Jak zaprojektować garderobę?

Pojemna, funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu garderoba to marzenie wielu osób. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pojemna, funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu garderoba to marzenie wielu osób. Bez względu na to, czy dysponujemy osobnym pomieszczeniem, czy projektujemy garderobę w sypialni, możemy stworzyć przestrzeń spełniającą nasze potrzeby. Jakie aspekty uwzględnić podczas projektowania garderoby?

Gdzie urządzić garderobę?

Miejsce na garderobę z pewnością łatwiej znajdą mieszkańcy domów jednorodzinnych – co więcej, jej obecność może zostać uwzględniona już na etapie projektu budynku. Bardziej ograniczone możliwości będą mieli właściciele mieszkań – tutaj najczęściej decydujemy się na zagospodarowanie wnęki bądź pojemną szafę usytuowaną w sypialni.

W zależności od tego, jak wiele miejsca będziemy mieli do wykorzystania, projekt garderoby będzie odmienny. Bez względu na jej wielkość należy pamiętać, by jej obecność nie utrudniała poruszania się po pomieszczeniu, a dostęp do jej zawartości był w pełni swobodny.

Ważne aspekty w projekcie garderoby

Garderoba powinna być na tyle duża, by spełniać potrzeby domowników. Najczęściej będzie ona pełniła rolę przechowalni dla odzieży, butów i akcesoriów. Może się jednak zdarzyć, że posłuży także jako skrytka dla niektórych sprzętów i elementów wyposażenia gospodarstwa domowego – w takim wypadku należy uwzględnić na nie dodatkową przestrzeń, a także pamiętać o właściwej organizacji wnętrza. Minimalna powierzchni garderoby nie powinna być mniejsza niż ok. 4 m2.

Garderoba
Garderoba powinna być na tyle duża, by spełniać potrzeby domowników. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W osobnym wnętrzu przeznaczonym na garderobę możemy zabudować meblami dwie przeciwległe ściany. W takim wypadku należy uwzględnić optymalną odległość pomiędzy nimi – będzie to co najmniej 100 cm. Mając do dyspozycji cały, odpowiednio duży pokój, możemy zdecydować się na zastosowania tradycyjnych drzwi uchylnych. Inaczej będzie w sytuacji, gdy garderobę urządzamy w pomieszczeniu pełniącym też rolę sypialni, szczególnie jeśli dodatkowo jest ono małe. Tutaj lepiej zastosować inne rozwiązanie. Drzwi przesuwne do szafy pozwolą na unowocześnienie projektu garderoby i dodadzą mu elegancji. Jednocześnie nie wymagają wiele wolnego miejsca przed samą szafą, pozwalając na swobodniejsze zagospodarowanie przestrzeni.

Tym, co w garderobie może okazać się przydatne, jest także oświetlenie. Może mieć postać zamontowanych wewnątrz listew, opraw punktowych albo lampek na baterie. Alternatywną jest wykonanie oświetlenie zewnętrznego zamocowanego na suficie, specjalnej listwie albo na wysięgnikach.

Garderoba
Tym, co w garderobie może okazać się przydatne, jest także oświetlenie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zaplanować wnętrze garderoby?

Za przesuwnymi lub uchylnymi drzwiami szafy uwzględnijmy różnego rodzaju segmenty. Niezbędny będzie drążek na odzież wiszącą, wieszaki oraz tradycyjne półki. Jeśli w garderobie będziemy przechowywać buty, zdecydujmy się na specjalny stelaż. Bieliznę najlepiej przechowywać w szufladach bądź wysuwanych koszach.

Jeśli garderoba ma pomieścić także deskę do prasowania, odkurzacz, żelazko itp., zaplanujmy w niej przeznaczoną na nie strefę. Pamiętajmy o zaprojektowaniu odpowiednio wysokich, głębokich i szerokich segmentów, które pozwolą łatwo schować przedmioty o niestandardowych rozmiarach, i skorzystajmy ze specjalnych uchwytów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

garderoba

Jak zorganizować szafę w kilku prostych krokach?

Któż nie chciałby mieć własnego osobistego kreatora garderoby? Kogoś, kogo nie przejmują bałaganiarskie stosy swetrów …