Planując zakup kołdry, można pogubić się w ogromnym wyborze poszyć i wypełnień. Odpowiednio dobrane nakrycie powinno zapewniać nam cyrkulację powietrza latem oraz ciepło w okresie zimowym. Najpopularniejsze opcje w przypadku wypełnienia to oczywiście puch i pierze. Czym się od siebie różnią?
Na zdrowy sen wpływa wiele czynników. Należą do nich m.in.: twardość materaca, odpowiedniej wielkości łóżko, cisza i spokój, a także dobra jakościowo pościel. Wybór kołdry ogranicza się zazwyczaj do tych, które są wykonane z pierza albo puchu. Pierze to po prostu ptasie pióra wraz z puchem. Jest więc materiałem całkowicie naturalnym. Najlepszą jakością cechują się produkty pozyskiwane z gęsi. W przypadku tego rodzaju wypełnienia musimy liczyć się jednak z nieco niższymi parametrami grzewczymi. Oprócz tego, kołdry z pierza są o wiele cięższe, niż puchowe. Wykazują nie tylko gorsze właściwości termoizolacyjne, ale też o wiele mniejszą sprężystość. Według niektórych źródeł, pierze o wiele lepiej sprawdza się do wypełniania poduszek, niż kołder. Jako materiał pozyskiwany ze zwierząt, nie nadaje dla osób cierpiących na alergie.
Na plus można odnotować fakt, że takie kołdry są stosunkowo tanie. Na ich jakość i cenę wpływa głównie stopień wypełnienia komór. Jednak jeżeli zależy nam na wysokiej jakości, lepszym wyborem będą kołdry puchowe. Uznaje się je za produkty z wyższej półki, głównie ze względu na wysoki stopień sprężystości, a także doskonałe właściwości grzewcze. Będą dobre zarówno zimą, jak i latem, ponieważ zapewniają dostateczne ocieplenie, a przy tym pozwalają skórze oddychać. Oprócz tego cechują się niewielką wagą, dlatego będą lekkie i komfortowe w użytkowaniu. To produkt w pełni naturalny i ekologiczny, który zapewnia zoptymalizowaną temperaturę niezależnie od pory roku. Jednak podobnie jak pierze, nie będzie wskazany dla alergików.
Moc a masa wypełnienia. Czym kierować się przy wyborze kołdry puchowej?
Warto zwrócić uwagę na jakość puchu. Najlepszy to ten z gęsi, który jest o wiele bardziej wytrzymały i sprężysty, niż pozyskiwany z kaczek. Co więcej, zwróćmy uwagę na producenta i sposób wykonania kołdry. Istotne jest rozróżnienie pomiędzy masą a mocą wypełnienia. Moc odnosi się do natężenia puchu, czyli tego, ile miejsca zajmuje jego 1 gram. Właśnie ten wyznacznik określa jakość kołdry. Wyższa moc wypełnienia decyduje o tym, że kołdra jest lżejsza, a przy tym bardziej puszysta.
Masa wypełnienia określa za to poziom ciepła danej kołdry. To ona informuje nas o tym, jaki stopień ogrzewania zapewni nam wybrany model. Jak wiadomo, im puchu więcej, tym lepszy poziom ciepła. Zwracając uwagę na te szczegóły, z łatwością wybierzemy dobrą jakościowo kołdrę, która zapewni idealną termoizolację bez ryzyka przegrzania organizmu. Naturalne właściwości puchu sprawiają, że będzie o wiele lepszym rozwiązaniem od produktów syntetycznych – chyba że cierpimy na alergię.
Materiał partnera zewnętrznego