oświetlenie salonu
Spośród wszystkich domowych pomieszczeń to właśnie salon daje nam największe możliwości architektoniczne – i grzechem byłoby ich nie wykorzystać | fot.: stock.adobe.com

Jak dobrze oświetlić salon?

Salon to serce każdego domu i jednocześnie przestrzeń, która pozostawia nam największe pole do zaprezentowania swojego wysmakowanego gustu. Doradzamy, jak sprawić, by znajdujące się w nim oświetlenie bezbłędnie łączyło w sobie funkcję praktyczną z dekoracyjnością, budując zniewalający klimat.

Oświetlenie do salonu – o tym musisz pamiętać

Relaks przy książce, wieczory przy muzyce lub filmie, spotkania z przyjaciółmi, miejsce na popołudniową drzemkę, czy wypicie lampki wina to zaledwie niewielka część czynności, którymi zwykliśmy się cieszyć, przebywając w salonie. Naturalnie narzuca to na nas potrzebę zapewnienia jak najbardziej uniwersalnego światła, gotowego stworzyć idealne warunki, niezależnie od tego, na co przyjdzie nam ochota.

Spośród wszystkich domowych pomieszczeń to właśnie salon daje nam największe możliwości architektoniczne – i grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Dysponując niewielkim metrażem, najlepszym wyjściem będzie postawienie na jedną większą lampę w jego centralnym punkcie, uzupełniając całość według potrzeb o małe oprawy wtynkowe. Przy dużym pokoju dziennym możliwości aranżacyjne będą największe – poza żyrandolem lub lampą wiszącą w centrum, możemy wzbogacić całość o spoty, podświetlające gabloty lub regały, czy kinkiety w kąciku do czytania. Całość powinna być dobrana pod kątem stylu, dopełniając jej charakter. Abażury, industrialne akcenty, nowoczesne, designerskie formy, pełne luksusowego wdzięku żyrandole w estetyce glamour – każda z tych form oświetlenia musi być w pełni kompatybilna z meblami, kolorem ścian i akcentami, nie dominując nad całością.

Sprawdź ofertę lamp do salonu https://lampoteka.pl/lampy-do-salonu

Jakie lampy do salonu?

Ze względu na pełnioną funkcję lampy do salonu możemy podzielić na trzy główne kategorie:

  • oświetlenie dekoracyjne – zaliczymy do nich modele, które poza właściwościami funkcjonalnymi, mają w jak najlepszy sposób uzupełniać wnętrze pod względem estetycznym. Będą to m.in. designerskie lampy wiszące i sufitowe, czy wystawne żyrandole,
  • oświetlenie użytkowe – czyli lampy, do których zadań należy przede wszystkim dostarczanie światła. Duża część z nich zalicza się z powodzeniem do kategorii dekoracyjnej, choć królują tu prostsze formy, m.in. spoty, czy lampy wiszące o minimalistycznej konstrukcji, a także kinkiety.
  • oświetlenie efektowe – lampy stosowane do podkreślenia wyposażenia lub określonej części salonu. Królem pośród nich są oczka sufitowe, które są wykorzystywane do oświetlania gablot, regałów, czy dekoracji naściennych.

Ilość lamp w salonie powinna być tym większa, im większym metrażem dysponujemy. Wybór konkretnych modeli powinien opierać się na także na wysokości pomieszczenia – wystawne, duże żyrandole nie będą prezentowały się estetycznie w pokojach dziennych o małej wysokości, nawet przy dużej powierzchni. W takich wypadkach lepszą opcją będą lampy sufitowe bądź plafony, umieszczone w centrum, w połączeniu z oprawkami wtynkowymi, rozmieszczonymi w innych częściach pomieszczenia. W kwestii padania kąta światła, w samym centrum salonu powinna znajdować się lampa, w której jest on możliwie jak największy – oprawki, emitujące prosty, pionowy strop będą odpowiednie do doświetlania konkretnych stref.

Coraz popularniejszym sposobem oświetlania salonów stają się szynoprzewody, czyli specjalne systemy, w których zamiast tradycyjnych przewodów pod tynkiem, prowadzi się estetyczne, natynkowe szyny, do których podłącza się następnie dedykowane lampy. Rozwiązanie to będzie warte przemyślenia zwłaszcza w nowoczesnych i industrialnych pokojach dziennych, a także tam, gdzie chcemy mieć możliwość wprowadzania łatwych zmian w aranżację świetlną, bez potrzeby skuwania sufitu.

Żarówki do lamp do salonu – co wybrać?

Wspominaliśmy o uniwersalności, którą powinny cechować się lampy, kupowane z myślą o zastosowaniu w salonie. Kwestię jeszcze bardziej istotną pod względem tworzenia odpowiednich warunków będą stanowiły odpowiednie źródła światła, które będą w niej zamontowane fabrycznie (bądź do kupienia osobno).  

We współczesnych wnętrzach niepodzielnie królują żarówki LED i to one sprawdzą się w pokojach dziennych najlepiej. Żywotność sięgająca kilkudziesięciu tysięcy godzin, a także najwyższa możliwa energooszczędność, pozwalają znacznie ograniczyć rachunki za energię, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku lamp umieszczonych w centralnym punkcie pomieszczenia, wymagających zazwyczaj największej mocy.

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, będzie barwa świetlna. W większości salonów stosuje się obecnie żarówki o barwie neutralnej, dającej światło zbliżone do słonecznego, a co za tym idzie – najbardziej uniwersalne. Na etapie projektowania warto jednak rozważyć zastosowanie w niektórych lampach żarówek o barwie żółtej 2500-2700K – pozwoli to na uzyskanie relaksującego, ciepłego klimatu, idealnego do spędzania długich, zimowych wieczorów.

Zaleca się ponadto, by ilość luksów, czyli wartości strumienia świetlnego, padającego na 1 m2, wynosiła ok. 200-400. Będzie to oznaczało, że na oświetlenie salonu o powierzchni 20 m2, będziemy potrzebowali 4000-8000 lumenów ze wszystkich źródeł światła, przy czym przy większej liczbie domowników, czy wysokich sufitach, powinniśmy trzymać się górnej granicy podanego zakresu.

Materiał partnera

Sprawdź także

wnętrze z fototapetą

Jak wykreować nowoczesne wnętrze: moc dodatków i akcesoriów

W erze dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu wnętrz, szczególną uwagę zwraca się na rolę, …