Przed imprezą chłodzisz wódkę przez kilkanaście godzin? Kieliszek do wódki napełniasz po samiutkie brzegi, tak od serca? Pijesz trunek na raz? Uważasz, że kieliszki na wysokiej nóżce są tylko do słodkich likierów? To znaczy, że robisz to źle! Przeczytaj, jak pić wódkę oraz jakie kieliszki do wódki wybrać, aby w pełni docenić atuty tego cudownego trunku.
Jakie kieliszki do wódki?
W przypadku wódki łatwo o faux-pas, zarówno jeżeli chodzi o sposób picia, jak i naczynia, w których podaje się trunek. Kieliszki do wódki nie mogą być przypadkowe. Chodzi przede wszystkim o pojemność. Do czystego trunku najlepszy będzie kieliszek 30 ml oraz kieliszek 40 ml. Smakowe podaje się zaś w jeszcze mniejszych – przydatne będą więc kieliszki 15 ml – 25 ml. Małe kieliszki na wódkę to dobre rozwiązanie także w przypadku degustacji – również tych urządzanych w domu.
Jeżeli jesteś amatorem trunków naturalnych, potocznie zwanych samogonkami, sięgnij po kieliszki do wódki 50 ml. Napełnia się je maksymalnie do połowy. Warto wiedzieć, że w zasadzie żadnego z naczyń do picia wódki nie należy napełniać po brzegi. Najlepiej zostawić przynajmniej 5 milimetrów pomiędzy poziomem alkoholu a brzegiem kieliszka.
Niskie czy wysokie kieliszki do wódki?
Mimo iż w Polsce najpopularniejsze są niskie modele, to za wysokimi kieliszkami do wódki przemawia sporo argumentów. Po pierwsze, prezentują się naprawdę elegancko i gustownie – są delikatne i smukłe. Po drugie, kieliszki na nóżce to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niej trunek nie nagrzewa się zbyt szybko, nawet jeżeli trzymamy szkło w dłoni przez dłuższy czas.
A może nowoczesne kieliszki do wódki?
Lubisz innowacje, często testujesz nowe smaki, a do tego ciągle poszerzasz swoją kolekcję o nowe modele kieliszków? Idealne dla Ciebie będą kieliszki o półokrągłym dnie, które delikatnie się bujają.
Dla siebie znajdą też coś amatorzy efektownie podawanych trunków. Jeżeli przepadasz za kolorowymi podpalanymi wódkami, wybierz specjalne nowoczesne kieliszki do wódki wykonane z hartowanego szkła. Są odporne temperatury, a do tego gwałtowne zmiany temperaturowe.
Jak pić wódkę?
Wydaje się, że w Polsce kulturę picia tego trunku mamy w małym paluszku, okazuje się jednak, że istnieje tu spore pole do poprawy. Za przykład weźmy picie kieliszka wódki na raz. Jest to dopuszczalne, należy jedynie pamiętać, aby nie odchylać głowy do tyłu i nie krzywić się podczas degustacji. Z drugiej strony warto wiedzieć, że za bardziej eleganckie uznaje się wypijanie kieliszka na co najmniej dwa razy. Z kolei wódki leżakujące czy smakowe należy degustować niewielkimi łyczkami.
A co z temperaturą? W większości przypadków kieliszki na wódkę powinny pójść w ruch, kiedy napój osiągnie temperaturę do 6 do nawet 10 stopni. Dlatego nie należy zbytnio zmrażać alkoholu. Wyjątkowe pod tym względem są wódki destylowane tylko raz (przykładem służy wódka Młody Ziemniak) – ich niezaprzeczalne walory możemy docenić dopiero wtedy, gdy osiągną temperaturę pokojową. Podobnie wódki smakowe. Z kolei ziołowe pijemy w temperaturze około 13 stopni.
Czy kieliszki do wódki również powinny być schłodzone? Te do tradycyjnych wódek jak najbardziej. Poczekaj, aż pokryją się szronem. Podobnie karafka do wódki – jeżeli tylko przelewasz trunek do innego naczynia.
Okazuje się, że picie wódki to wcale nie taki freestyle, jak wydaje się wielu z nas. Aby dostrzec wszystkie nuty smakowe i zaskakujące aromaty, musisz nauczyć się pić wódkę według ściśle określonych zasad. Zaręczamy, że zmiana przyzwyczajeń w tej dziedzinie naprawdę się opłaca!
Materiał partnera