne dziś wyposażenie domów nie tylko pomaga nam skutecznie kontrolować zużycie prądu, ale też spełnia szereg funkcji dodatkowych. Jednym z ciekawszych rozwiązań, wprowadzonych ostatnio przez Innogy (dawniej RWE), jest chociażby inteligentne gniazdko, które doskonale uzupełni wyposażenie „smart” domu. A na ile nasze cztery ściany mogą tak naprawdę być dziś „smart”?
Bardzo inteligentne domy
Choć nie doczekaliśmy się jeszcze stworzenia sztucznej inteligencji w dosłownym rozumieniu tych słów, to wiele domowych sprzętów jest już dziś produkowanych w taki sposób, że zadziwia swoją sprawnością w samodzielnym działaniu. Powoli standardem stają się lampy, które włączają się tam, gdzie akurat przebywają domownicy, a na dodatek regulują ilość dostarczanego światła, w zależności od potrzeb. Takie rozwiązanie nie tylko jest dla nas wygodne, ale pozwala również zaoszczędzić sporo prądu. Zresztą na optymalizację zużycia prądu nastawione są dziś całe systemy inteligentnych domów, które zwykle są zsynchronizowane z alarmami. Dzięki nim za pomocą pilota (albo nawet zdalnie, poprzez smatrfona lub tablet) możemy ustawić klimatyzację w konkretnym pomieszczeniu, kontrolować pozycję rolet, włączać lub wyłączać napięcie w poszczególnych gniazdkach elektrycznych lub nawet sterować… nawadnianiem ogrodu. Nieco bardziej wymagający domownicy zapewniają sobie komfort w postaci rozbudowanego systemu nawigacji w samochodzie lub kupują tzw. inteligentne sprzęty RTV. W ofercie producentów coraz częściej pojawiają się pralki z programatorami zapamiętującymi konkretne ustawienia i potrafiącymi zaplanować pranie, a nawet lodówki kontrolujące swoją zawartość, datę przydatności do spożycia konkretnych produktów, a nawet… sporządzające listy zakupów! Celem tych wszystkich udogodnień nie jest zresztą tylko wygoda. Mogą one również wpływać na nasze bezpieczeństwo – nie tylko poprzez zaawansowany program antywłamaniowy, ale też na przykład rozbudowany system czujników (dymu, gazu czy zalania wodą).
Inteligentne gniazdko – odrobina luksusu dla każdego
Wszystkie wymienione wyżej funkcjonalności „smart house” brzmią bardzo atrakcyjnie, ale posiadają jedną istotną wadę, przez którą mogą sobie na nie pozwolić nieliczni. To oczywiście cena. Chcąc wyposażyć swój dom lub mieszkanie w skoordynowany system, spięty z czujnikami alarmu, to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A do tego dochodzi jeszcze ewentualnie sprzęt RTV/AGD z odpowiednimi funkcjonalnościami. Jeśli jednak chcielibyśmy zacząć eksperymentować z tego typu rozwiązaniami, to idealne do tego wydają się być inteligentne gniazdka. To urządzenia znajdujące się w ofercie dystrybutora energii Innogy. Co zyskamy dzięki nim?
Inteligentne gniazdka to małe przedmioty, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak odświeżacze powietrza, które wkładamy do gniazdek. Działają w oparciu o domową sieć WiFi i są sterowane zdalnie prze smartfon lub tablet. Co potrafią? Przede wszystkim kontrolują zużycie prądu przez urządzenia do nich podłączone. W ten sposób możemy sprawdzić jaki sprzęt w którym dniu pobrał konkretną ilość energii, co jest doskonałym punktem wyjścia do optymalizacji kosztów energii elektrycznej. Gniazdka WiFi zapisują cała historię w aplikacji, dzięki czemu możemy porównywać uzyskane dane. Mogą ponadto włączać i wyłączać napięcie w tym konkretnym gniazdku – zarówno na bieżąco, jak i w oparciu o wcześniej ustalony harmonogram. Ponadto tego typu sprzęt wspomaga nasze… bezpieczeństwo. Specjalny moduł potrafi w razie włamania włączyć światła w całym domu, symulując obecność właściciela, co najczęściej skutecznie płoszy złodzieja. Pełny opis funkcjonalności inteligentnego gniazdka oraz dokładną instrukcję jego użytkowania znajdziecie na stronie Innogy: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/specjalna/gniazdko-wifi.
W dzisiejszych czasach ludzie cały czas są zabiegani, biorą na siebie mnóstwo obowiązków, a czas rzeczywiście staje się przysłowiowym pieniądzem. Nic zatem dziwnego, że niemal na każdym kroku szukamy choć odrobiny wygody, a procesy automatyzacji polegają już nie tylko na wykonywaniu czynności przy naszym minimalnym udziale, ale nawet na przeniesieniu pewnych obowiązków z człowieka na maszyny. Inteligentne systemy w domach i mieszkaniach dla jednych wciąż będą drogą fanaberią, a dla innych potrzebnym udogodnieniem. Pamiętajmy jednak, by zawsze dopasowywać tego typu inwestycje do swoich potrzeb. Bo być może zamiast skomplikowanego systemu alarmowego z funkcją robienia „wszystkiego” na pilota, wystarczy nam na razie inteligentne gniazdko?
Materiał partnera zewnętrznego