kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to wciąż jedna z najpopularniejszych form finansowania pierwszego lub kolejnego M. Pozwala spełnić marzenia o własnych 4-kątach i zaaranżowaniu swojej prywatnej przestrzeni | fot.: materiał partnera

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na 10 lat

Rosnące od 6 miesięcy stopy procentowe sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Chociaż w 2021 roku na tę formę decydowało się tylko 5% kredytobiorców[1], ze względu na niepewną przyszłość gospodarczą, na początku 2022 roku zaczęło się to dynamicznie zmieniać. Nowością na rynku polskim jest kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na 10 lat.

Stałe oprocentowanie – co oznacza?

Kredyt hipoteczny to wciąż jedna z najpopularniejszych form finansowania pierwszego lub kolejnego M. Pozwala spełnić marzenia o własnych 4-kątach i zaaranżowaniu swojej prywatnej przestrzeni. Wysokość świadczenia, ilość rat oraz ich wielkość to tylko część aspektów, na które zwraca uwagę każdy kredytobiorca. Kluczowe jest również oprocentowanie. Największym zainteresowaniem cieszyło się przede wszystkim to zmienne, ponieważ zarówno raty, jak i RRSO było niższe.

Warto wiedzieć: Pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie oraz inflacja sprawiły, że sytuacja gospodarcza w Polsce zaczęła się drastycznie zmieniać, a stopy procentowe sukcesywnie rosnąć. Co oznacza to dla kredytobiorców? Zwiększającą się ratę kredytu, a tym samym wyższą ostateczną wysokość kwoty do spłaty.

W obawie o domowy budżet coraz więcej osób zaczęło wykazywać zainteresowanie kredytem hipotecznym ze stałym oprocentowaniem na 10 lat lub mniej np. 5 czy 7. Dzięki takiemu posunięciu miesięczne opłaty się nie zmieniają przez określony czas.

Stałe oprocentowanie gwarantuje:

  • bezpieczeństwo finansowe,
  • spokój ducha,
  • pełną kontrolę nad budżetem.

Wysokość oprocentowania bazuje na stałej stopie procentowej, którą wyznacza bank na podstawie konkretnego wskaźnika. Chociaż raty z pozoru wydają się wyższe niż w wariancie zmiennym, ostatecznie może się okazać, że taka opcja będzie korzystniejsza. W indywidualnej ocenie sytuacji finansowej zawsze pomoże ekspert mFinanse.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy warto?

Trudno jednoznacznie określić, czy oprocentowanie stałe jest lepsze od zmiennego. Wszystko zależy od wysokości kredytu, ilości rat i ich wielkości oraz sytuacji gospodarczej podczas okresu kredytowania, którą bardzo często niełatwo przewidzieć. Warto podchodzić do tego tematu indywidualnie. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego od początku lipca 2021 roku każdy bank musi umożliwić kredytobiorcy wzięcie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem, jeśli wyrazi taką chęć i spełni wszystkie warunki. Wyboru można dokonać zarówno w momencie podpisywania umowy, jak i w trakcie spłacania kredytu. Ze względu na niekorzystną sytuację gospodarczą banki umożliwiają zmianę oprocentowania zmiennego na stałe. Większość instytucji finansowych nie oczekuje dodatkowej opłat za podpisanie aneksu, lecz nie jest to reguła.

Poznaj indywidualną ofertę kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/

Warto wiedzieć: W dniu 07.07.2022 roku Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe – stopa referencyjna wzrosła do 6,5%. Specjaliści finansowi nie prognozują spadków w najbliższej przyszłości.

Kredy hipoteczny – stałe oprocentowanie na 10 lat

W przypadku stałego oprocentowania wysokość raty nie zmienia się przez określony w umowie albo aneksie czas. Przeważnie jest to 5 bądź 7 lat. Dla wielu osób to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ można swobodniej przewidzieć domowy budżet. Nowością na rynku polskim jest kredyt hipoteczny z oprocentowaniem na 10 lat. Obowiązują jednak pewne warunki. Taki wariant dostępny jest wyłącznie dla posiadaczy konta osobistego w konkretnym banku lub osób przejawiających chęć założenia go, a także kredytobiorców, którzy wykupią dodatkowe ubezpieczenie. Z takiego wariantu nie mogą skorzystać osoby, które chcą przejść ze zmiennego na stałe oprocentowanie – oferta dotyczy wyłącznie świeżo podpisanych umów kredytowych.


[1] https://www.totalmoney.pl/artykuly/przejscie-na-stale-oprocentowanie-kredytu-jak-to-zrobic

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

Frank i złotówki

Prezydent pomoże frankowiczom?

Zwrot określonej części spreadów walutowych z przeszłości, możliwość oddania mieszkania w zamian za umorzenie kredytu oraz przewalutowanie – …