W końcu nadchodzi taki dzień w życiu człowieka, że podejmuje decyzję o remoncie. A cóż, remonty nie należą do najprzyjemniejszych prac, szczególnie, gdy wykonujecie je samodzielnie. Owszem można zatrudnić fachowców, ale prawda jest taka, że często zamiast na specjalistę trafia się na amatora i efekt wizualny jest jeszcze gorszy niż, gdybyśmy wykonali remont samodzielnie. My dziś nie skupmy się na tym, jak wykonać remont od A do Z, lecz podpowiemy Wam czy lepiej postawić na kołki, taśmę montażową czy może klej. Które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w trakcie remontu?
Mocowanie na ścianach – o zaletach taśm montażowych w kilku zdaniach
Pewnie słyszeliście zdanie, że życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać. Cóż, trudno się z tym nie zgodzić. Ale jak to zrobić podczas remontu? Można np. stosować taśmy montażowe, które sprawdzą się podczas mocowania na ścianach. Wiele osób nie do końca ufa takiemu rozwiązaniu, co w sumie jest całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że np. dekadę temu po zamontowaniu na takiej taśmie obrazów czy ramek szybko się odklejały, choć trzeba przyznać, że taśma nadal dziwnie mocno ściany się trzymała. Teraz sytuacja jest nieco inna. Widać ewidentnie, że producenci nad tym popracowali. Trzeba przyznać, że taśmy montażowe są wszechstronne, ale aby taka taśma spełniła nasze oczekiwania musi być dobrana pod kątem danej pracy. Można znaleźć taśmy, które wytrzymują duże obciążenia wynoszące do 10 kg na 10 cm taśmy. Trzeba więc przyznać, że ten wynik jest całkiem imponujący. Ale z drugiej strony taśma nie sprawdzi się, gdy chcecie zamontować jakiś gruby produkt, czyli taki, który ma szerokość większą niż 10 cm. Jednak do luster, ramek czy taśmy ledowej naprawdę dobrze się sprawdzą. Warto wybierać takie, które są odporne na wilgoć czy promieniowanie UV. Można także zdecydować się na modele dwustronne. Przy czym pamiętajcie, aby zawsze przygotować powierzchnię do klejenia taśmy. Musi być oczyszczona oraz sucha.
Kleje montażowe – jakość napisana trwałością
O ile do taśmy montażowej można mieć ograniczone zaufanie, to sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku klejów montażowych. Tego typu produkty doskonale sprawdzą się podczas wieszania luster, ale i przyklejania kamienia dekoracyjnego. Można wykorzystać je do klejenia sztukaterii dekoracyjnej. Ale to nie wszystkie możliwości, bo można też znaleźć kleje montażowe do klejenia ciężkich przedmiotów, a więc takich o wadze do 35 kg. Można wybrać kleje białe, ale też takie, które mają spoiny transparentne, dzięki temu nie zaburzają estetyki. Produkty są dostosowane do różnych powierzchni, choćby betonu czy drewna. Pamiętajcie jeszcze, że do montażu cięższych elementów lepiej sprawdzą się kleje na bazie nowoczesnej technologii MS polimeru. Ale można zdecydować się także na kleje modyfikowane silanami. Są bardzo elastyczne, a także odporne na warunki atmosferyczne. Polecamy kleje akrylowe, dyspersyjne, dwuskładnikowe kleje poliuretanowe oraz dyspersyjne kleje do linoleum.
A może kołki? Jak przebiega ich montaż?
Pozostaje jeszcze poznać odpowiedź czy kołki mają przewagę nad klejem montażowym? Są takie elementy, które wymagają specjalistycznego montażu. Rzeczywiście w przypadku tych najcięższych, choćby wiszących półek słupkowych, montaż musi być przeprowadzony z użyciem najmocniejszych materiałów. I tutaj najlepiej sprawdzą się kołki. Montaż nie jest trudny, choć jednak wymaga większej siły oraz precyzji. Jednak na początek trzeba wywiercić otwór wiertarką. W kolejnym etapie oczyszczamy otwór bardzo dokładnie z pyłu oraz kurzu. Dopiero teraz możemy umieścić kołek w otworze, a następnie delikatnie wbić go w ścianę.
Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę wszystko zależy od prac, które wykonujecie. Pewne jest to, że największą trwałość zapewniają kołki, bo są najbardziej wytrzymałe. Ale i kleje dobrze sobie radzą, nawet z ciężkimi przedmiotami. Najmniejsze zaufanie należy mieć do taśm montażowych, choć do mocowania małych ramek dobrze się sprawdzą. Do typowo montażowych prac najlepszym wyborem będzie oczywiście klej montażowy.
Materiał partnera