żarówki świecące w domu
Oszczędzanie może się nam kojarzyć z pewnego rodzaju wyrzeczeniami, czy ze zmniejszeniem jakości naszego życia. Jest to jednak błędne podejście ponieważ już kilka drobnych zmian jest w stanie znacząco podratować nasz domowy budżet | fot.: stock.adobe.com

Kilka wskazówek, jak ograniczyć zużycie prądu w swoim domu

Obecne domy i mieszkania są wyposażone w coraz większe ilości urządzeń elektrycznych. I nie ma się co dziwić, gdyż w wielu wypadkach znacząco podnoszą one jakość i komfort naszego życia. Jednak rosnące ceny prądu a także niepokojące raporty ekologiczne zmuszają nas do podjęcia działań w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Wdrażając do naszego życia niewielkie modyfikacje, po czasie dostrzeżemy jak dużo zostało zmienione.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Wiąże się ono nie tylko z dbaniem o nasze portfele, ale także przyczynia się do polepszenia jakości naszego środowiska. Mniej wypalanego węgla, oznacza czystsze powietrze. Tego typu zależności są przez ludzi coraz lepiej rozumiane, dlatego ważna jest edukacja na każdym kroku. Na każdym kroku widać iż ceny prądu wzrastają, a wszelkie prognozy przewidują ich dalszy wzrost w najbliższych latach.

Oszczędzanie może się nam kojarzyć z pewnego rodzaju wyrzeczeniami, czy ze zmniejszeniem jakości naszego życia. Jest to jednak błędne podejście ponieważ już kilka drobnych zmian jest w stanie znacząco podratować nasz domowy budżet.

Po pierwsze rozejrzyjmy się po naszym domu, i odpowiedzmy sobie na pytanie czy aby na pewno dysponujemy nowoczesnymi sprzętami. Bardzo wiele dostępnych obecnie na rynku sprzętów gospodarstwa domowego dostępnych jest w stosunkowo niskich cenach, a co najważniejsze reprezentują one wysoką klasę energooszczędną.

Zmniejszenie rachunków za prąd

Proces ten głównie opiera się na nabyciu odpowiednich nawyków i wyrobieniu w sobie silnej woli. Pierwszym lepszym przykładem jest zastąpienie starych żarówek tymi LED-owymi. Ich początkowy koszt zakupu jest znacznie wyższy niż tradycyjnych żarówek, jednak ich długowieczność i mały pobór energii sprawią, że już to będzie dla nas dużą oszczędnością.

Inna kwestia dotyczy pozostawiania sprzętów RTV w stanie czuwania. Pomimo tego iż z nich nie korzystamy, urządzenia te wciąż pobierają niewielkie ilości energii. Biorąc pod uwagę ilość sprzętów RTV (odtwarzaczy DVD, odbiorniki i dekodery telewizyjne, routery, drukarki)  występujących w przeciętnym polskim domu, może się okazać, iż odłączanie sprzętów z gniazdka w skali roku przynieść może całkiem sporą oszczędność.

Innymi ciekawymi sposobami jest ograniczenie czasu użytkowania lub używanie sprzętów w najbardziej efektywnych momentach.

  • Czajnik elektryczny wypełniajmy taką ilością wody jakiej w danym momencie potrzebujemy
  • Pralka z której warto korzystać w momencie gdy bęben jest już pełny
  • Zmywarka zasada jest taka sama jak w przypadku pralki
  • Telewizor wyłączamy go jeżeli przebywamy w innym pokoju
  • Żelazko powinno być używane szybko i sprawnie

Już tych kilka prostych zasad znacząco będzie w stanie wpłynąć na nasze rachunki. Nie zapominajmy, że oszczędzając energię elektryczną dbamy nie tylko o swoje finanse, ale także o czystość planety i przyszłość kolejnych pokoleń. Być może warto o tym pomyśleć za każdym razem gdy nabywamy lub użytkujemy sprzęt, który nie do końca jest nam w życiu potrzebny.

MŚW

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …