Odpowiednio dobrany materac pozwala wyspać się i zregenerować siły po dniu pełnym wyzwań. Starannie przemyślana konstrukcja wspiera naturalne krzywizny anatomiczne, pozwalając mięśniom przejść w stan relaksacji. W rezultacie to materac podtrzymuje nasz kręgosłup w optymalnej pozycji, zapobiegając dolegliwościom bólowym z jego strony. Jeśli właśnie kompletujesz wyposażenie sypialni, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podpowiadamy, jak wybrać idealny materac.
Idealny materac do spania – dlaczego jego znalezienie jest tak ważne?
Zaleca się, aby spać 8 godzin na dobę, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Oznacza to, że w sypialni spędzamy ⅓ swojego życia. Nic dziwnego, że wyposażenie łóżka odgrywa tak istotną rolę. Przekłada się bowiem na nasz komfort i wygodę. Jeśli sprawimy sobie odpowiedni materac, nasze mięśnie przejdą w stan rozluźnienia, a nerwy się uspokoją. W rezultacie łatwiej odpłyniemy w objęcia Morfeusza i zregenerujemy siły.
Jak dobrać szerokość materaca?
Idealny materac powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli korzystamy z łóżka z partnerem, jego minimalna szerokość wynosi 160 cm. Zapewnia to 80 cm dla każdej z osób, co stanowi absolutne minimum. Dzięki odpowiedniej szerokości każdy może swobodnie zmieniać pozycję leżącą podczas snu.
Jaka długość materaca będzie optymalna?
Długość materaca z kolei powinna pozostawać kompatybilna z naszym wzrostem. Inaczej nasze stopy mogą zsuwać się z łóżka, co rodzi spory dyskomfort. Zaleca się, aby do swojego wzrostu dodać 20-30 cm. Wówczas uzyska się optymalną długość materaca. Standardowa wynosi 200 cm, ale osoby wysokie powinny rozejrzeć się za dłuższymi, np. 210, 220 lub 240 cm.
Jak dobrać twardość materaca?
Idealny materac ma twardość dostosowaną do naszej masy ciała i wzrostu. Przyjęło się, że najlepiej sprawdzają się twarde powierzchnie. Jest to jednak nadmierne uproszczenie, które nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości.
Jeśli drobna kobieta postawi na twardy materac, ten okaże się niewygodny. Nie pozwoli jej szyi i barkom zanurzyć się w powierzchni spania. Aby utrzymać optymalne ułożenie kręgosłupa, jej mięśnie będą musiały pozostawać napięte przez całą noc.
Z kolei zbyt miękki materac sprawia, że ciało zapada się w nim, przez co również nie otrzymuje należytego oparcia. Pozostaje nienaturalnie wygięte, co wymaga skorygowania poprzez napięcie mięśni.
Wyróżnia się 4 stopnie twardości materaca.
- H1 – materac miękki dla osób, które ważą poniżej 60 kg.
- H2 – materac średnio twardy, który sprawdzi się, gdy masa ciała zamyka się w przedziale 60-80 kg.
- H3 – materac twardy, który uchodzi za idealne rozwiązanie dla osób ważących 80-100 kg.
- H4 – materac bardzo twardy, który podpiera kręgosłup przy masie ciała przekraczającej 100 kg.
Nie tylko masa ciała przekłada się na twardość materaca, ale również wzrost. Np. kobieta ważąca 60 kg przy 150 cm potrzebuje średnio twardego. Jednocześnie jej koleżanka o tej samej masie ciała i 175 cm wzrostu lepiej wyśpi się na miękkim materacu. Wzrost powoduje bowiem inny rozkład ciężaru ciała.
Z czego produkuje się materace do spania?
Idealny materac do spania powinien być wykonany z odpowiedniego materiału. Każdy z nich wykazuje nieco inne właściwości, które przekładają się na komfort użytkowania.
Materace kieszeniowe cieszą się szczególną popularnością wśród Polaków. Zawierają niezależnie pracujące sprężyny, a każda z nich znajduje się w osobnym woreczku. Materac kieszeniowy uchodzi za cichy i dyskretny. Nie powoduje efektu bujania. Poza tym zapewnia dużą elastyczność punktową, która przekłada się na komfort wypoczynku.
Materace lateksowe uchodzą za niezwykle trwałe i niezawodne. Na ich korzyść przemawia wysoka elastyczność punktowa. Zawierają tunele powietrzne, które odpowiadają za prawidłową wentylację. W rezultacie materace lateksowe wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Uchodzą za rozwiązanie przyjazne alergikom.
Materace piankowe świetnie dostosowują się do naturalnych krzywizn anatomicznych. Produkuje się je z różnych materiałów – pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej i termoelastycznej. Materace piankowe są relatywnie lekkie.
Materiał partnera zewnętrznego