W ostatnich latach ilość osób, u których wykrywa się alergie znacznie wzrosła. Nasilenie liczby zachorowań ma związek m.in. z rozwojem cywilizacyjnym, który skutkuje zarówno pogarszającą się jakością powietrza, jak i coraz bardziej modyfikowanym jedzeniem trafiającym na nasze domowe talerze.
Alergicy walczą z dolegliwościami głównie stosując odpowiednie leki, natomiast warto podkreślić, że kluczowe w tej kwestii jest także zadbanie o inne aspekty, które mogą wpływać na rozwój alergii, jak np. kołdra hipoalergiczna. Osoby uczulone powinny zadbać o zaopatrzenie się w odpowiednią pościel, która nie powoduje alergii.
Czym się różni kołdra hipoalergiczna od antyalergicznej?
Często można spotkać się z naprzemiennym stosowaniem określenia “kołdra hipoalergiczna” i “kołdra antyalergiczna”. Jest to jednak błędny zabieg, ponieważ różnica między tymi dwoma typami produktów jest istotna. Przejawia się zarówno w cenie czy przeznaczeniu. Po pierwsze, kołdra hipoalergiczna (zwana czasem także hypoalergiczną) została stworzona z materiałów, które nie są przyczyną alergii, nie generują jej. Może być używana zarówno przez osoby, u których stwierdzono lekką alergię o niewykrytej przyczynie czy innych alergenach (nie licząc roztoczy kurzu domowego). Często stosowana jest także stricte profilaktycznie, przez osoby nie chorujące na żadne alergie. Cena kołdry hipoalergicznej najczęściej waha się w okolicach 70 – 100 zł. Z kolei kołdry antyalergiczne są przeznaczone konkretnie dla osób z umiarkowanymi lub ciężkimi przypadkami alergii. Składają się z materiałów, które przeciwdziałają rozwojowi alergenów lub działają w taki sposób, aby zapobiegać ich powstawaniu. W odróżnieniu od kołdry hipoalergicznej są też nieco droższe, ze względu na zaawansowane technologie użyte w produkcie. Podsumowując, jeśli zmagasz się z lekkimi alergiami, które nie dotyczą roztoczy lub chcesz prewencyjnie przeciwdziałać możliwości zachorowania – kołdra hipoalergiczna sprawdzi się idealnie, w przypadku cięższych chorób polecamy pościel antyalergiczną.
Kołdra hipoalergiczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na zakup takiego produktu warto upewnić się przede wszystkim, że posiada ona odpowiednie atesty i pochodzi od sprawdzonego producenta. Kołdra hipoalergiczna powinna też móc “oddychać” – powietrze swobodnie przemieszcza się z wnętrza kołdry na zewnątrz. Jej poszycie powinno być przewiewne, żeby ograniczać rozwój bakterii. Ważne jest to przede wszystkim u osób, u których alergia wywołuje np. nadmierną potliwość. Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest łatwość jej czyszczenia. Jeśli chcemy, żeby posłużyła nam przez dłuższą chwilę, warto upewnić się u sprzedawcy, że kołdra posiada wysoką jakość wykonania. Co także istotne, kołdra hipoalergiczna powinna być dostosowana do pory roku, w której jest używana. Wielu specjalistów poleca osobną, lżejszą kołdrę na cieplejsze miesiące i osobną, znacznie grubszą na zimowe dni. Jeśli natomiast nie jesteśmy fanami takiego rozwiązania, warto sięgnąć po kołdry całoroczne, które sprawdzą się przez okrągłe 12 miesięcy.
Sprawdź kołdrę hipoalergiczną: https://alergika.pl/posciel-antyroztoczowa-alergia-na-roztocza-astma-azs/8-koldra-antyroztoczowa-antyalergiczna-caloroczna-evolon.html
Materiał partnera