Niejednokrotnie zdarza się tak, że dziedziczymy stare meble lub stoją one od lat w naszych domach. Ze względu na upływ lat tracą one estetyczny wygląd lub ich stylistyka nie pasuje do aranżacji naszych wnętrz i z uwagi na to, często ich żywot kończy się na strychu, w piwnicy lub na śmietniku. Jednak przy odrobinie wysiłku włożonego w odnowienie mebli można uzyskać niewielkim kosztem efektowny element wystroju wnętrza, który podkreśli jego aranżację. W jaki sposób można odnowić meble i nadać im ciekawego wyglądu?
Odnawianie mebli – samodzielnie czy u specjalisty?
Jeżeli mebel wymaga jedynie podstawowego odmalowania czy położenia nowego lakieru, to z powodzeniem poradzimy sobie z tym sami. Tego rodzaju prace warto zlecić specjaliście, jeżeli mebel przeznaczony do odnowienia ma dużą wartość – zaliczany jest do antyków. W przypadku, gdy meble wymagają większej ingerencji – są uszkodzone i dodatkowo oprócz odświeżenia wymagają napraw lub chcemy odnowić meble tapicerowane, wówczas zawsze lepiej prace zlecić konserwatorowi specjalizującemu się w naprawianiu określonego rodzaju mebli.
Malowanie starych mebli – puść wodze fantazji
Jednym z najprostszych sposobów na to, aby stare, drewniane meble zyskały nowy, atrakcyjny wygląd jest ich pomalowanie specjalną farbą do drewna. Można postawić na klasyczne rozwiązanie – pomalowanie mebla w całości na jednolity kolor. Ale jeżeli nie boimy się odrobiny szaleństwa, możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Możemy np. użyć dwóch kolorów farby (uzupełniających się lub kontrastowych) i w przypadku szaf i komód fronty pomalować jednym kolorem, boki mebla drugim. Jeżeli tak chcemy pomalować krzesła jednym kolorem, możemy pomalować nogi, drugim siedzisko i oparcie.
Ciekawym sposobem jest również nawiązanie do stylu shabby chic, czyli specjalne postarzenie mebla. W tym celu wykorzystuje się dwa kontrastujące kolory farby (najczęściej jest to czarny kolor podkładowy i jasny wierzchni). Farbą podkładową maluje się cały mebel i na wybrane miejsca nakłada wosk. Później maluje się mebel jasnym kolorem, a po wyschnięciu przeciera papierem ściernym. Na koniec całość zabezpiecza się lakierem.
A może okładzina?
Ekspresowym sposobem na odświeżenie wyglądu mebli jest wykorzystanie specjalnej okładziny (np. takiej jak na stronie tapeciarz.pl). Takie rozwiązanie można zastosować w momencie, gdy mebel jest w dobrym stanie, ale chcemy szybko odmienić jego wygląd, tak by pasował do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Okładzina swoim wyglądem może przypominać naturalne drewno, być jednolita, a także mieć nadrukowane wybrane motywy np. młodzieżowe. To pozwala na wybranie takiej okładziny, która idealnie będzie podkreślać charakter aranżacji pokoju.
Materiał partnera zewnętrznego